Cart
Shopping cart

Andrea Humlová

Zinzino Independent Partner

Zapraszamy! Jestem Twoim niezależnym konsultantem i moim celem jest poprowadzenie Cię przez ścieżkę wiodącą do dobrego stanu zdrowia.

Zdrowie • wtorek, 16 maja 2023 • 3 minut(y)

Problem natury logistycznej zainspirował do opracowania testów suchej kropli krwi

autor(ka): Zinzino

Kiedy dr Angela Rizzo przeprowadzała badania naukowe i analizowała świeże próbki krwi, napotkała na problem natury logistycznej – próbki utknęły na granicy celnej. Ale dr Rizzo nie pozwoliła, by to jej przeszkodziło. Zamiast tracić czas na zamartwianie się, opracowała test suchej kropli krwi. To badanie, które wykonuje się u siebie w domu. Teraz znane jest jako nasz BalanceTest. Obecnie ta ekspertka w dziedzinie biochemii lipidów oraz ciesząca się uznaniem profesorka biochemii Uniwersytetu w Mediolanieto ceniony członek naszej Rady naukowej. Niebawem natomiast liczba opracowanych przez nią testów, o których mowa, sięgnie miliona. Poniżej dowiesz się więcej o dr Rizzo oraz historii naszych testów zdrowotnych.

Kiedy dr Rizzo wciąż była studentką, rozpoczęła pracę w laboratorium lipidomicznym, skupiając się na znaczeniu lipidów (kwasów tłuszczowych) dla zdrowia i chorób ludzkich. Wraz ze swoim profesorem, Bruno Berrą, opublikowali wiele artykułów naukowych. Dwa spośród nich omawiały wzpółzależność między kwasami tłuszczowymi omega-3 a występowaniem chorób cywilizacyjnych.

Optymalny poziom kwasów omega-3 to kwestia indywidualna
Norweski badacz Jan Bakke przeczytał te publikacje i skontaktował się z dr Rizzo.
– Zaczęliśmy rozmawiać o wskaźniku omega-3 w naszych organizmach i zapytał mnie, ile kwasu omega-3 potrzebowali moi pacjenci. Wyjaśniłam mu, że potrzeby i wymogi różnią się w zależności od organizmu. Na zapotrzebowanie na omega-3 miały wpływ płeć, wiek, stan zdrowia, choroby itp. To dlatego rozpoczęcie jakiejkolwiek próby poprawy zdrowia czy suplementacji musi opierać się na indywidualnych wynikach badań danej osoby – mówi dr Rizzo.

W roku 2010 dr Rizzo zdołała udowodnić współzależność między poziomem omega-3 we krwi a poziomem omega-3 w komórkach. Laboratorium rozpoczęło współpracę z firmą Bioactive Foods, producentem suplementów. Dr Rizzo natomiast udała się do Oslo, by zaprezentować wyniki badań naukowych zespołu, opowiedzieć o badaniach przeprowadzanych w ich laboratorium, a także o pracach nad testem.

Problem stał się rozwiązaniem
Dr Rizzo rozpoczęła w sposób tradycyjny, analizując świeże próbki krwi. Ale na jej drodze pojawił się niespodziewany problem.
– Aby przeanalizować krew człowieka, przeprowadziliśmy wiele badań naukowych. Na pewnym etapie mieliśmy otrzymać 200 próbek świeżej krwi z Norwegii, ale te zostały zatrzymane na granicy celnej. Natychmiast zaczęliśmy wertować literaturę w poszukiwaniu informacji o badaniach krwi, aby przekonać się, czy do jej analizy mogą nam posłużyć inne bezpieczne i szybkie metody. Trafiliśmy na ciekawe raporty z danymi i wtedy stworzyliśmy test do naszego laboratorium we Włoszech. Potem zaś test został zakwalifikowany przez szpital Sankt Olav, gdzie rozpoczęto analizę zestawów dla Oil4life/Itogha. Pomysł na ten test zrodził się dzięki problemom, jakie napotkaliśmy przy transportowaniu próbek ze świeżą krwią. To one spowodowały, że ponownie przeanalizowaliśmy i znaleźliśmy nowe metody pracy – wyjaśnia dr Rizzo.

Rozumienie poziomu kwasów tłuszczowych we krwi jest ważne
– Na podstawie literatury naukowej i poprzednich wyników badań wiemy, że poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych czy wskaźnik omega-3 i omega-6, bardzo wiążą się z profilaktyką chorób. W istocie obecnie wiele się mówi na ten temat. Dużo z nich wynika z badań, w ramach których pacjentom podawano suplementy omega-3, ale po okresie zakończenia suplementacji nie zdołano właściwie zauważyć zmian w ilości omega-3 w organizmie. Podsumowując, osiągnięcie prawidłowego poziomu kwasów omega-3 jest bardzo ważne i jednocześnie niezwykle trudne. Dziś literatura naukowa jest bogatsza o nowe dane, a ja rozpoczynam współpracę z naukowcami, którzy chcą badać zawartość omega-3 w organizmach pacjentów i wypróbować test BalanceTest – mówi dr Rizzo.

– Można monitorować swoją suplementację i dostosowywać zażywaną dawkę omega-3. Wyniki mówią w bardzo prosty, a jednocześnie szczegółowy sposób o profilu kwasów tłuszczowych pacjenta. To świetne narzędzie i można korzystać z niego bardzo łatwo w zaciszu własnego domu – podsumowuje dr Rizzo.

Coraz bliżej miliona wykonanych testów
Niezależne laboratorium VITAS Laboratory w Norwegii do tej pory przeanalizowało dla Zinzino ponad 900 tysięcy testów BalanceTest, a obecnie jego baza danych z próbkami testów suchej kropli krwi jest największą tego rodzaju na świecie.

– W przyszłości chciałabym przyjrzeć się tym danym. Jestem bardzo dumna, że obecnie społeczność naukowców uznaje już te testy krwi. Specjaliści muszą badać swoich pacjentów, by obserwować efekty kliniczne omega-3 – mówi dr Rizzo.

Czy chcesz wiedzieć więcej o tym, jak BalanceTest działa w praktyce? TUTAJ zgromadziliśmy interesujące Cię informacje.