Cart
Shopping cart

Eva Žáková

Zinzino klient

Tere tulemast! Mul on tellitud toodetega olnud suurepäraseid kogemusi ja arvan, et need meeldivad ka teile. Andke mulle teada, mida neist arvate!

Tervis • reede, 6. november 2020 • 4 min

Mille poolest oliiviõlid üksteisest erinevad?

Autorilt Zinzino

Ükskõik, kas olete lihtsalt toidunautleja või kodukokk perenõukogu otsusel, tähendavad sõnad „extra virgin“ rohelisel oliiviõlipudelil enamikule meist tavaliselt kolme asja: erilisemat söögitegemist, tervislikumat ja maitsvamat toitu ning suuremat auku rahakotis. Mis aga teeb selle oliiviõli nii eriliseks? Sellele küsimusele pole sugugi lihtne üheselt vastata.

Kõik oliiviõlid pole võrdsed

Kõigepealt teeme selgeks mõisted, et see retk imelisse ja keerukasse oliiviõlide maailma oleks üheselt mõistetav. Kõigepealt: nn neitsioliivõli ehk extra virgin oliiviõli tähendab esimese külmpressi oliiviõli. Ja sellega jõuame kohe asja tuumani. Parima oliiviõli leidmine ei tähenda ainult seda, et esimese külmpressi õli valime salatikastmeks ja tavalise oliiviõli valime praadimiseks. Küsimus on oliiviõli tootmisprotsessis. Oliividest õli tegemine on aastatuhandete tagune oskus, mille tehnikaid on antud edasi põlvest põlve. See protsess on tõeline piirkondlik kunst ning õli maitse ja toitainesisaldus olenevad suuresti saagikoristusajast. Sildilt päritoluriigi otsimine või info, kas oliivid on käsitsi korjatud, annab teile mõningast ülevaadet, kuid eelkõige peaksite tähelepanu pöörama sellele, kuidas õli on valmistatud.

Otsige ehedat kraami, mille sildil on kirjas „cold pressed“ (külmpressitud)

Tänapäeval on kõige tavalisem viis oliividest õli valmistamiseks keemiline rafineerimisprotsess, mille käigus eemaldatakse saasteained, vähendatakse happesust, parandatakse õli välimust ja maitset – ning suurendatakse toodangu mahtu. Oliivid peenestatakse ning saadud massi segatakse ja kuumutatakse, et kiirendada õli ja vee eraldumist. Selle asemel, et õli massist välja pressida, eraldatakse see tsentrifuugides.

Alternatiivne meetod on see õige, ehe ja iidsetel tehnikatel põhinev protsess, mille käigus oliiviõli eraldatakse mehaaniliselt külmpressimise teel. Nii saadakse puhast esimese külmpressi oliiviõli. Alustuseks peenestatakse oliivid kiviveski või tänapäevase metallist hammasveski või haamerveski abil peeneks massiks. Seejärel segatakse seda massi madalal temperatuuril ja õli pigistatakse üksteise otsa laotud mattidest välja kruvi- või hüdraulilise oliivipressi abil.

Tegurid, mis loovad või hävitavad selle vedela kulla

Traditsioonilise pressimistehnika puhul hoitakse temperatuur alla 30 °C, sellest ka nimetus „külmpressimine“. See hoiab oliiviõli vabade rasvhapete sisaldust madalal. Happesus on oliiviõli kvaliteedi ja toitainesisalduse määramisel ülioluline. Kuigi sageli seostatakse seda ekslikult maitsega, pole sellel maitsega mingit pistmist. See on puhtalt oliiviõli oksüdeerumistaseme ja seeläbi selle säilivusaja näitaja. Mida madalam on happesus, seda kõrgem on kvaliteet ja toiteväärtus. Tänapäeval on esimese külmpressi märgistus lubatud, kui oliiviõli happesus on kuni 0,8%; tavalise külmpressitud oliiviõli puhul on lubatud kuni 2%.

Asi on polüfenoolides – looduslikes mikrotoitainetes

Happesus on tänapäevase õlivalmistamise juures muutunud keerukaks teguriks, kuna tänapäevastes rafineerimisprotsessides kasutatakse kõrget kuumust ja tsentrifuugimist, et eemaldada kõik kahjulikud ained, mis võiksid toote lõhna, maitset või välimust rikkuda. Kuna kuumutamine suurendab ka oliiviõli happesust, vähendab see meetod selle vedela kulla suurimat väärtust – looduslike antioksüdantide, vitamiinide ja oluliste toitainete, nt polüfenoolide sisaldust1. Võib-olla olete kuulnud kõrge fenoolisisaldusega oliiviõlist? See tähendab, et õlis on palju olulisi polüfenoole. Neid tervist toetavaid toitaineid leidub looduslikul kujul kõikides taimedes ja need sisaldavad hulgaliselt meie kehale olulisi bioaktiivseid antioksüdante. Lisaks paljudele muudele kasulikele omadustele annavad polüfenoolid oliiviõlile ka sellele iseloomuliku mõrkja maitse ning kaitsevad õli oksüdeerumise eest ja pikendades selle säilivusaega. Teisisõnu oleneb oliiviõli väärtus otseselt polüfenoolidest.

Uue põlvkonna oliiviõli on kohal

Teeme väikese kokkuvõtte. Ükskõik, kas peate end toidunautlejaks või mitte, valige salati valmistamiseks või muna praadimiseks alati puhas esimese külmpressi oliiviõli, et saada maksimaalset kasu oliivide looduslikest antioksüdantidest, vitamiinidest ja toitainetest. Kindlasti kontrollige õlipudeli sildilt ka happesust. Täieliku heakskiidu peaks teilt pälvima aga metsaroheline värv, pikantne „murumaitse“ ja puuviljaaroom.

Kas soovite lähemalt tutvuda esimese külmpressi oliiviõli uue põlvkonnaga, mis toob iidsed külmpressimistehnikad 21. sajandisse? R.E.V.O.O on tervise ja heaolu valdkonnas läbimurre, mis viib oliiviõli tervist toetavad omadused täiesti uuele tasemele. Skandinaavia ettevõte Zinzino, mis pakub testipõhiseid toidulisandeid, on turule toonud uusima toote: revolutsioonilise esimese külmpressi oliiviõli R.E.V.O.O, mis sisaldab tavalise oliiviõliga võrreldes 30 korda rohkem bioaktiivseid antioksüdante ja mille happesus on alla 0,4%.

Siin saate R.E.V.O.O kohta põhjalikumalt lugeda ja tellida selle piiratud koguses pakutava pudeli.

1. Olive oil polyphenols

Olive oil polyphenols contribute to the protection of blood lipids from oxidative stress. Replacing saturated fats in the diet with unsaturated fats contributes to the maintenance of normal blood cholesterol levels. Oleic acid is an unsaturated fat. The claim may be used only for olive oil which contains at least 5 mg of hydroxytyrosol and its derivatives (e.g. oleuropein complex and tyrosol) per 20 g of olive oil. In order to bear the claim, information shall be given to the consumer that the beneficial effect is obtained with a daily intake of 20 g of olive oil.