Camilla forster
Zinzino Independent Partner
Vítejte! Jsem Váš nezávislý poradce, který Vás povede na Vaší cestě za zdravím.
Co jsou to fytonutrienty a co dokážou?
V tématu výživy jsou makroživiny a mikroživiny obvykle středem pozornosti, přičemž se ale opomíjí další důležitý aspekt: fytonutrienty. Tyto chemické sloučeniny se přirozeně vyskytují v rostlinách a poskytují nám při konzumaci mnoho zdravotních benefitů, díky čemuž jsou klíčovou součástí zdravé stravy.
Předpona „phyto” má původ v řečtině a znamená „týkající se rostlin”. Fytonutrienty, jak už název napovídá, jsou živiny nacházející se v rostlinách. Říká se jim také fytochemikálie; je nám známo přes 25 000 různých druhů – a nepochybně mnohem, mnohem víc jich ještě čeká na svoje objevení.
V rostlinách jsou fytonutrienty v první obranné linii proti hrozbám, jako jsou hmyz, plísně a sluneční záření. Také ovlivňují vlastnosti typu chuť, vůně a barva, stojí za zčervenáním rajčat a z česneku dělají nejhorší noční můru bromidrofobů (to jsou osoby, které nesnáší pachy).
Pomineme-li tyto botanické záležitosti, co dělají fytonutrienty pro nás jako člověka? Je toho skutečně moc. Ačkoliv nejsou zásadní pro přežití člověka jako svatá trojice makroživin, vitamínů a minerálů, i ony hrají důležitou roli v tom, abychom byli zdraví.
Jaké jsou benefity fytonutrientů?
Každý druh fytonutrientu je unikátní a má vlastní sadu zdravotních benefitů, avšak velké množství jejich společné super síly spočívá v antioxidačních a protizánětlivých vlastnostech, které pomáhají chránit buňky v našich tělech, posilovat imunitní systém a podporovat zdravé stárnutí. Konzumace fytonutrientů může snížit riziko různých chronických onemocnění a zároveň brání infekcím z bakterií a virů.
Fytonutrienty mají velký podíl na tom, proč jsou ovoce a zelenina považovány za tak důležité pro naše zdraví, ale jelikož vědci stále pracují na tom, jak jim rozumět lépe, celkový rozsah jejich účinků na lidské tělo ještě čeká na objasnění.
Potraviny s fytonutrienty
Fytonutrienty se nacházejí v ovoci a zelenině, jakož i v dalších druzích rostlinné stravy. Protože fytonutrienty odpovídají za pigmentaci (ne tak zelené) zeleniny, jsou obvykle běžnější v barevném ovoci a zelenině. Dodávání fytonutrientů do těla není jen o tom, co jíte, ale i jak to připravíte. Zatímco různým druhům prospívají různé způsoby přípravy, zachování fytonutrientů obvykle pomáhá použití méně tekutin a zkrácení doby vaření. Vybírejte z variant, kdy budete střídat vaření v páře, restování a blanšírování. Tyto chemické sloučeniny se dělí do několika různých skupin, kdy za povšimnutí stojí především:
Karotenoidy
Pigmenty v rostlinách odpovědné za jejich jasné barvy. Obsahují je:
- červená a (v menším rozsahu) žlutá rajčata
- pomeranče
- dýně
- špenát
- kapusta
- sladké brambory
- mrkev
Kyselina ellagová
Žluté maliny jsou mimořádně bohaté na kyselinu ellagovou. Mezi další zdroje patří:
- ostružiny
- plody ostružiníku morušky
- granátové jablko
- jahody
- vinné hrozny
- vlašské ořechy
- pekanové ořechy
Glukosinoláty
Tyto sirné sloučeniny se nacházejí v košťálové zelenině, kde odpovídají za silné aroma a hořkou chuť. Mezi běžné zdroje patří:
- brokolice
- růžičková kapusta
- květák
- zelí
- čínské zelí
- hořčice
Flavonoidy
Tyto květinové pigmenty, pyšnící se více než 5 000 různými druhy, tvoří jednu z největších skupin fytonutrientů. Mezi potraviny bohaté na flavonoidy patří:
- petržel
- jablka
- káva
- cibule
- zelený a černý čaj
- citrusové plody
- sójové boby
Resveratrol
Nachází se ve slupce hroznů a ve víně. Někdo se domnívá, že víno milující Francouzi vděčí za úchvatné výsledky ve zdravotních statistikách těmto fytonutrientům. Resveratrol také obsahují:
- arašídy (a arašídové máslo)
- jahody
- pistácie
- borůvky
- hořká čokoláda
Fytoestrogeny
Kvalitními zdroji fytoestrogenů jsou:
- sója
- pomeranče
- brokolice
- luštěniny
- lněné semínko
- káva
Fytonutrienty v doplňcích stravy
Existuje mnoho doplňků stravy ve formě kapslí a tablet nebo v práškové či tekuté podobě, které umí pomoci zvýšit Váš příjem fytonutrientů. Mohou být dobrou volbou pro osoby, kterým se nedaří získávat dostatečné množství fytonutrientů ze stravy nebo je při konzumaci potravin trápí vedlejší účinky, jako jsou nadýmání, bolesti břicha či plynatost.
Protože jsou vědecké poznatky o fytonutrientech stále poněkud omezené v porovnání s dalšími živinami, pro tyto doplňky stravy ani neexistuje řádná regulace, což nechává na trhu prostor pro produkty, které obsahují příměsi nebo jsou neúčinné. Kromě toho výzkumy tvrdí, že fytonutrienty mohou být lépe absorbovány našimi těly, pokud jsou užívány společně s dalšími živinami. Proto jsme vyvinuli Xtend+ – veganský, plně přírodní výživový doplněk obsahující prémiovou směs mikro- a fytonutrientů, které Vám společným působením dodávají celou škálu benefitů z každé jednotlivé složky. Složky zkombinované v přípravku Xtend+ nabízejí mnoho benefitů. Ty působí na naše buňky, orgány a tkáně v těle, podporují zdravou funkci kostí a kloubů, vyšší hladiny energie a silný imunitní systém.
Plný fytonutrientů je také přípravek ZinoGene+ ; zakládá se na komplexní receptuře senolytických sloučenin, fukoidanů (přírodní polysacharid z mořských chaluh), polyfenolů (fytonutrienty s účinnými antioxidačními vlastnostmi), vitamínu C a zinku, která podporuje syntézu DNA a dělení buněk, zároveň pak chrání před oxidačním stresem. Pomáhá to podporovat zdravý proces stárnutí a fungující imunitní systém. Zinogene+ obsahuje pouze složky nejvyšší kvality, aby byla zajištěna optimální biologická dostupnost a funkčnost.
Sdílet tuto stránku
nebo zkopírovat odkaz