Mik a növényi hatóanyagok (fitonutriensek) és mire szolgálnak?
Általában a makrotápanyagok és a mikrotápanyagok állnak a táplálkozás, mint téma középpontjában, miközben sokszor megfeledkezünk egy másik fontos szempontról: a fitonutriensekről. Ezek a vegyületek természetes módon a növényekben fordulnak elő. Fogyasztásuk számos egészségügyi előnnyel jár, így a helyes táplálkozás kulcsfontosságú részét képezik.
A „fito-” előtag görög eredetű, a jelentése: „növényekkel kapcsolatos”. A fitonutriensek, ahogy az elnevezésük is mutatja, növényi hatóanyagok. A fitokémiai anyagoknak is nevezett vegyületeknek több mint 25 ezer különböző fajtáját ismerjük, de kétségtelenül sok-sok további vár még felfedezésre.
A növények esetében a fitonutriensek jelentik az első védelmi vonalat az olyan fenyegetésekkel szemben, mint a rovarok, a gombák és a napsugárzás. Olyan tulajdonságokat is befolyásolnak, mint az íz, a szag és a szín. Például a paradicsom miattuk piros, a fokhagyma pedig miattuk a bromidofóbok (vagyis a szagoktól erősen idegenkedő emberek) legrosszabb rémálma.
De ne foglalkozzunk a növénytani részletekkel, inkább azt nézzük meg, mi a fitonutriensek szerepe a homo sapiens számára! Igazából nagyon hasznosak számunkra. Bár nem nélkülözhetetlenek az ember túléléséhez úgy, mint a makrotápanyagok, a vitaminok vagy az ásványi anyagok szentháromsága, szintén fontos szerepet töltenek be egészségünk megőrzésében.
Milyen előnyei vannak a fitonutrienseknek?
A fitonutriensek minden fajtája egyedi, sajátos egészségügyi előnyökkel rendelkezik, de ha közös csoportként nézzük őket, a szupererejük nagy része antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságaikban rejlik, amelyekkel segítenek megvédeni a testünk sejtjeit, erősítik az immunrendszert és elősegítik az egészséges öregedést. A fitonutriensek fogyasztása csökkentheti számos krónikus betegség kockázatát, miközben megakadályozza a baktériumok és vírusok okozta fertőzéseket.
A fitonutriensek nagy szerepet játszanak abban, hogy a gyümölcsöket és zöldségeket miért tartják olyan fontosnak az egészségünk szempontjából, demivel a tudomány még mindig dolgozik azon, hogy jobban megértse őket, az emberi szervezetre gyakorolt hatásukat teljes mértékben még nem sikerült feltárni.
Fitonutrienseket tartalmazó ételek
Fitonutriensek találhatók a gyümölcsökben és a zöldségekben, valamint más típusú növényi eredetű élelmiszerekben is. Mivel a fitonutriensek okozzák a (nem túl zöld) zöldségek pigmentációját, általában gyakrabban fordulnak elő a színes gyümölcsökben és zöldségekben. Ha a fitonutrienseknek a szervezetbe történő bejuttatása a téma, akkor nemcsak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy azt miként készítjük el. Bár az emberek különböző főzési módszereket kedvelnek, a kevesebb folyadék használata és a főzési idő lerövidítése általában segít a fitonutriensek megtartásában. Válasszon olyan módszert, ahol váltogatja a párolást, a kevergetve sütést és a blansírozást! Ezek a vegyületek több különböző csoportba sorolhatók, amelyek közül a legjelentősebbek a következők:
Karotinoidok
A bennük lévő pigmentek miatt olyan élénk a növények színe. Megtalálhatók az alábbi ételekben:
- Piros és (kisebb mértékben) a sárga paradicsom
- Narancs
- Sütőtök
- Spenót
- Kelkáposzta
- Jamszgyökér
- Sárgarépa
Ellagsav
A sárga málna különösen gazdag ellagsavban. Egyéb források:
- Szeder
- Tőzegmálna (mocsári hamvas szeder)
- Gránátalma
- Eper
- Szőlő
- Dió
- Pekándió
Glükozinolátok
Ezek a kéntartalmú vegyületek a keresztesvirágúakban találhatók, miattuk erős és keserű az ízük. Gyakoribb forrásai a következők:
- Brokkoli
- Kelbimbó
- Karfiol
- Káposzta
- Bordáskel
- Mustár
Flavonoidok
Ezek a virágpigmentek, amelyeknek több mint 5000 különböző fajtája van, a fitonutriensek egyik legnagyobb csoportját alkotják. A flavonoidokban gazdag élelmiszerek közé tartoznak:
- Petrezselyem
- Alma
- Kávé
- Hagyma
- Zöld és fekete tea
- Citrusfélék
- Szójabab
Rezveratrol
A szőlő héjában és a borban található. Egyes feltételezések szerint a borkedvelő franciák lenyűgöző egészségügyi statisztikáikat ezeknek a fitonutrienseknek köszönhetik. Rezveratrol található az alábbi ételekben is:
- Földimogyoró (és mogyoróvaj)
- Eper
- Pisztácia
- Fekete áfonya
- Étcsokoládé
Fitoösztrogének
A fitoösztrogének jó forrásai a következők:
- Szója
- Narancs
- Brokkoli
- Hüvelyesek
- Lenmag
- Kávé
Fitonutriensek az étrend-kiegészítőkben
Számos olyan étrend-kiegészítő létezik, amely segíthet növelni a fitonutriensek bevitelét, a kapszuláktól és tablettáktól kezdve a porokig és folyadékokig. Ezek jó megoldást jelenthetnek azok számára, akik nehezen jutnak elegendő mennyiséghez az étrendjük révén, vagy olyan mellékhatásokat tapasztalnak, mint a puffadás, a hasi fájdalom vagy a gázképződés.
Mivel a fitonutriensekről a tudomány még mindig nem tud annyit, mint a többi tápanyagról, ezek az étrend-kiegészítők nincsenek olyan szigorúan szabályozva, ami miatt a piacon nem tiszta és nem hatékony termékek is megtalálhatók. Továbbá a kutatások szerint a fitonutriensek jobban felszívódnak a szervezetünkben, ha más tápanyagokkal együtt fogyasztjuk őket. Ezért fejlesztettük ki az Xtend+ elnevezésű terméket. Ez a vegán és teljesen természetes étrend-kiegészítő mikrotápanyagok és fitonutriensek prémium minőségű keveréke, amelyek szinergikusan hatnak, hogy minden egyes összetevő előnyeit teljes mértékben ki lehessen aknázni. Az Xtend+ összetevői számos előnyt kínálnak. Ezek hatással vannak szervezetünk sejtjeire, a szerveinkre és a szöveteinkre is, elősegítve az egészséges csont- és ízületi működést, javítva az energiaszintet és támogatva az erős immunrendszert.
A ZinoGene+ szintén tele van fitonutriensekkel. Szenolitikus vegyületek, fukoidánok (természetes poliszacharid tengeri algából), polifenolok (erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező fitonutriensek), C-vitamin és cink képezik a komplex formula alapját, amelynek célja, hogy támogassa a DNS-szintézist és a sejtosztódást, közben pedig védjen az oxidatív stressz ellen. Ez elősegíti az egészséges öregedési folyamatot és az immunrendszer működését. A ZinoGene+ csakis a legjobb minőségű összetevőket tartalmazza, hogy biztosítsa az optimális biológiai hozzáférhetőséget és hasznosulást.
Oszd meg ezt az oldalt
Vagy másold ki a linket!