Cart
Shopping cart

Kelly-Mary Anette

Zinzino Independent Partner

Laipni lūdzam! Es esmu Jūsu neatkarīgais konsultants. Es būšu Jūsu ceļvedis, ceļā uz labāku veselību.

Veselība • piektdiena, 2023. gada 1. septembris • 4 min

Bērnu veselība, augšana un attīstība

Autors Zinzino

Ikviens bērna veselības aspekts var ietekmēt bērna augšanu un attīstību ilgtermiņā. Tomēr pastāv nevēlami faktori, kas ietekmē bērnu veselību. Piemēram, pārmērīgs karstums vai gaisa piesārņojums — tas viss apgrūtina vecāku spējas nodrošināt pienācīgu bērnu veselību, tādējādi apdraudot bērnu augšanu un attīstību.

Uzturs un bērnu attīstība

Uzturam ir izšķiroša nozīme bērnu attīstībā, aizsargājot pret nevēlamiem faktoriem. Labs uzturs palīdz bērniem attīstīt spēcīgu imūnsistēmu tā, lai viņiem nenāktos atteikties no fiziskām aktivitātēm un socializēšanās. Bērnu veselībai ir svarīgs pārdomāti izvēlēts uzturs, kas nodrošina bērnu attīstību un sniedz enerģiju, lai viņi varētu koncentrēties un būt radoši.

Kādēļ bērnu uzturam ir būtiska nozīme bērnu veselībā?

Ar uzturu veicināta bērnu attīstība ir svarīga bērnu augšanai un vispārīgai attīstībai, jo ar uzturu izveido pamatu organisma veselībai un garīgai darbībai pieaugušā vecumā. Bērnu uzturs un tā uzturvērtība ietekmē bērnu enerģijas līmeni, tādējādi tiešā veidā ietekmējot arī spēju piedalīties sporta, skolas un ārpusskolas aktivitātēs. Ikviens bērnu attīstības aspekts, tostarp bērnu uzturs un organisma attīstība, ietekmē bērnu veselību, nodrošinot dažādu pieredzi.

Smadzeņu attīstības posmi un atskaites punkti

Bērnu smadzeņu attīstība noris posmos, un atskaites punktus katrā vecumā iezīmē papildu prasmes un neatkarības līmenis. Attīstoties zīdaiņa muskuļiem un koordinācijai, smadzenes ļauj sākt sēdēt. Kad mazuļi sāk pļāpāt un sazināties, viņu smadzeņu attīstība ļauj viņiem sākt saprast žestus un skaņas. Mazuļa smadzenes attīstītās, lai viņš sāktu staigāt, kāpt un pat dejot. Daži sāk zīmēt un mācās veidot mākslas darbus. Skolas vecumā bērnu motoriskās prasmes liecina par smalku smadzeņu attīstību, un viņi var sportot un paši apģērbties. Sasniedzot šos atskaites punktus, palielinās bērnu smadzeņu uztvere, viņiem turpinot izprast sevi un apkārtējo pasauli katrā smadzeņu attīstības posmā.

3kids-development.png

Uzturs veselīgai smadzeņu attīstībai

Ikvienā bērnu veselīgu smadzeņu attīstības posmā mēs vaicājam, kādēļ bērnu uzturam ir tik liela nozīme un kā mēs varam palīdzēt nodrošināt viņiem nepieciešamo smadzeņu spēku, lai sasniegtu katru nākamo pašizteiksmes un koordinācijas posmu. Bērni izmanto ikvienu sava organisma šūnu jaunu prasmju apguvei. Veicot skaidru izvēli uztura jomā, vecāki sniedz aktīvu ieguldījumu bērnu veselībā un jo īpaši savu bērnu smadzeņu attīstībā. Bērnu kārotie ēdieni — ar cukuru piesātināti saldumi vai eļļā cepti ogļhidrāti, kas izraisa gandarījumu, — var veidot lielu daļu no bērnu uzņemtā uztura. Tomēr uzturvērtības trūkums nozīmē to, ka pēc sākotnējā cukura izraisītā enerģijas pieplūduma bērnu enerģijas līmenis neizbēgami kritīsies. Tā vietā, lai pielāgotos pēkšņiem enerģijas kāpumiem un kritumiem, ko sniedz pārstrādāta pārtika, kvalitatīvas uzturvielas pastāvīgi atbalsta smadzeņu attīstību un stiprina tās, attīstot izturīgas un veselīgas smadzenes. Līdzīgi kā profesionālie sportisti, kas gadiem ilgi attīsta augstākā līmeņa prasmes, bērnu smadzeņu attīstībai noderīgs uzturs ilgtermiņā palīdz nodrošināt optimālu smadzeņu spēku.

Redzes attīstība agrīnā bērnībā

Kur slēpjas lielākais veselīgu smadzeņu attīstības potenciāls? Nelabvēlīgi agrīnas bērnības ieradumi var kavēt bērnu redzes attīstību. Bērniem ir nepieciešama veselīga redze, lai orientētos informatīvajā un fiziskajā pasaulē. Tā kā visur ir pieejami ierīču ekrāni un ar tiem saistītais kārdinājums ilgstoši tajos skatīties, ir sarežģīti izvairīties no slodzes redzei, kas tādējādi kļūst par bērnu veselības draudu. Īsumā — jo ilgāk bērnībā veselīga smadzeņu attīstība un redzes veselība tiek aizsargāta no dažādiem stimuliem un slogiem, jo labāk. Tādējādi bērnu redze saglabāsies stipra visas bērnības laikā un arī pieaugušā vecumā.

Kā bērnu uzturs ietekmē acu un redzes attīstību?

Kā ar uzturu veicināta bērnu attīstība palīdz bērnu redzei? C un E vitamīns palīdz atjaunoties acu audiem, un tas var novērst infekcijas. Omega-3 taukskābes novērš sausās acs sindromu, kas var radīt nepatīkamu sajūtu. A vitamīns palīdz cīnīties pret sausās acs sindromu un vistas aklumu. Tā kā aptaukošanās un hipertensija ir saistīta ar tādām bērnu slimībām, kas saistītas ar redzi, ar uzturu veicināta bērnu attīstība var palīdzēt novērst šīs slimības un pat veicināt bērnu redzes un smadzeņu attīstību. Augļi, dārzeņi un vienkāršas olbaltumvielas ir svarīgs ar uzturu veicinātas bērnu attīstības avots, tomēr daudzi bērni izvairās ēst zivis. Zivis ir galvenais omega-3 taukskābju avots, tādēļ Zinzino BalanceOil Tutti Frutti ar augļu garšu ir vienkāršs un gards produkts, kas veicina bērnu redzes attīstību1. Ņemot vērā visu bērnu labbūtības atbalstīšanai nepieciešamo, ir atvieglojoši apzināties, ka Omega-3 BalanceOil ar augļu garšu satur nepieciešamās uzturvielas bērnu redzes attīstībai.

Neraugoties uz to, ka bērnu veselības un smadzeņu attīstības nodrošināšana ir saistīta ar dažādiem izaicinājumiem, ir pieejami atbilstīgi resursi, lai atbalstītu pienācīgu uzturu bērnu attīstībai. Smadzenes un organisms ir savstarpēji saistīti; bērnu augšanai, attīstībai un labbūtībai ir būtiska nozīme bērnu vispārīgajā veselībā. Pienācīga uztura nodrošināšana jūsu bērnam sniegs jums ilgstošus ieguvumus, kas turpinās sniegt atdevi. BalanceOil Tutti Frutti  ar augļu garšu atbalsta vecāku pūliņus darīt visu iespējamo savu bērnu smadzeņu veselības2 un vispārīgās fiziskās3 un vizuālās attīstības nodrošināšanai4.

1. EFSA, Docosahexaenoic acid (DHA

Úrad EFSA v čl. 14(1)(b) – Children’s Health and Development Claims (Tvrdenia týkajúce sa zdravia a vývoja detí) uvádza, že príjem kyseliny dokozahexaénovej (DHA) u matky prispieva k normálnemu vývoju zraku plodu a dojčených detí. Tehotným a dojčiacim ženám bude poskytnutá informácia o tom, že k dosiahnutiu priaznivého účinku dochádza pri dennom príjme 200 mg DHA nad rámec dennej odporúčanej dávky mastných kyselín omega-3 pre dospelých, t. j. 250 mg HDA a EPA. Toto tvrdenie platí iba pre potraviny, ktoré poskytujú denný príjem DHA vo výške aspoň 200 mg.

2. Fyzický vývoj detí

Úrad EFSA v čl. 14(1)(b) – Children’s Health and Development Claims (Tvrdenia týkajúce sa zdravia a vývoja detí) uvádza, že na normálny rast a vývoj detí sú potrebné esenciálne mastné kyseliny. Informácia pre zákazníka, že priaznivý účinok bude dosiahnutý pri dennom príjme 2 g kyseliny α-linolénovej (ALA) a dennom príjme 10 g kyseliny linolénovej (LA).

3. DHA contributes to the maintenance of normal vision

DHA prispieva k zachovaniu normálneho zraku. Toto tvrdenie sa môže vzťahovať iba na potraviny obsahujúce najmenej 40 mg DHA na 100 g a na 100 kcal. Aby bolo možné splniť požiadavky tvrdenia, musí byť spotrebiteľovi poskytnutá informácia o tom, že k dosiahnutiu priaznivého účinku dochádza pri dennom príjme 250 mg DHA. Príjem kyseliny dokosahexaénovej (DHA) prispieva k normálnemu vývinu zraku u detí do 12 mesiacov veku. Spotrebiteľovi musí byť poskytnutá informácia o tom, že k dosiahnutiu priaznivého účinku dochádza pri dennom príjme 100 mg DHA. Ak je tvrdenie uplatnené na dodatočný vzorec, musí daná potravina obsahovať najmenej 0,3 % celkového obsahu mastných kyselín v podobe DHA.

4. EFSA, Docosahexaenoic acid (DHA) maternal intake contributes to the normal brain development of the foetus

Úrad EFSA v čl. 14(1)(b) – Children’s Health and Development Claims (Tvrdenia týkajúce sa zdravia a vývoja detí) uvádza, že príjem kyseliny dokozahexaénovej (DHA) u matky prispieva k normálnemu vývoju zraku plodu a dojčených detí. Tehotným a dojčiacim ženám bude poskytnutá informácia o tom, že k dosiahnutiu priaznivého účinku dochádza pri dennom príjme 200 mg DHA nad rámec dennej odporúčanej dávky mastných kyselín omega-3 pre dospelých, t. j. 250 mg HDA a EPA. Toto tvrdenie platí iba pre potraviny, ktoré poskytujú denný príjem DHA vo výške aspoň 200 mg.