Karin Rieckhof
Zinzino Independent Partner
Sveiki, esu nepriklausomas konsultantas(-ė) ir ketinu jums padėti Jūsų kelionėje link geresnės sveikatos.
Normalaus cukraus kiekio kraujyje palaikymas geresnei sveikatai užtikrinti
Sveikas cukraus kiekis kraujyje tapo kertiniu visuomenės sveikatos klausimu visame pasaulyje, ypač Vakaruose. Cukrinio diabeto atvejų skaičius stipriai išaugo šiuolaikinėje epochoje ir daugiau nei 6,3 proc. pasaulio populiacijos, t. y. 422 mln. gyventojų, šiuo metu kenčia nuo diabeto pasekmių. Praeityje ši liga buvo itin reta. Priešindustrinio laikotarpio visuomenėje niekada nekildavo sunkumų palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje. Juk laikui bėgant žmogaus kūnas išmoko iš gamtoje randamo maisto išgauti visą įmanomą energiją ir maistinę vertę. Ironiška, tačiau industrializuotos pasaulinės maisto pramonės dėka maistas tapo mažiau maistingu, lengviau ir dažniau prieinamu, stipriai išaugo jo kiekiai, kaloringumas ir cukringumas.
Sveiko cukraus kiekio kraujyje svarba
Kraujyje visada yra cukraus, nes svarbiausia gliukozės užduotis yra pristatyti ląstelėms energiją. Laikoma, kad cukraus lygis kraujyje yra normalus, jeigu HbA1c rodiklis nesiekia 5,7 proc. (39 mmol/mol). Nurodytą vertę viršijus, laikoma, kad HbA1c yra pakilęs, o perkopus 6,5 proc. (47 mmol/mol) jau diagnozuojamas cukrinis diabetas. Pasiekus tokį aukštą lygį, gliukozė pradeda kenkti daugeliui organų ir fiziologinių procesų. Insulinas – tai kūno išskiriamas hormonas, kurio užduotis yra sumažinti kraujyje esančio cukraus lygį ir suvaldyti gliukozės kiekį sveiko žmogaus organizme. Kuomet mūsų kūnas nebepajėgia pagaminti pakankamai insulino arba mūsų ląstelės tampa jam atsparios, cukraus kiekis išauga ir išlieka aukštas. Be to, gliukozė puola insuliną gaminančias kasos ląsteles. Laikui bėgant prasideda užburtas ratas, leidžiantis greičiau išsivystyti diabetui. Visa laimė, šio užburto rato atsiradimui galima užkirsti kelią ir daugeliui žmonių yra vilties visiškai atsikratyti priešdiabetinės būklės bei neleisti jai peraugti į cukrinį diabetą.
Padidėjusio cukraus kiekio poveikis sveikatai
Anksti pasireiškiantys padidėjusio HbA1c rodiklio požymiai ir simptomai yra nuovargis, galvos skausmai, vangumas, troškulys ir poreikis dažnai šlapintis. Jeigu aukšta gliukozės koncentracija kūną vargina ilgą laiko tarpą, visų pirma pažeidžiama kraujotakos sistema. Dėl tokio kraujagyslių pažeidimo gali būti pažeidžiami nervai, gali išsivystyti inkstų nepakankamumas, nukentėti tinklainė ir net grėsti apakimas, taip pat gali atsiverti negyjančios žaizdos pėdose ir baigtis visiška jų amputacija. Dešimtmečiais aukštas cukraus lygis kraujyje buvo siejamas su širdies ligomis, insultu, kognityvinių gebėjimų silpnėjimu. Taip pat buvo pastebėta, kad nuo aukšto cukraus kiekio kraujyje kenčiančių žmonių gyvenimo trukmė stipriai sumažėja1.
Kas yra normali A1c koncentracija?
Normalus diabetu nesergančių žmonių cukraus kiekis kraujyje nustatomas, kai HbA1c rodiklis siekia 4 – 5,6 proc. Kiekvienas asmuo į gliukozę reaguoja skirtingai, priklausomai nuo jo amžiaus bei kitų veiksnių. Svarbu nepamiršti, kad HbA1c parodo spėjamą vidutinę gliukozės koncentraciją ir nėra momentinis tyrimo rezultatas. Skirtingai nei gliukozės koncentracijos kraujyje stebėsenos prietaisai ir diagnostinės juostelės, nustatančios tyrimo metu kraujyje esantį gliukozės kiekį, HbA1c tyrimas neatspindi didžiulių cukraus kiekio kraujyje svyravymų.
Koks A1c koncentracijos lygis laikomas pavojingu?
Patvirtinus cukrinio diabeto diagnozę, koncentracijos lygį siekiama išlaikyti žemiau 7 proc. (žemiau 50 mmol/mol). Šią vertę viršijus, padidėjęs HbA1c gali tapti pavojingu ir bėgant laikui gali baigtis nebepagydoma, pavojų gyvybei keliančia būkle. Labai stipriai išaugusi gliukozės koncentracija kraujyje, t. y. HbA1c viršijant 9 proc. (75 mmol/mol), gali tapti širdies smūgio arba insulto, apakimo, inkstų nepakankamumo bei amputacijų priežastimi. Be to, galimos tokios ūminės labai didelio cukraus kiekio kraujyje pasekmės kaip diabetinė ketoacitozė, dėl kurių gali tekti kreiptis skubios pagalbos ligoninėje, nes galima koma ar net mirtis.
HbA1c matavimas
HbA1c matavimas yra veiksmingas ir tikslus būdas gliukozei kraujyje stebėti per tam tikrą laikotarpį. Tiek laboratorijoje, tiek namuose naudojami testai matuoja glikuotą hemoglobiną kaip procentinę viso raudonuosiuose kraujo kūneliuose esančio hemoglobino dalį. Cukrus rišasi prie hemoglobino, tad testas matuoja kiek cukraus buvo kraujyje per 2–3 mėnesių laikotarpį. HbA1c gali būti matuojamas laboratorijoje tiriant gydytojo kabinete paimtą kraują. Tačiau vis daugiau žmonių nori patys prižiūrėti savo sveikatą ir tyrimą atlieka namuose kraujo lašelių kortelės testo pagalba. Namuose atliekamas testas paprastiems žmonėms suteikia daugiau galios bei leidžia stebėti kaip veikia jų kūnas, tad duoda jiems įrankius sveikam cukraus kiekiui kraujyje ir sveikesnei ateičiai užtikrinti.
Ilgo ir (arba) vidutinio laikotarpio gliukozės koncentracijos kraujyje A1c testas
HbA1c testo privalumas yra laikas, matuojama kiek savo sintezės metu hemoglobinas prie savęs prisiriša kraujyje esančios gliukozės. Laiko trukmė priklauso nuo raudonųjų kraujo kūnelių, kurių gyvavimo laikas yra maždaug trys mėnesiai. Jeigu vidutinis cukraus kiekis kraujyje per tą patį laikotarpį būtų skaičiuojamas atliekant punktinius matavimus, tai būtų brangus ir varginantis darbas. Taip yra dėl to, kad net sveiko žmogaus organizme dienos eigoje cukraus kiekis kraujyje stipriai svyruoja. Reaguodami į kūno dienos ritmą, kai po valgio išskiriamas insulinas bei skirtingu paros metu, visa cheminių elementų grupė imasi reguliuoti gliukozės kiekį2. A1c matavimas už mus paskaičiuoja vidutines vertes, kurio išskirtinis privalumas yra tas, kad paskaičiuojamas cukraus lygio kraujyje vidurkis per ilgesnį laikotarpį.
„Zinzino“ HbA1c testas
„Zinzino“ HbA1c testas iš kitų testų išsiskiria savo novatorišku būdu apjungti gyvenimo būdo klausimyną su laboratorinio tyrimo duomenimis. „Vitas Analytical Services A/S“ teikia mums savo laboratorines paslaugas ir vertina „Zinzino“ H1bA1c kraujo lašelių kortelės testo rezultatus. Tai viena pasaulio lyderių, teikiančių kokybiškas laboratorines paslaugas, kuri gamina ir vertina testus pagal tikslias mūsų specifikacijas. Tada „Zinzino“ laboratorinius duomenis išanalizuoja išsamaus gyvenimo būdo klausimyno kontekste. Galutinis produktas yra ataskaita su individualizuotomis rekomendacijomis mitybos, papildų, sporto ir fizinio aktyvumo klausimais. Mūsų holistinis sprendimas „HbA1c testavimas“ suteiks jums informaciją, leisiančią įvertinti ir kontroliuoti savo sveikatą ateityje.
1. Hyperglycemia in diabetes
“Hyperglycemia in diabetes.” Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 Accessed 31 July 2022
2. Mason IC, Qian J,
Mason IC, Qian J, Adler GK, Scheer F. 2020 Impact of circadian disruption on glucose metabolism: implications for type 2 diabetes. Diabetologia volume 63, pages 462–472 (2020) https://doi.org/10.1007/s00125-019-05059-6
Dalintis šiuo puslapiu
Arba nukopijuoti nuorodą