David Abraham
Zinzino klient
Tere tulemast! Mul on tellitud toodetega olnud suurepäraseid kogemusi ja arvan, et need meeldivad ka teile. Andke mulle teada, mida neist arvate!
Veresuhkru normaalse taseme hoidmine parema tervise saavutamiseks
Veresuhkru tase on muutunud rahvatervise kriitiliseks probleemiks kogu maailmas, eelkõige lääneriikides. Diabeet on nüüdisajal hüppeliselt sagenenud ning tänapäeval kannatab diabeedi all üle 6,3% maailma elanikkonnast ehk 422 miljonit inimest. Varem oli see haigus äärmiselt haruldane. Tööstusrevolutsiooni eelses ühiskonnas ei olnud kunagi raske hoida normaalset veresuhkru taset. Lõpuks arenes inimkeha välja looduses leiduvate toiduainete energia- ja toiteväärtuse maksimaalseks ärakasutamiseks. Irooniline on see, et postindustriaalne ülemaailmne toidumajandus on muutnud toidu vähem toitainerikkamaks, prognoositavalt palju külluslikumaks, kalori- ja suhkrurikkamaks.
Tervisliku veresuhkrutaseme tähtsus
Veresuhkur on alati olemas, sest glükoosi peamine ülesanne on rakkude varustamine energiaga. Veresuhkru normaalseks tasemeks loetakse HbA1c väärtust alla 5,7% (39 mmol/mol). Seda taset ületavat väärtust loetakse kõrgenenud HbA1c-ks ja näit, mis ületab 6,5% (47 mmol/mol), määratletakse diabeedina. Nendest kõrgematel tasemetel muutub glükoos mitmele elundile ja füsioloogilisele protsessile mürgiseks. Insuliin on hormoon, mida organism vabastab veresuhkru taseme alandamiseks, hoides tervetel inimestel glükoosi taseme kontrolli all. Kui meie keha ei suuda toota piisavalt insuliini või meie rakud muutuvad insuliini suhtes resistentseks, tõuseb veresuhkru tase ja püsib kõrge. Glükoos mõjutab ka kõhunäärme insuliini tootvaid rakke. Aja jooksul muutub see nõiaringiks, mis kiirendab diabeedi arengut. Õnneks on selle tsükli käivitamist võimalik ära hoida ja paljudel on lootust eeldiabeet tagasi pöörata enne, kui see areneb täielikult diabeediks.
Veresuhkru kõrgendatud taseme mõju tervisele
Kõrgenenud HbA1care taseme varajased nähud ja sümptomid: väsimus, peavalu, vaimne ebastabiilsus, janu või sagedane urineerimine. Kõrge glükoosisisalduse pikaajalise mõju peamine tagajärg kehale on vereringesüsteemi kahjustamine. See veresoonte kahjustus võib põhjustada närvivigastusi, neerupuudulikkust, võrkkesta kahjustusi, mis võib põhjustada pimedaksjäämist, ja mitteparanevaid jalavigastusi, mis võivad lõppeda amputatsiooniga. Veresuhkru kõrget taset on aastakümneid seostatud ka südamehaiguste, insuldi ja kognitiivsete funktsioonide langusega. On leitud, et veresuhkru kõrge tasemega inimestel on eluiga oluliselt lühem1.
Mis on normaalne A1c tase?
Normaalne veresuhkru tase mittediabeetikute jaoks on HbA1c mõõtesüsteemi kohaselt vahemikus 4% kuni 5,6%. Iga inimese reaktsioon glükoosile on vanusest ja muudest teguritest olenevalt erinev. On oluline meeles pidada, et HbA1c iseloomustab hinnangulist keskmist kokkupuudet glükoosiga ega kehti mingi kindla ajahetke kohta. Erinevalt veresuhkru monitoridest ja testribadest, mis mõõdavad otsest veresuhkru taset testi ajal, ei kajasta HbA1c mõõtmine veresuhkru kõikumise äärmuslikke väärtusi.
Milline on A1c mõõtesüsteemi korral ohtlik tase?
Kui diabeedi diagnoos on kinnitatud, on eesmärk hoida veresuhkru tase alla 7% (alla 50 mmol/mol). Nendest väärtustest kõrgem tase võib kõrgenenud HbA1c näitaja muutuda ohtlikuks ja aja jooksul põhjustada pöördumatuid eluohtlikke seisundeid. Oluliselt kõrgenenud keskmine vere glükoosisisaldus HbA1c üle 9% (75 mmol/mol) võib põhjustada südameinfarkti või insulti, pimedaksjäämist, neerupuudulikkust ja amputatsioone. Enamgi veel, veresuhkru väga kõrgest tasemest tingitud akuutsed kahjustused, nagu diabeetiline ketoatsidoos, võivad tähendada kliinilist hädaolukorda ning viia kooma ja surmani.
HbA1c mõõtmine
HbA1c mõõtmine on tõhus ja täpne viis vere glükoosisisalduse jälgimiseks aja jooksul. Nii laboritestid kui ka kodus tehtavad testid mõõdavad glükeeritud hemoglobiini taset protsendina punaste vereliblede üldhemoglobiinist. Suhkur seondub veres hemoglobiiniga nii, et aja jooksul registreerib see, kui palju suhkrut veres oli 2–3 kuu jooksul. HbA1c-d saab laboris mõõta arstikabinetis võetud vereproovist. Üha rohkem inimesi võtab siiski oma tervise eest ise vastutuse ja testib kodus, kasutades kuivveretesti. Kodus läbiviidav testimine võimaldab tavainimestel mõista, kuidas nende keha toimib, ja annab neile vahendid veresuhkru tervisliku taseme saavutamiseks ja tervislikuma tuleviku tagamiseks.
Veresuhkru pikaajalise/keskmise A1c taseme test
HbA1c testi eeliseks on ajafunktsioon, mis võimaldab mõõta saadaoleva veresuhkru omastamist hemoglobiini poolt selle valmistamise ajal. Ajalise pikkuse määravad punased verelibled, mis on elujõulised umbes 3 kuud. Veresuhkru tasemete keskmise väärtuse määramine sama perioodi jooksul tehtud punktmõõtmiste põhjal oleks kulukas ja vaevarikas. Selle põhjuseks on veresuhkru taseme suur kõikumine päeva jooksul isegi tervetel inimestel. Keemiliste signaalide kooskõla hakkab toimima glükoosi reguleerimiseks insuliini vabanemisega pärast sööki ja erinevatel aegadel päeva jooksul, reageerides keha ööpäevasele rütmile.2. A1c mõõtmine teeb meie eest keskmise arvutamise ja selle selge eelis on veresuhkru taseme pikaajalise keskmise väärtuse määramine.
Zinzino HbA1c test
Zinzino HbA1c testi eristab muudest testidest uudne lähenemine, mis ühendab elustiili küsimustiku laboritestide andmetega. Vitas Analytical Services A/S on meie laboriteenuste osutaja Zinzino H1bA1c kuivveretesti jaoks. See on üks maailma juhtivaid laboratooriumiteenuste osutajaid, kes toodab ja töötleb teste meie rangete spetsifikatsioonide alusel. Seejärel kontekstualiseerib Zinzino laboriandmed põhjaliku elustiili hindamisega. Lõpptoode on aruanne, mis sisaldab isiklikke soovitusi dieedi, toidulisandite, treeningu ja kehalise aktiivsuse kohta. Meie terviklik lähenemine HbA1c testimisele annab teile teavet oma tervisliku seisundi hindamiseks ja kontrollimiseks.
1. Hyperglycemia in diabetes
“Hyperglycemia in diabetes.” Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 Accessed 31 July 2022
2. Mason IC, Qian J,
Mason IC, Qian J, Adler GK, Scheer F. 2020 Impact of circadian disruption on glucose metabolism: implications for type 2 diabetes. Diabetologia volume 63, pages 462–472 (2020) https://doi.org/10.1007/s00125-019-05059-6
Jagage seda lehte
Või kopeerige link