Filipe Pereira
Zinzino Independent Partner
Üdvözlöm! Én vagyok a független tanácsadója, aki végigkíséri Önt az egészség felé vezető útján.
Mi különbözteti meg az olívaolajokat egymástól?
Függetlenül attól, hogy egyszerűen csak szeretünk főzni vagy eleve a család szakácsai vagyunk, az „extra szűz” kifejezés az olívaolaj zöld üvegének címkéjén legtöbbünk számára általában három dolgot jelent: exkluzívabb érzést, amikor főzünk, egészségesebb és jobb ízű ételeket, illetve azt, hogy mélyebben kell belenyúlnunk a pénztárcánkba. De mitől annyira más ez az olívaolaj? A válasz nem annyira egyértelmű, mint szeretnénk.
Nem minden olívaolaj egyforma
Először is tegyük rendbe a terminológiát, hogy az olívaolajok csodálatos, zavaros világába tett utazásunk során ne fussunk zátonyra a fordítással. Kezdjük ott, hogy az extra szűz olívaolaj egyszerűen egy másik kifejezés a hidegen préselt olívaolajra. És ezzel rögtön el is jutottunk a kérdés lényegéhez. A legjobb olívaolaj kiválasztása nem úgy történik, hogy hidegen sajtolt extra szűz olajat teszünk a salátákra öntetnek, illetve a szokásos minőségű, közönséges olívaolajat használjuk sütéshez. Az egész arról szól, hogyan állítják elő. Az olajbogyókból az olaj készítése egy mesterség, amely több ezer évre nyúlik vissza. A technikák mindig is nemzedékről nemzedékre szálltak. Az eljárás valójában az adott régiókra jellemző művészet, a betakarítási idő pedig jelentős szerepet játszik abban, hogy milyen az íz és a tápanyagtartalom. Ha megpróbáljuk megfejteni, ami a címkén áll a származási országról, vagy arról, hogy hogy az olajbogyókat kézzel szedték-e le, az is ad néhány támpontot, de arra kell igazán odafigyelni, hogy az olívaolaj ténylegesen milyen eljárással készült.
Úgy találjuk meg az igazit, ha ott van a „hidegen préselt” kifejezés
Az olajbogyóból az olaj kinyerésének a legelterjedtebb módszere ma egy kémiai finomítási folyamat, amely hatékonyan eltávolítja a szennyező anyagokat, csökkenti a savasságot, javítja a kinézetet és az ízt, illetve növeli a kinyert mennyiséget. Az olívabogyók ledarálása után a masszát hevítés közben keverik, hogy felgyorsítsák az olaj és a víz elválását. Ahelyett, hogy a pépet összetörnék az olaj kinyerése érdekében, ma az extrakciót úgy végzik, hogy a pasztát centrifugálják.
Azután ott van az ősi, hagyományos technikákon alapuló igazi módszer, amelynek során hideg sajtolással, mechanikusan nyerik ki az olívaolajat. Így készül a tiszta, extra szűz olívaolaj. Először az olajbogyókat péppé őröljük egy kőmalommal, vagy a modernebb időkben fémdarálóval vagy kalapácsmalommal. Ezután hidegen keverjük a pasztát, végül csavarással vagy egy hidraulikus olívaolaj-préselővel kinyomjuk az olajat úgy, hogy a pasztát kerek szőnyegszerű anyaghoz nyomjuk, amiket úgy rakunk egymásra, mint a palacsintákat.
Ez az a dolog, amitől jó vagy gyenge minőségű lesz a folyékony arany
A hőmérséklet 30 °C alatt tartása a folyamat természetes része a hagyományos extrakciós technikák alkalmazásakor, innen jön a „hidegen préselt” kifejezés. Ez az olaj szabad zsírsavtartalmát is csökkenti. A savasság szintje rendkívül fontos paraméter az olívaolaj minőségének és tápértékének meghatározásánál. Ennek semmi köze az ízhez, ami egy általános tévhit. Ez a mérőszám kizárólag az olívaolaj oxidációs szintjét, így tulajdonképpen az élettartamát mutatja. Minél alacsonyabb a savtartalom, annál magasabb a minőség és a tápérték. Ma az extra szűz címkézéshez az olívaolaj savtartalma legfeljebb 0,8% lehet, míg a közönséges szűz olívaolaj savtartalma legfeljebb 2% lehet.
Minden a polifenolokról, a természet mikrotápanyagairól szól
A savtartalom egy trükkös tényező lett mára az olaj kinyerése során, mivel a modern finomítás és feldolgozás hőt és centrifugálást használ az összes káros anyag eltávolítására, amelyek egyébként elrontanák a termék illatát, ízét vagy megjelenését. Mivel a hő növeli az olívaolaj savtartalmát is, ez a módszer hozzájárul ahhoz, hogy csökkenjen a folyékony aranyban a legfontosabb összetevők, a természetes antioxidánsok, vitaminok és nélkülözhetetlen tápanyagok, például a polifenolok mennyisége1. Hallotta már azt a kifejezést, hogy „magas fenoltartalmú olívaolaj”? Ez a kifejezés arra utal, hogy az olaj tele van esszenciális polifenolokkal. Ezek a gyógyító hatású tápanyagok minden növényben előfordulnak a természetben, és bioaktív antioxidánsokkal vannak tele, amelyekre nagy szüksége van a szervezetünknek. Az általuk nyújtott jó dolgok mellett a polifenolok miatt is jellegzetesen keserű az olívaolaj. Ezek védik meg az olajat az oxidatív károsodástól, így biztosítva annak hosszabb eltarthatóságát. Más szóval, valóban a polifenolokon múlik, hogy az olívaolaj megőrzi-e a minőségét vagy sem.
Az olívaolaj új generációja megérkezett
Tehát foglaljuk össze! Függetlenül attól, hogy az ételkészítés szerelmese-e, ha egy salátát dob össze vagy tojást süt, amennyiben maximalizálni szeretné a természetes antioxidáns, vitamin és tápanyagbevitelét, amelyeket bőségesen az olajbogyó tartalmaz, mindig válasszon tiszta, extra szűz olívaolajat! Továbbá a címkéjén mindig nagyon figyelje a savasság szintjét is! Végül, de nem utolsósorban hagyja, hogy az erdőre emlékeztető zöld szín, illetve az a füves, borsos és gyümölcsös aroma legyen az, ami jelzi, hogy a termék megfelelő!
Szeretné megismerni az extra szűz olívaolaj új generációját, amely elhozza az ősi hidegsajtolási technikákat a 21. századba? A R.E.V.O.O egy áttörés az egészség és a wellness területén: az olívaolaj egészségre gyakorolt jótékony tulajdonságait teljesen új szintre emeli. A tesztek alapján kifejlesztett étrend-kiegészítőket gyártó skandináv cég, a Zinzino legújabb terméke a R.E.V.O.O: egy forradalmi extra szűz olívaolaj, amelyben a bioaktív antioxidánsok koncentrációja 30-szor magasabb, mint a szokásos olívaolajokban, a savasság pedig 0,4% alatt van.
Tudjon meg többet a R.E.V.O.O-ról és rendelje meg limitált kiadású palackját itt!
Oszd meg ezt az oldalt
Vagy másold ki a linket!