Cart
Shopping cart

Maurizio Conti

Zinzino Zákazník

Vitajte! Mám skvelú skúsenosť s mojimi produktami a myslím si, že sa budú páčiť aj Vám. Dajte mi vedieť, čo si o nich myslíte!

Zdravie • streda, 1. novembra 2023 • 4 min

Udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi pre lepšie zdravie

By Zinzino

Zdravie súvisiace s hladinou cukru v krvi sa stalo kritickým problémom verejného zdravia po celom svete, najmä však na západe. Cukrovke sa v modernej ére veľmi darí a dnes postihuje viac ako 6,3 % svetovej populácie, teda 422 miliónov ľudí. Toto ochorenie bolo v minulosti mimoriadne zriedkavé. V predindustriálnej spoločnosti nebolo nikdy ťažké udržať si normálnu hladinu cukru v krvi. Ľudské telo sa predsa vyvinulo tak, aby maximalizovalo energetickú a výživovú hodnotu potravín, ktoré sa nachádzajú v prírode. Paradoxne, postindustriálna globálna potravinová ekonomika znížila výživnosť potravín, ktoré sú tak, ako sa dalo očakávať, oveľa výdatnejšie, kalorickejšie a obsahujú viac cukrov.

Dôležitosť zdravej hladiny cukru v krvi

Cukor je v krvi stále prítomný, pretože hlavnou úlohou glukózy je dodávať energiu bunkám. Za normálnu hladinu cukru v krvi sa považuje hodnota HbA1c pod 5,7 % (39 mmol/mol). Vyššie ako tieto hodnoty sa považujú za zvýšenú hladinu HbA1c a hodnoty nad 6,5 % (47 mmol/mol) sa definujú ako cukrovka. Pri týchto vyšších hladinách sa glukóza stáva pre mnoho orgánov a fyziologických procesov toxická. Inzulín je hormón, ktorý organizmus vylučuje za účelom zníženia hladiny cukru v krvi, čím u zdravých ľudí udržiava hladinu glukózy pod kontrolou. Keď naše telá nedokážu produkovať dostatok inzulínu alebo sa naše bunky stanú rezistentné na inzulín, hladina cukru v krvi sa zvyšuje a ostáva vysoká. Glukóza tiež napáda bunky produkujúce inzulín v pankrease. Postupom času sa z tejto situácie stáva začarovaný kruh, ktorý zrýchľuje vývoj cukrovky. Našťastie sa tomu dá predísť a mnohí majú nádej zvrátiť prediabetes skôr, ako vyústi do samotnej cukrovky.

Účinky zvýšenej hladiny cukru na zdravie

Skoré príznaky a symptómy zvýšeného HbA1c sú únava, bolesť hlavy, duševná otupenosť, smäd alebo častá potreba močenia. Hlavným účinkom dlhodobého útoku glukózy na organizmus je poškodzovanie obehového systému. Toto poškodenie ciev môže viesť k poškodeniu nervov, zlyhaniu obličiek, poškodeniu sietnice, ktoré môže viesť k slepote, a k nehojacim sa poraneniam nôh, ktoré môžu viesť k amputácii. Vysoká hladina cukru v krvi sa už dekády spája aj so srdcovými ochoreniami, mozgovou príhodou a zhoršením kognitívnych funkcií. Zistilo sa, že ľudia s vysokou hladinou cukru v krvi majú výrazne nižšiu očakávanú dĺžku života1.

Aká je normálna hladina A1c?

Normálne hladiny cukru v krvi u nediabetikov sú na úrovni 4 % až 5,6 % HbA1c. Reakcia na glukózu sa u každého jedinca líši v závislosti od jeho veku a ďalších faktorov. Treba myslieť na to, že HbA1c je odhadované priemerné vystavenie glukóze, nie aktuálna hodnota. Na rozdiel od glukometrov a testovacích prúžkov, ktoré merajú hladinu glukózy v krvi priamo v čase testu, meranie HbA1c neodráža extrémne výkyvy hladiny cukru v krvi.

Aká je nebezpečná hladina A1c?

Po potvrdení diagnózy cukrovky je cieľom udržať hladinu pod 7 % (pod 50 mmol/mol). Pri prekročení týchto hodnôt sa zvýšená hodnota HbA1c môže stať nebezpečnou a postupne viesť k nezvratnému, život ohrozujúcemu stavu. Výrazne zvýšená priemerná hladina glukózy v krvi HbA1c nad 9 % (75 mmol/mol) môže spôsobiť infarkt alebo mozgovú porážku, slepotu, zlyhanie obličiek a amputácie. Navyše, akútne účinky veľmi vysokej hladiny cukru v krvi, ako je diabetická ketoacidóza, sú klinickým stavom pohotovosti a môžu vyústiť do kómy alebo smrti.

Meranie HbA1c

Meranie HbA1c je efektívny a presný spôsob sledovania hladiny glukózy v krvi v priebehu času. Laboratórne aj domáce testy merajú glykovaný hemoglobín ako percento celkového hemoglobínu v červených krvinkách. Cukor sa viaže na hemoglobín, takže časom zaznamená, koľko cukru bolo v krvi prítomného v priebehu 2-3 mesiacov. HbA1c sa môže merať v laboratóriu z odobratej krvi objednanej v ordinácii lekára. Viac a viac ľudí preberá zodpovednosť za svoje zdravie a testuje sa doma pomocou testu suchej kvapky krvi. Keď sa test vykonáva doma, poskytuje bežným ľuďom prehľad o tom, ako funguje ich organizmus, a pomôcky na dosiahnutie zdravej hladiny cukru v krvi pre zdravšiu budúcnosť.

Dlhodobá/priemerná hladina cukru v krvi (podľa testu A1c)

Výhodou testu HbA1c je funkcia v čase – meranie vstrebávania dostupnej glukózy v krvi počas jej tvorby pomocou hemoglobínu. Doba merania je obmedzená červenými krvinkami, ktorých životnosť je približne 3 mesiace. Priemerovanie hladín cukru v krvi z jednorazových meraní vykonaných počas rovnakého obdobia by bolo nákladné a vyčerpávajúce. Dôvodom sú veľké výkyvy hladiny cukru v krvi počas dňa, a to aj u zdravých ľudí. Symfónia chemických signálov reguluje glukózu uvoľnením inzulínu po jedle a v rôznych časoch dňa podľa cirkadiánneho rytmu tela2. Meranie A1c za nás vypočíta priemerné hodnoty a jeho výraznou výhodou je, že ide o dlhodobý priemer hladín cukru v krvi.

hba1c-test.png

Test HbA1c Zinzino

Test HbA1c Zinzino je iný ako ostatné vďaka svojmu novátorskému prístupu, ktorý integruje dotazník životného štýlu s údajmi z testovacieho laboratória. Vitas Analytical Services A/S je naše laboratórium, ktoré vyhodnocuje testy H1bA1c zo suchej kvapky krvi. Je jedným zo svetových lídrov v oblasti kvalitných laboratórnych služieb a vyrába a spracúva testy podľa našich presných špecifikácií. Spoločnosť Zinzino potom prepojí výsledky laboratórnych testov s komplexným hodnotením životného štýlu. Výsledkom je správa s personalizovanými odporúčaniami týkajúcimi sa stravy, výživových doplnkov, cvičenia a fyzickej aktivity. Náš holistický prístup k testovaniu HbA1c vám poskytne informácie, ktoré môžete sami posúdiť a prevziať tak kontrolu nad osudom svojho zdravia.

1. Hyperglycemia in diabetes

“Hyperglycemia in diabetes.” Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 Accessed 31 July 2022

2. Mason IC, Qian J,

Mason IC, Qian J, Adler GK, Scheer F. 2020 Impact of circadian disruption on glucose metabolism: implications for type 2 diabetes. Diabetologia volume 63, pages 462–472 (2020) https://doi.org/10.1007/s00125-019-05059-6