Cart
Shopping cart

Jaroslava Dönnebrink

Zinzino Independent Partner

Üdvözlöm! Én vagyok a független tanácsadója, aki végigkíséri Önt az egészség felé vezető útján.

Egészség • 2023. március 28., kedd • 4 min

A normál vércukorszint fenntartása a jobb egészség érdekében

By Zinzino

Az egészséges vércukorszint világszerte kritikus közegészségügyi kérdéssé vált, különösen a nyugati országokban. A cukorbetegség előfordulása a modern korban ugrásszerűen megnőtt: manapság a világ népességének több mint 6,3%-a, azaz 422 millió ember szenved cukorbetegségben. Ez a betegség a múltban rendkívül ritka volt. Az iparosodás előtti társadalomban sosem volt nehéz fenntartani a normál vércukorszintet. Végül is az emberi szervezet úgy fejlődött ki, hogy a természetben található élelem energia- és tápértékét maximálisan ki tudja használni. Ironikus módon az ipari forradalom utáni globális élelmiszer-gazdaság kialakulásával a kevésbé tápláló élelmiszerekből kiszámíthatóan sokkal több lett, miközben ezek jóval kalóriadúsabbak és cukrosabbak is.

Az egészséges vércukorszint fontossága

A vérben mindig jelen van a cukor, hiszen a glükóz elsődleges szerepe a sejtek energiával történő ellátása. Normál vércukorszintről akkor lehet beszélni, ha a HbA1c értéke 5,7% (39 mmol/mol) alatt van. Az ezt meghaladó értéket emelkedett HbA1c-értéknek tekintjük, a 6,5% (47 mmol/mol) feletti értéket pedig már cukorbetegségként tartjuk számon. Ha ilyen, magasabb szinteket mérünk, akkor a glükóz már több szervre és élettani folyamatra nézve is mérgezővé válik. Az inzulin az a hormon, amelyet a szervezet a vércukorszint csökkentése érdekében termel, és amely egészséges embereknél kordában tartja a glükózt. Amikor a szervezetünk nem tud elegendő inzulint termelni, vagy a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinnal szemben, a vércukorszint megemelkedik, majd pedig magas is marad. A glükóz a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit is megtámadja. Idővel ez egy ördögi körré válik, amely felgyorsítja a cukorbetegség kialakulását. Szerencsére megelőzhető ennek a ciklusnak a beindulása, és sokak számára van remény, hogy visszafordítsák a prediabéteszt, mielőtt az teljesen kialakult cukorbetegséggé fejlődne.

Az emelkedett vércukorszintnek az egészségre gyakorolt hatásai

Az emelkedett HbA1c-érték korai jelei és tünetei a fáradtság, a fejfájás, a ködös gondolkodás, a szomjúság vagy a gyakori vizelési kényszer. A magas glükózszint hosszú távú hatásai közül az egyik legfontosabb a keringési rendszer károsodása. Ez az érrendszeri károsodás idegkárosodást, veseelégtelenséget és retinakárosodást idézhet elő, ami vaksághoz, illetve a láb nem gyógyuló sérülései miatti amputációhoz vezethet. A magas vércukorszintet évtizedek óta összefüggésbe hozzák a szívbetegségekkel, a szélütéssel és a mentális állapot hanyatlásával is. Azok az emberek, akiknek magas a vércukorszintje, várhatóan jelentősen rövidebb ideig fognak élni.1.

Mit tekinthetünk normál A1c-szintnek?

A nem cukorbetegeknél normál vércukorszintről akkor lehet beszélni, ha 4% és 5,6% között van a HbA1c-értékük. A glükózra adott reakció az életkor és egyéb tényezők alapján mindenkinél eltérő. Fontos szem előtt tartani, hogy a HbA1c egy becsült átlagos glükózterhelést mutat, nem pedig az adott pillanatban fennálló vércukorszintet jelzi. A vércukormérőkkel és tesztcsíkokkal ellentétben, amelyek közvetlenül a vizsgálat időpontjában mérik a vércukorszintet, a HbA1c-érték nem tükrözi a vércukorszint szélsőséges ingadozásait.

Mi számít veszélyes A1c-szintnek?

A cukorbetegség diagnózisának megerősítése után a cél a 7% (50 mmol/mol) alatti szint fenntartása. Az e feletti, megemelkedett HbA1c-értékek veszélyessé válhatnak, és idővel visszafordíthatatlan, életveszélyes állapotokhoz vezethetnek. A súlyosan megemelkedett vércukorszint, amit a 9% (75 mmol/mol) feletti átlagos HbA1c érték mutat, szívrohamhoz vagy szélütéshez, vaksághoz, veseelégtelenséghez és amputációhoz vezethet. A nagyon magas vércukorszint akut hatásai, mint például a diabéteszes ketoacidózis, klinikai vészhelyzetet jelentenek, mert kómához és halálhoz vezethetnek.

A HbA1c mérése

A HbA1c mérése egy hatékony és pontos módszer, amivel követni lehet, hogy egy hosszabb időszakban hogyan alakult a vércukorszint. Mind a laboratóriumi vizsgálatok, mind pedig az otthoni tesztek azt mérik, hogy százalékban kifejezve az összes hemoglobinból mennyi a glikált hemoglobin a vörösvértestekben. A cukor kötődik a hemoglobinhoz, így meg lehet tudni, hogy mennyi cukor volt a vérben az elmúlt 2-3 hónapos időszakban. Az orvos külön kérésére a HbA1c szintjét egy laboratóriumban lehet megmérni az orvosi rendelőben levett vérből. De egyre többen veszik a saját kezükbe az egészségüket, és otthon végeznek el egy erre a célra kifejlesztett szárított vércsepp tesztet. Ha a tesztet otthon végzik el, az a hétköznapi emberek számára is lehetővé teszi, hogy betekintést nyerjenek szervezetük működésébe, ez pedig egy jó eszköz az egészséges vércukorszint fenntartásához és az egészségesebb jövő megvalósításához.

A hosszú távú/átlagos vércukorszint vizsgálata az A1c teszt segítségével

A HbA1c-teszt előnye az, hogy megmutatja, idővel a rendelkezésre álló vércukorból mennyi kötődik a hemoglobinhoz, amint az létrejön. Az időtartamot a vörösvértestek határozzák meg, amelyek körülbelül 3 hónapig élnek. Ha az ugyanazon időszak alatt végzett számos mérés – amelyek eredményei csak egy-egy időpontra érvényesek – alapján megállapított vércukorszintet kellene átlagolni, az költséges és kimerítő lenne. Ennek az az oka, hogy a vércukorszint a nap folyamán még egészséges embereknél is nagymértékben ingadozik. A kémiai jelzőanyagok „szimfonikus zenekara” dolgozik a glükóz szabályozásán, miután az inzulin felszabadul az étkezések után, illetve a nap különböző időpontjaiban a szervezet cirkadián ritmusa szerint.2. Az A1c mérése elvégzi helyettünk az átlag kiszámítását, aminek az az egyértelmű előnye, hogy egyetlen mérésből a vércukorszintünk hosszú távú átlagát láthatjuk.

hba1c-test.png

A Zinzino HbA1c tesztje

A Zinzino HbA1c tesztje azért más, mint a többi, mert újszerű megközelítéssel egy életmód-kérdőívet is tartalmaz a laboratóriumi vizsgálati adatok mellett. A Vitas Analytical Services AS elnevezésű laboratórium végzi a Zinzino H1bA1c szárított vércsepp tesztjeinek kiértékelését. Ez a világ egyik vezető laboratóriuma a minőségi laboratóriumi szolgáltatások terén, és a szigorú előírásaink alapján tervezték meg és dolgozzák fel a teszteket. A Zinzino ezután a laboratóriumi adatokat egy átfogó életmód-felméréssel helyezi kontextusba. A végeredmény egy olyan jelentés, amely az étrendre, étrend-kiegészítőkre, a testmozgásra és a fizikai aktivitásra vonatkozó személyes ajánlásokat tartalmaz. A HbA1c-vizsgálat általunk alkalmazott holisztikus megközelítése olyan információkat nyújt Önnek, amelyek segítségével felmérheti az egészségi állapotát, illetve kezébe veheti a jövője irányítását.

1. Hyperglycemia in diabetes

“Hyperglycemia in diabetes.” Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 Accessed 31 July 2022

2. Mason IC, Qian J,

Mason IC, Qian J, Adler GK, Scheer F. 2020 Impact of circadian disruption on glucose metabolism: implications for type 2 diabetes. Diabetologia volume 63, pages 462–472 (2020) https://doi.org/10.1007/s00125-019-05059-6