Cart
Shopping cart

Arnjot Blindheim

Zinzino Independent Partner

Laipni lūdzam! Es esmu Jūsu neatkarīgais konsultants. Es būšu Jūsu ceļvedis, ceļā uz labāku veselību.

Veselība • trešdiena, 2023. gada 1. marts • 4 min

Cukura diabēta diagnosticēšana un profilakse

Autors Zinzino

PVO ir klasificējusi 2. tipa cukura diabētu un tā priekšteci prediabētu kā mūsdienu sabiedrības pandēmiju. Kādreiz uzskatīts par sava veida slimību, kas saistīta ar novecošanos, cukura diabēts skar aizvien jaunākas vecuma grupas neatbilstoši izvēlēta uztura un dzīvesveida dēļ. Šajā ziņā cukura diabēta profilaksei ir visdaudzsološākās izredzes. Šīs sabiedrības veselības krīzes situācijā par zelta standartu ir kļuvusi viena analīze: hemoglobīna A1c jeb HbA1c cukura diabēta diagnostikas tests.

Kāda A1c līmeņa gadījumā diagnosticē cukura diabētu?

A1c ir vispārīgi pieņemts un precīzs cukura līmeņa asinīs mērījums 2–3 mēnešu ilgā laika periodā. Šī analīze balstās uz eritrocītu olbaltumvielu hemoglobīnu un nosaka, cik liels glikozes daudzums laika gaitā piesaistās tam. A1c ir glikohemoglobīna un normālā hemoglobīna attiecības procentuālā vērtība. Lai noteiktu cukura diabēta diagnozi, A1c līmenim jābūt vienādam ar 6,5 % (47 mmol/mol) vai lielākam par to. Tādas zinātnieku apvienības kā Amerikas Cukura diabēta asociācija ir noteikušas, ka prediabēta A1c līmenis ir diapazonā no 5,7 % līdz 6,5 % (39–47 mmol/mol)1. Šis diapazons ir kalpojis veselības aprūpes speciālistiem un pacientiem kā agrīna brīdinājuma sistēma, lai aplūkotu prediabēta un 2. tipa cukura diabēta profilakses stratēģijas. Daudzi ir raduši iespēju ne tikai kontrolēt savu glikozes līmeni asinīs, bet arī atbrīvoties no prediabēta, pirms tas ir kļuvis par cukura diabētu. Zināšanas par savu A1c līmeni sniedz cilvēkiem iespēju uzņemties kontroli pār savas veselības nākotni.

Cukura diabēta profilakses veidi

Labās ziņas tiem, kuru rezultāti atbilst prediabēta A1c līmenim, ir tās, ka tas ir simtprocentīgi novēršams. Ikdienas rutīnā var viegli iekļaut vairākus cukura diabēta profilakses pasākumus. Izmaiņas uzturā, uztura bagātinātāji, fiziskās aktivitātes un vingrinājumi ir pierādīti veidi, kā novērst cukura diabētu. Būtībā 2. tipa cukura diabēts izpaužas kā organisma enerģijas uzkrāšanas un izmantošanas traucējumi. Vielmaiņas traucējumiem ir sarežģīts raksturs. Cukura diabēta pamatā esošie bioķīmiskie mehānismi vēl nav pilnībā izprasti, taču 2. tipa cukura diabēta cēloņi ir vienkārši un labi zināmi. Mūsu ikdienas uztura ļoti augstā enerģētiskā vērtība un mazkustīgā ķermeņa zemais enerģijas patēriņš apvienojumā ar uzņemtās pārtikas uztura elementu nelīdzsvarotību ir tas, kas ir izraisījis starptautiska mēroga cukura diabēta pandēmiju. Panākumu atslēga uz cukura diabēta profilaksi ir šīs lielā mērā kultūras noteiktās rutīnas pārtraukšana, pārveidošana un ieviešana no jauna.

Cukura diabēta novēršana ar uzturu

Zinātniskie pētījumi norāda, ka ir savstarpēja saistība starp to, ko mēs ēdam, un saslimšanu ar cukura diabētu. Runa ir par to, kā pārzināt pārtikas produktus, no kuriem izvairīties cukura diabēta gadījumā, kā arī par to, ka diabēts veidojas kā mūsu ķermeņa reakcija uz nespēju izmantot visu no pārtikas uzņemto enerģiju. Mēs esam pieraduši pie bagātīgām mūsdienu maltītēm un neskaitāmām plaši pieejamām našķošanās iespējām. Mūsu uzturu veido lielas ar kalorijām un sāli, taukiem un jo īpaši cukuru piesātinātas maltītes, un to visu mēs apēdam vienā piegājienā. Šī prakse ir krasā pretstatā senajiem ēdiena meklēšanas paradumiem un dabas veltēm, ar kurām cilvēka organisms ir vēsturiski attīstījies. Plaša mēroga lauksaimniecība un pārtikas ražošana rūpnīcās bieži vien liek mūsu ēdienam zaudēt uzturvērtību. Cukura diabēta gadījumā jāizvairās no tādas ogļhidrātiem bagātas pārtikas, kas satur maz šķiedrvielu vai nesatur tās nemaz. Šķiedrvielas mazina glikēmiskos uzbrukumus mūsu organismam, jo tās ​​palēnina cukura uzsūkšanos. Produkti, no kuriem izvairīties, ir makaronu izstrādājumi un maize, kas gatavota no baltajiem miltiem, kuri attīrīti no šķiedrvielām bagātā apvalka, apstrādātas sulas ar augstu izšķīdinātā cukura saturu un visi produkti, kuru sastāvā ir kukurūzas sīrups ar lielu daudzumu fruktozes.2. Galvenais ierocis diabēta profilaksē ar uzturu ir zināšanas, neapstrādātāku pārtikas produktu izvēle un kritisks produktu sastāvdaļu izvērtējums. Solis pareizajā virzienā ir pilngraudu, zaļumu, treknu zivju un veselīgas Vidusjūras virtuves iedvesmots uzturs.


girl-stretching.png

Cukura diabēta novēršana ar fiziskajām aktivitātēm

Lielisks veids, kā novērst prediabētu un cukura diabētu, ir regulāras fiziskās aktivitātes. Pārmērīga pārtikas daudzuma uzņemšana ilgtermiņā apvienojumā ar fizisko aktivitāšu trūkumu paver durvis uz hiperglikēmiju, nemaz nerunājot par faktu, ka šie faktori ir galvenais strauji pieaugošo aptaukošanās rādītāju cēlonis. Fiziskās aktivitātes ne tikai veicina insulīna ražošanu, bet arī apmāca organismu efektīvāk izmantot savus enerģijas krājumus, kā arī samazina insulīna rezistenci. Vai esat jutis, ka jums ir neskaidra galva, un secinājis, ka jūsu velosipēds tikai krāj putekļus, vai arī nevarat atcerēties pēdējo reizi, kad uzvilkāt skriešanas apavus? Viena no paaugstināta A1c līmeņa pazīmēm ir kūtrs garīgais stāvoklis. Taču jūsu veselības stāvoklim nav jābūt uz diagnostikas sliekšņa, lai sajustu augsta glikozes līmeņa asinīs ietekmi. Fiziskās aktivitātes ir būtiskas vielmaiņas veselībai un prāta asumam. Uzņemtās enerģijas daudzumam jābūt līdzvērtīgam ar izlietoto enerģijas daudzumu.

Kā atbrīvoties no prediabēta?

No prediabēta var simtprocentīgi atbrīvoties. Veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes var palīdzēt atbrīvoties no prediabēta. Vispirms jāuzzina savs A1c līmenis, jāizprot savs dzīvesveids un ieradumi, kas palielina insulīna rezistenci, kā arī jāapņemas stāties pretī izaicinājumam. Prediabēta iestāšanās aizkavēšana, profilakse un atbrīvošanās no jau esoša prediabēta ir ikviena cilvēka rokas stiepiena attālumā. Nepieciešamas vienkāršas un pierādītas dzīvesveida izmaiņas, tostarp svara zaudēšana, 30 minūšu ilga pastaiga piecas reizes nedēļā un uzturs ar veselīgām taukvielām, olbaltumvielām un šķiedrvielām, kā arī zemu rafinētā cukura un ogļhidrātu daudzumu.

Zinzino HbA1c tests

Cukura diabēta profilakses sākumpunkts ir zināšanas. Zinzino HbA1c tests izceļas ar to, ka tas apvieno visaptverošu anketu par dzīvesveidu ar asins analīzes datiem. Laboratorijā apstrādātajiem datiem papildu informāciju sniedz dzīvesveida novērtējums, kas ļauj izstrādāt individuālu uztura, uztura bagātinātāju, vingrošanas un fizisko aktivitāšu ceļvedi. Rezultāts ir saskaņots ieteikumu kopums, kura pamatā ir jūsu individuālās vajadzības. Sauso asins paraugu tests ir vienkāršs, viegli veicams un ērti nosūtāms. Testa izstrādātājs un rezultātu apstrādātājs ir uzņēmums “Vitas Analytical Services A/S” — tas ir vadošais laboratorijas pakalpojumu sniedzējs saskaņā ar Zinzino specifikācijām. Zinzino HbA1c tests “viss vienā” sniedz vispārīgu ieskatu par glikozes līmeņa regulāciju asinīs, lai jūs varētu uzņemties atbildību par savas veselības nākotni.

Jūsu vajadzībām pielāgots uztura bagātinātāju plāns trīs vienkāršos soļos 

Pārbaudiet savu ilgtermiņa vidējo cukura līmeni asinīs sava pašreizējā dzīvesveida kontekstā un rīkojieties tagad, lai nodrošinātu ilgstoši labu veselību un labsajūtu. 

Mūsu veselības protokols, kurā ir pielāgoti uztura bagātinātāji mijiedarbojas un atjauno jūsu organisma Omega-6:3 balansu, gremošanas trakta veselību un imūnsistēmu.

1. solis: Balanss: BalanceOil+ veicina normālu sirdsdarbību un smadzeņu darbību.
2. solis: Atjaunošana: ZinoBiotic+ veicina zarnu normālu darbību.
3. solis: Atbalsts: Xtend vairo enerģiju, uzlabo kaulu struktūru un locītavu veselību.

Šis ir mūsu Veselības protokols.

1. Understanding A1C:

Understanding A1C: A1C does it all.” American Diabetes Association, https://www.diabetes.org/diabetes/a1c, Accessed 1 August 2022.

2. Diabetes prevention

“Diabetes prevention: 5 tips for taking control.” Mayo Clinic, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/in-depth/diabetes-prevention/art-20047639 Accessed 1 August 2022