Cart
Shopping cart

Klára Slabihoudová

Zinzino Independent Partner

Vitajte! Som Váš nezávislý poradca a som tu, aby som Vás viedol na ceste za zdravím.

+420722509286
Call Textový podklad
absolutestudio@centrum.cz
Textový podklad
Zdravie • piatok, 6. novembra 2020 • 4 min

Čím sa olivové oleje od seba odlišujú?

By Zinzino

Bez ohľadu na to, či ste gurmánom, ktorý má skrátka rád jedlo, alebo varíte len preto, lebo niekto doma musí, slová „extra panenský“ na etikete zelenej fľaše olivového oleja zvyčajne pre väčšinu z nás znamenajú tri veci: Exkluzívnejší spôsob varenia, zdravšie jedlo, ktoré chutí lepšie, a veľkú záťaž našej peňaženky. Prečo je však tento olivový olej taký odlišný? Odpoveď na to však nie je taká jednoznačná, ako by ste možno dúfali.

Nie všetky olivové oleje sú rovnaké

Najprv si ujasnime terminológiu, aby sa tento skvelý, nejasný svet olivových olejov nestratil v preklade. Pre začiatočníkov je extra panenský olivový olej jednoducho iný výraz pre za studena lisovaný olivový olej. To nás privádza k samotnej podstate veci, úplnému základu. Nájsť najlepší olivový olej nie je otázkou výberu buď za studena lisovaného extra panenského oleja do dresingov, alebo štandardného, bežného olivového oleja na vyprážanie. Ide o výrobu. Premena olív na olivový olej je remeslom, ktoré je staré niekoľko tisíc rokov a metódy jeho výroby si vzájomne odovzdávajú celé generácie. Postup je temer ľudovým umením každého regiónu a čas zberu zohráva hlavnú úlohu v prípade chuti a výživového obsahu. Ak sa snažíte na balení rozlúštiť krajinu pôvodu, alebo to, či sú olivy ručne zberané, získate istú predstavu, ale vaše oči by sa mali zamerať na to, akým spôsobom bol olivový olej naozaj vyrobený.

Hľadajte tie najdôležitejšie slová: za studena lisovaný

Najbežnejší spôsob extrakcie olivového oleja z olív v súčasnosti zahŕňa postup chemickej rafinácie, ktorý účinne odstraňuje kontaminanty, redukuje kyslosť, zlepšuje vzhľad a chuť a zvyšuje získané množstvo. Po zomletí olív sa pasta mixuje za súčasného pôsobenia tepla na urýchlenie separácie oleja od vody. Namiesto pučenia dužiny na vytlačenie oleja sa moderná extrakcia vykonáva tak, že sa pasta krúti v odstredivke.

Alebo existuje pôvodná metóda, ktorá je založená na prastarých tradičných technikách mechanickej extrakcie olivového oleja lisovaním za studena. Takto vyrobíte čistý extra panenský olivový olej. Začnete pomletím plodov olív na pastu pomocou kamenného mlynu alebo v modernej dobe pomocou mlynu s kovovými zubmi či kladivového mlynu. Potom pastu zmixujete pri studenej teplote a nakoniec vytlačíte olej pomocou závitového alebo hydraulického lisu na olivy stlačením pasty pod okrúhlymi rohožami, ktoré sú na sebe poukladané ako palacinky.

Ako toto tekuté zlato pokazíte alebo nepokazíte

Keď sa používajú tradičné metódy extrakcie, je prirodzenou súčasťou procesu udržiavanie teploty nižšej ako 30 stupňov Celzia. Preto sa to nazýva lisovanie za studena. Zachová sa tak aj nízky obsah mastných kyselín v oleji. Úroveň kyslosti je extrémne dôležitý parameter pri určovaní kvality a výživového obsahu olivového oleja. To však nemá nič spoločné s jeho chuťou. V tomto prípade ide o bežný mylný názor. Ide len o parameter, ktorý predstavuje úroveň oxidácie olivového oleja a prakticky aj jeho životnosť. Čím nižšia je kyslosť, tým vyššia je jeho kvalita a výživová hodnota. Na to, aby sa mohol označovať ako extra panenský, musí olej spĺňať úroveň kyslosti nižšiu alebo rovnú 0,8 %, pričom bežný olivový olej môže mať kyslosť 2 % alebo menej.

Najdôležitejšie sú polyfenoly – prírodné mikroživiny

Kyslosť je však v prípade modernej extrakcie oleja už nespoľahlivým faktorom, pretože moderné metódy rafinácie potravín využívajú teplo a odstreďovanie na odstránenie všetkých škodlivých látok, ktoré inak kazia vôňu, chuť alebo vzhľad výrobku. Keďže teplo tiež zvyšuje kyslosť olivového oleja, táto metóda následne prispieva k zníženiu najväčšieho prínosu tohto tekutého zlata – jeho prírodných antioxidantov, vitamínov a esenciálnych živín, ako sú polyfenoly1. Počuli ste už o olivovom oleji s vysokým obsahom fenolov? Ide o termín, ktorý vám napovie, že olej je plný esenciálnych polyfenolov. Tieto nutraceutiká sa vyskytujú v prírode vo všetkých rastlinách a sú naplnené bioaktívnymi antioxidantmi, ktoré náš organizmus zúfalo potrebuje. Odhliadnuc od všetkých benefitov, polyfenoly tiež dodávajú špecifickú horkú chuť olivového oleja a chránia olej pred oxidačným poškodením, vďaka ktorému má dlhšiu životnosť. Inými slovami, polyfenoly sú v skutočnosti to, od čoho závisí kvalita olivového oleja.

Ďalšia generácia olivového oleja je už tu

Tak si to zhrňme. Či už sa považujete za gurmána alebo nie, či už robíte zálievku na šalát alebo volské oko, ak chcete maximalizovať prírodné antioxidanty, vitamíny a živiny, ktorými olivy doslova prekypujú, vždy siahnite po čistom extra panenskom olivovom oleji. Nezabudnite sa pozrieť aj na kyslosť oleja uvedenú na jeho obale. V neposlednom rade však olivový olej posudzujte podľa lesnej zelenej farby, trávnatej, pikantnej chute a ovocnej arómy.

Chcete spoznať novú generáciu extra panenského olivového oleja, ktorý prenáša prastarú metódu lisovania za studena do 21. storočia? R.E.V.O.O je prelom v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu a prenáša kvality olivového oleja podporujúce zdravie na úplne inú úroveň. Posledný výrobok, ktorý uviedla na trh spoločnosť Zinzino, škandinávska spoločnosť zameraná na výživu podloženú testami, sa nazýva R.E.V.O.O a je to revolučný extra panenský olivový olej, ktorý obsahuje bioaktívne antioxidanty, ktorých je 30-krát viac ako v bežnom olivovom oleji a s úrovňou kyslosti nižšou ako 0,4 %.

Prečítajte si viac o R.E.V.O.O a tu si objednajte limitovanú edíciu balenia.

1. Olive oil polyphenols

Olijfolie polyfenolen dragen bij aan de bescherming van bloedlipiden tegen oxidatieve stress. De vervanging van verzadigde vetten in de voeding door onverzadigde vetten draagt bij aan de instandhouding van normale cholesterolgehalten in het bloed.  Oliezuur is een onverzadigd vet. De claim mag alleen worden gebruikt voor olijfolie die ten minste 5 mg hydroxytyrosol bevat en de derivaten daarvan (bijv. oleuropeïnecomplex en tyrosol) per 20 g olijfolie. Om de claim te dragen, moet informatie worden verstrekt aan de consument dat het positieve effect wordt verkregen met een dagelijkse inname van 20 g olijfolie.