Sue Marsh
Zinzino Independent Partner
Üdvözlöm! Én vagyok a független tanácsadója, aki végigkíséri Önt az egészség felé vezető útján.
Miért olyan fontosak és elengedhetetlenek a vitaminok és az ásványi anyagok a jó egészséghez?
A kiegyensúlyozott étrend a legjobb módja annak, hogy hozzájussunk a szükséges vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz. Mit csinálnak az ásványi anyagok a szervezettel? De mivel nagyon sokféle nélkülözhetetlen tápanyag létezik, és a modern életmódunk miatt az étrendünk más és más, a táplálkozással nem mindig tudunk elegendő mennyiségű vitaminhoz és ásványi anyaghoz jutni.
Ahhoz, hogy tudjuk, milyen kiegészítőkre lenne szükségünk, a legjobb, ha először is megértjük a mikrotápanyagok szerepét a szervezetben, valamint a vitaminok és az ásványi anyagok előnyeit.
Mi a vitaminok és ásványi anyagok célja az emberi szervezetben?
Miért van szükségünk a vitaminokra és ásványi anyagokra? A test igényli őket ahhoz, hogy egészséges és erős maradjon. Az energia előállításától és a sejtjeink kijavításától kezdve a sebgyógyuláson át az immunrendszer támogatásáig a mikrotápanyagok segítenek a szervezet megerősítésében.
Vitaminból és ásványi anyagból olyan sok van, hogy még felsorolni is nehéz, így nem könnyű tudatosan összeválogatni az élelmiszereket, amik tökéletes mennyiségben és arányban tartalmazzák őket. Azt is fontos tudni, hogy sok közülük kölcsönhatásban van egymással, elősegítve vagy éppen blokkolva egy másik felszívódását, ezért fontos megérteni ezeket a kényes kölcsönhatásokat.
A vitaminok szerves anyagok, amelyek hő, levegő vagy sav hatására elbomlanak. Vízben és zsírban oldódó vitaminokra osztják fel őket. Az ásványi anyagok viszont szervetlenek, és megtartják kémiai szerkezetüket. Ezért a talajban és vízben is megtalálható ásványi anyagok akkor szívódnak fel a legjobban, ha növényekkel, halak és állatok húsával, illetve különböző folyadékokkal jutnak be a szervezetünkbe.
A vízben oldódó vitaminok és ásványi anyagok előnyei
Az élelmiszerek magasabb víztartalmú részeiben található vízben oldódó vitaminok segítséget nyújtanak az energia termelésében és felszabadításában, a fehérjék és a sejtek felépítésében, illetve a kollagén termelésében. Ezek közé a mikrotápanyagok közé tartozik a C-vitamin, valamint a B-vitaminok csoportja:
- Biotin (B7-vitamin)
- Folsav (folát, B9-vitamin)
- Niacin (B3-vitamin)
- Pantoténsav (B5-vitamin)
- Riboflavin (B2-vitamin)
- Tiamin (B1-vitamin)
- B6- és B12-vitamin.
Mi az ásványi anyagok és nyomelemek szerepe a szervezetben?
Testünk az ásványi anyagok tárháza. Ezek tartják egyensúlyban a víz és a só szintjét a szervezetben, de sok más fontos funkciójuk is van. Közéjük tartozik a kalcium, a klorid, a magnézium, a foszfor, a kálium, a nátrium és a kén.
Ugyanilyen fontosak a nyomelemek is, amiknek szintén létfontosságú funkcióik vannak a szervezetünkben. Azonban kölcsönhatásba lépnek egymással, így a „minél több, annál jobb” megközelítés nem egy jó stratégia. Ezek a nyomelemek a króm, a réz, a jód, a vas, a mangán, a molibdén, a szelén és a cink.
Miért van szükségünk a zsírban oldódó vitaminokra?
A zsírban oldódó vitaminok a legnagyobb mennyiségben a magas zsírtartalmú ételekben vannak jelen, és sokkal jobban felszívódnak a véráramba, ha zsírral együtt fogyasztjuk őket. A vitaminok egyrészt felhasználódnak, miközben a testünk működik, de el is raktározódnak, hogy legyen mihez nyúlni, ha az ételekkel nem kerül be megfelelő mennyiség egyikből-másikból egy adott időszakban. Ezeket a vitaminokat úgy érthetjük meg legjobban, ha úgy gondolunk rájuk, mint hosszabb időn át felszabaduló mikrotápanyagokra. Ide tartoznak a következők: az A-, a D-, az E- és a K-vitamin.
Mely élelmiszerek tartalmaznak ásványi anyagokat és vitaminokat? Melyikből mennyire van szükségünk?
Hasznos lehet, ha ismerjük az ajánlott napi mennyiséget minden vitamin és ásványi anyag esetében. Ha szeretnénk megtudni, hogy egyes mikrotápanyagok mely élelmiszerekben találhatók, szánjuk rá az időt, és nézzünk utána mindegyiknek. Kezdjük azzal, hogy az alábbi információt kitesszük a hűtőszekrény ajtajára! Érdemes egy táblázatot is keresni az élelmiszerek vitamin- és ásványianyag-tartalmáról.
D-vitamin: megtalálható a zsírdús halakban, tojássárgájában, valamint a dúsított élelmiszerekben, például gabonafélékben.
Magnézium: elsősorban a tökfélék, a spenót, a bab, a tofu, a barna rizs és a diófélék tartalmazzák.
Kalcium: tej, sajt, joghurt, brokkoli, kelkáposzta, diófélék, bab, lencse és dúsított gabonafélék tartalmazzák.
Cinkben gazdag ételek: osztriga, a szabadban legelő marhák húsa, tökmag, spenót, barna rizs és tempeh.
B12-vitamin források: főleg állati eredetű ételek, például hús, hal, baromfi és tojás.
Hadd nyújtson egy kis segítséget az Xtend+ étrend-kiegészítő!
A vitaminok és ásványi anyagok tökéletes mennyiségben és arányban történő bevitele komplikáltnak tűnhet, viszont vannak olyan étrend-kiegészítők, amelyek megkönnyítik a dolgunkat. Ahelyett, hogy közel 3000 kalóriát el kellene fogyasztanunk naponta, itt van az Xtend+, egy természetes, több összetevős immunerősítő étrend-kiegészítő, amiben minden benne van: 22-féle nélkülözhetetlen mikrotápanyag, valamint sütőélesztőből kivont, tisztított 1-3, 1-6 béta-glükán könnyen fogyasztható növényi kapszulákban.
Napi négy Xtend+ kapszulában az összes alapvető vitamin és ásványi anyag megtalálható, ami tökéletesen kiegészítheti az egészséges étrendet*.
* Ezeket a kijelentéseket a Food and Drug Administration (az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) nem ellenőrizte. A terméknek nem célja bármely betegség diagnosztizálása, kezelése, gyógyítása vagy megelőzése.
Oszd meg ezt az oldalt
Vagy másold ki a linket!