Nina Kardash
Zinzino Independent Partner
Zapraszamy! Jestem Twoim niezależnym konsultantem i moim celem jest poprowadzenie Cię przez ścieżkę wiodącą do dobrego stanu zdrowia.
Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi pozwala na lepsze zdrowie
Zdrowy poziom cukru we krwi stanowi krytyczny problem zdrowia publicznego na całym świecie, szczególnie na zachodzie. Przypadków cukrzycy jest w dzisiejszych czasach coraz więcej. Chorych jest 6,3% spośród ludności świata, czyli 422 miliny osób i każda z nich codziennie cierpi z powodu cukrzycy. W przeszłości przypadków tej choroby było niewiele. W społeczeństwie przed rewolucją przemysłową utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi nie stanowiło trudności. W końcu organizm ludzki przeszedł rewolucję, by maksymalizować energię i wartość odżywczą pokarmu znalezionego w naturze. Jak na ironię, poprzemysłowa, globalna gospodarka żywnościowa pozbawiła pożywienie składników odżywczych, dodała kalorii, stała się bardziej obfita, kaloryczna i przepełniona cukrami.
Istota zdrowego poziomu cukru we krwi
Cukier w krwi jest dostępny zawsze, gdyż podstawową rolą glukozy jest dostarczyć energii komórkom organizmu. Prawidłowy poziom cukru we krwi przy oznaczaniu HbA1c to mniej niż 5,7% (39 mmol/mol). Wszystkie wyniki Hb1Ac o podniesionym wskaźniku to pomiary powyżej 6,5% (47 mmol/mol), które świadczą o cukrzycy. Przy tym podniesionym poziomie glukoza staje się toksyczną dla wielu narządów i procesów psychologicznych. Insulina to hormon uwalniany przez organizm, by obniżyć poziom cukru we krwi i utrzymać glukozę na odpowiednim poziomie u osób zdrowych. Gdy nasz organizm nie potrafi wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, nasze komórki stają się oporne na insulinę, a poziom cukru we krwi podnosi się i pozostaje wysoki. Glukoza atakuje również komórki trzustki, które produkują insulinę. Z czasem proces ten staje się błędnym kołem, które jedynie przyspiesza rozwój cukrzycy. Na szczęście, rozpoczęciu tego cyklu można zapobiec, a istnieje też nadzieja dla wielu osób, by cofnąć proces stanu przedcukrzycowego zanim zmieni się w pełnoobjawową cukrzycę.
Skutki zdrowotne podwyższonego poziomu cukru we krwi
Wczesne oznaki i objawy podwyższonego wskaźnika HbA1c to zmęczenie, bóle głowy, mgła umysłowa, odczuwane pragnienie czy potrzeba częstego oddawania moczu. Podstawowym skutkiem długotrwałego wysokiego poziomu glukozy w organizmie jest uszkodzenie układu krążenia. Uszkodzenie naczyń może prowadzić do uszkodzenia nerwów, niewydolności nerek, uszkodzenia siatkówki oka, co może skutkować utratą wzroku lub niegojącymi się ranami stóp, prowadzącymi do ich amputacji. Przez dziesiątki lat wysoki poziom cukru we krwi wiązano również z chorobami serca, udarem czy spadkiem funkcji poznawczych. Udowodniono, że u osób z wysokim poziomem cukru we krwi średnia długość życia jest znacznie krótsza1.
Jaki jest prawidłowy poziom A1c?
Prawidłowy poziom cukru we krwi u osób bez cukrzycy z pomiarem HbA1c wynosi pomiędzy 4% a 5,6%. Każda osoba inaczej reaguje na glukozę, a wszystko zależy od jej wieku i innych czynników. To ważne, by pamiętać, że HbA1c to szacowany średni miernik glukozy, a nie pomiar w danym momencie. W przeciwieństwie do monitorów poziomu glukozy we krwi i pasków do badania mierzących bezpośredni poziom glukozy we krwi w chwili przeprowadzenia badania, pomiar HbA1c nie odzwierciedla granic wahań cukru we krwi.
Jaki poziom A1c we krwi jest niebezpieczny?
Gdy rozpoznana zostaje cukrzyca, celem jest utrzymanie poziomu poniżej 7% (mniej niż 50 mmol/mol). Przekraczający te wskaźniki HbA1c może być niebezpieczny i z czasem prowadzić do nieodwracalnych, zagrażających życiu stanów. Poważnie podniesiony średni poziom glukozy we krwi HbA1c przekraczający 9% (75 mmol/mol) może prowadzić do ataku serca lub udaru, utraty wzroku, niewydolności nerek i amputacji. Co więcej, ciężkie skutki bardzo wysokiego poziomu cukru we krwi, jak kwasica ketonowa, stanowią powód do pilnej reakcji i mogą prowadzić do śpiączki czy nawet śmierci.
Pomiar HbA1c
Pomiar HbA1c to skuteczny i dokładny sposób śledzenia poziomu glukozy we krwi w czasie. Zarówno badania laboratoryjne, jak i testy przeprowadzane w domu dokonują pomiaru hemoglobiny glikowanej jako procentu całkowitej hemoglobiny w krwinkach czerwonych. Cukier przyłącza się do cząsteczki hemoglobiny, dlatego z czasem zapisuje się, ile cukru było we krwi w okresie ostatnich 2-3 miesięcy. HbA1c można badać w laboratorium z krwi pobranej na zlecenie lekarza. Jednak coraz więcej osób bierze swoje zdrowia w swoje ręce i bada się w domu, korzystając z testu suchej kropli krwi. Przeprowadzany w domu test daje zwykłym ludziom możliwość wglądu w to, jak działają ich organizmy i wręcza narzędzia pozwalające uzyskać zdrowe poziomy cukru we krwi oraz zdrowszą przyszłość.
Test długoterminowego/średniego poziomu glukozy we krwi A1c
Zaletą testu HbA1c jest funkcja czasu, pomiar poboru dostępnej we krwi glukozy przez hemoglobinę. Długość czasu określają czerwone krwinki, które żyją około 3 miesięcy. Określenie średniej poziomów cukru we krwi z jednorazowych pobrań w tym samym okresie byłoby kosztowne i żmudne. To dlatego, że poziom cukru we krwi waha się znacznie na przestrzeni dnia, nawet u zdrowych osób. Aby wyregulować glukozę uwolnieniem insuliny po posiłkach i o różnych porach dnia, w odpowiedzi na rytm dobowy danego organizmu, do akcji wkracza cała symfonia sygnałów chemicznych2. Pomiar A1c wykonuje za nas uśredniające działania matematyczne i posiada tę rzadką zaletę, że odnosi się do długoterminowej średniej poziomów cukru we krwi.
Test HbA1c Zinzino
To, co wyróżnia test HbA1c Zinzino na tle innych to nowoczesne podejście łączące kwestionariusz na temat trybu życia z danymi badań laboratoryjnych. Vitas Analytical Services A/S to laboratorium świadczące usługi w zakresie testu suchej kropli krwi H1bA1c Zinzino. Jest ono jednym z wiodących dostawców usług laboratoryjnych na świecie pod względem jakości i produkuje oraz przetwarza test na podstawie naszych dokładnych specyfikacji. Następnie Zinzino kontekstualizuje dane laboratoryjne za pomocą wszechstronnej oceny stylu życia. Produkt końcowy to raport z osobistymi zaleceniami na temat diety, suplementacji, ćwiczeń oraz aktywności fizycznej. Nasze holistyczne podejście do testowania HbA1c daje nam informacje, które możemy ocenić i dzięki którym mamy możliwość przejąć kontrolę nad zdrowiem.
1. Hyperglycemia in diabetes
“Hyperglycemia in diabetes.” Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 Accessed 31 July 2022
2. Mason IC, Qian J,
Mason IC, Qian J, Adler GK, Scheer F. 2020 Impact of circadian disruption on glucose metabolism: implications for type 2 diabetes. Diabetologia volume 63, pages 462–472 (2020) https://doi.org/10.1007/s00125-019-05059-6
Udostępnij tę stronę
Lub skopiuj link