Cart
Shopping cart

VASILIKI PAVLIDOY

Klient Zinzino

Zapraszamy! O tych produktach mogę mówić w samych superlatywach i myślę, że Ty również je pokochasz. Daj mi znać, co myślisz na ten temat!

Zdrowie • piątek, 6 listopada 2020 • 4 minut(y)

Co sprawia, że oliwy z oliwek różnią się od siebie?

autor(ka): Zinzino

Nieważne, czy jesteś smakoszem z wyboru, czy gotujesz dla całej rodziny z konieczności – większość z nas, widząc określenie „extra virgin” na etykiecie oliwy z oliwek, myśli: bardziej wyszukane gotowanie, zdrowszy posiłek o lepszym smaku i wyższa cena. Co jednak tak naprawdę wyróżnia tę oliwę? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista.

Nie wszystkie oliwy z oliwek są takie same

Najpierw wyjaśnijmy sobie terminologię, aby nasza wycieczka po skomplikowanym świecie oliwy z oliwek była dla wszystkich zrozumiała. Oliwa „extra virgin” to po prostu inne określenie oliwy tłoczonej na zimno. I tu od razu przechodzimy do sedna sprawy. Znalezienie najlepszej oliwy z oliwek nie jest kwestią wyboru oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia do dressingów, a standardowej do smażenia. Wszystko zależy od sposobu produkcji. Tłoczenie oliwy z oliwek to rzemiosło sięgające ponad 1000 lat wstecz, a techniki stosowane podczas tej czynności są przekazywane z pokolenia na pokolenie. To prawdziwa sztuka regionalna, a smak oliwy i jej zawartość składników odżywczych w dużej mierze zależy od czasu zbioru. Informacje o kraju pochodzenia oliwy lub ręcznym zbieraniu oliwek dadzą Ci pewne rozeznanie, ale najważniejszy jest sposób wytwarzania oliwy.

Szukaj informacji o procesie tłoczenia na zimno

Współcześnie najpopularniejszą metodą ekstrakcji oliwy jest chemiczny proces rafinacji, który efektywnie usuwa zanieczyszczenia, redukuje kwasowość, a także poprawia wygląd i smak oliwy, zwiększając wydajność plonów. Po zmieleniu oliwki w formie pasty są mieszane przy wykorzystaniu ciepła, co przyspiesza proces oddzielania się oleju od wody. Zamiast miażdżenia oliwkowej pulpy i wyciskania oleju, obecnie stosuje się proces wirowania.

Następnie, w oparciu o tradycyjne techniki, mechanicznie wyciska się oliwę w procesie tłoczenia na zimno. To właśnie w ten sposób powstaje czysta oliwa extra virgin. Na początku rozdrabnia się oliwki do konsystencji pasty przy użyciu kamiennego młyna lub, współcześnie, metalowego rozdrabniacza lub młynka młotkowego. Następnie pasta jest mieszana w zimnej temperaturze, a wreszcie wyciskana za pomocą śruby lub prasy hydraulicznej, gdzie jest naciskana pod okrągłymi matami, układanymi niczym naleśniki.

Od tej maszyny zależy, jak będzie wyglądać to płynne złoto

Utrzymywanie temperatury poniżej 30 stopni Celsjusza to naturalna część tego procesu przy wykorzystaniu tradycyjnych technik ekstrakcji, dlatego ten sposób produkcji oliwy jest określany „tłoczeniem na zimno”. Obniża to również zawartość wolnych kwasów tłuszczowych. Poziom kwasowości jest niezwykle ważnym parametrem podczas określania jakości oliwy i zawartych w niej składników odżywczych. Nie ma to nic wspólnego ze smakiem, jak twierdzi wiele osób. Chodzi wyłącznie o pomiar poziomu oksydacji danej oliwy z oliwek, a w efekcie – o długość jej przydatności do spożycia. Im niższa kwasowość, tym wyższa jakość i wartości odżywcze. Aby otrzymać etykietę „extra virgin”, kwasowość oliwy musi wynosić maksymalnie 0,8%, a w przypadku standardowej oliwy „virgin” limit wynosi 2%.

Wszystko kręci się wokół polifenoli – naturalnych mikroskładników odżywczych

Współcześnie kwasowość stała się bardzo ważną cechą, ponieważ nowoczesne procesy rafinacji żywności wykorzystują ciepło i wirowanie do eliminacji wszystkich szkodliwych środków, które psują zapach, smak lub wygląd produktu. Ciepło zwiększa też zawartość kwasów w oliwie, dlatego ta metoda przyczynia się do minimalizowania zawartości najlepszych składników oliwy – naturalnych antyoksydantów, witamin i niezbędnych składników odżywczych, takich jak polifenole1. Być może znasz oliwę z oliwek o wysokiej zawartości związków fenolowych? Oznacza to, że oliwa zawiera dużo korzystnych polifenoli. Te nutraceutyki naturalnie występują we wszystkich roślinach i kryją w sobie mnóstwo bioaktywnych antyoksydantów, których desperacko potrzebują nasze organizmy. Oprócz wszystkich korzyści, które nam przynoszą, polifenole przyczyniają się również do wyróżniającego się, gorzkiego smaku oliwy. Chronią ją także przed zniszczeniami związanymi z oksydacją, gwarantując jej dłuższy czas przydatności. Innymi słowy, polifenole naprawdę decydują o sukcesie albo porażce oliwy.

Kolejna generacja oliwy z oliwek już tu jest

Czas na krótkie podsumowanie. Bez względu na to, czy kochasz jedzenie, czy nie, jeśli chcesz dostarczyć jak najwięcej naturalnych antyoksydantów, witamin i składników odżywczych, których jest mnóstwo w oliwkach, kiedy mieszasz sałatkę lub smażysz jajko, zawsze wybieraj czystą oliwę tłoczoną na zimno – extra virgin. Pamiętaj tylko, żeby zwracać także uwagę na poziom kwasowości na etykiecie. Na koniec pozwól, żeby ten leśny kolor, trawiasty, pieprzny smak i owocowy aromat stał się Twoim ostatecznym wyznacznikiem.

Czy chcesz poznać nową generację oliwy z oliwek extra virgin, która przenosi starożytne metody tłoczenia na zimno w XXI wiek? R.E.V.O.O to prawdziwy przełom w dziedzinie zdrowia i wellness, przenoszący prozdrowotne właściwości oliwy z oliwek na zupełnie nowe poziomy. Najnowszy produkt wprowadzony na rynek przez markę z branży odżywiania popartego wynikami testów – Zinzino, R.E.V.O.O to rewolucyjna oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia o kwasowości poniżej 0,4%, zawierająca 30 razy więcej bioaktywnych antyoksydantów niż zwykłe oliwy z oliwek.

Przeczytaj więcej o R.E.V.O.O i zamów butelkę z edycji limitowanej tutaj.

1. Olive oil polyphenols

Olive oil polyphenols contribute to the protection of blood lipids from oxidative stress. Replacing saturated fats in the diet with unsaturated fats contributes to the maintenance of normal blood cholesterol levels. Oleic acid is an unsaturated fat. The claim may be used only for olive oil which contains at least 5 mg of hydroxytyrosol and its derivatives (e.g. oleuropein complex and tyrosol) per 20 g of olive oil. In order to bear the claim, information shall be given to the consumer that the beneficial effect is obtained with a daily intake of 20 g of olive oil.