MA LUISA RAMIREZ MARTINEZ
Zinzino Independent Partner
Vítejte! Jsem Váš nezávislý poradce, který Vás povede na Vaší cestě za zdravím.
Udržování normální hladiny cukru v krvi pro lepší zdraví
Zdravá hladina cukru v krvi se stala kritickým problémem veřejného zdraví po celém světě, zejména na Západě. Výskyt diabetu se v nedávné době prudce zvýšil, přičemž více než 6,3 % světové populace, neboli 422 milionů lidí, dnes trpí diabetem. Toto onemocnění bylo v minulosti velmi vzácné. V předindustriální společnosti nebylo nikdy těžké si udržet normální hladinu cukru v krvi. Koneckonců, lidské tělo se vyvinulo tak, aby maximalizovalo energetickou a nutriční hodnotu potravin nacházejících se v přírodě. Je ironické, že díky globální potravinové ekonomice po průmyslové revoluci jsou potraviny méně výživné, je jich mnohem více, obsahují více kalorií a jsou plné cukru.
Důležitost zdravé hladiny cukru v krvi
Krevní cukr je v krvi vždy přítomen, protože primární úlohou glukózy je dodávat energii buňkám. Za normální hladinu cukru v krvi se považuje hodnota HbA1c nižší než 5,7 % (39 mmol/mol). Zvýšené hodnoty HbA1c nad 6,5 % (47 mmol/mol) jsou považovány za diabetes. Při těchto zvýšených hladinách se glukóza stává toxickou pro různé orgány a fyziologické procesy v těle. Inzulin je hormon, který tělo zdravých osob uvolňuje, aby snížilo hladinu cukru v krvi a udrželo glukózu pod kontrolou. Když naše tělo nedokáže produkovat dostatek inzulínu, nebo se naše buňky stanou vůči inzulínu rezistentní, hladina cukru v krvi se zvýší a vysoká zůstane. Glukóza pak také napadá buňky slinivky břišní produkující inzulín. Postupem času se z toho stává začarovaný kruh, který urychluje rozvoj diabetu. Naštěstí je možné zabránit spuštění tohoto cyklu a mnoho lidí má naději na zvrácení prediabetu ještě před tím, než se rozvine plný diabetes.
Účinky zvýšené hladiny cukru v krvi na zdraví
Mezi časné známky a příznaky zvýšeného HbA1 patří únava, bolest hlavy, duševní zmatenost, žízeň nebo potřeba často močit. Základním efektem dlouhodobého napadání těla vysokou mírou glukózy je poškození oběhového systému. Toto poškození cév může vést k poškození nervů, selhání ledvin, poškození sítnice, které pak může mít za následek slepou a nehojící se poranění nohou, které mohou vést až k amputaci. Po celá desetiletí byla vysoká hladina cukru v krvi také spojována se srdečními chorobami, mrtvicí a zhoršením kognitivních funkcí. Bylo zjištěno, že lidé s vysokou hladinou cukru v krvi mají výrazně kratší délku života1.
Jaká je normální úroveň A1c?
Normální hladina cukru v krvi u zdravých osob je HbA1c naměřená mezi hodnotami 4 % a 5,6 %. Reakce každého jedince na glukózu se liší v závislosti na věku a dalších faktorech. Je důležité mít na paměti, že hodnota HbA1c je odhadovaná průměrná expozice glukóze a nikoli měření v určitém okamžiku. Na rozdíl od glukometrů a testovacích proužků, které přímo měří hladinu glukózy v krvi v době testu, měření HbA1c neodráží extrémy kolísání hladiny cukru v krvi.
Jaká je nebezpečná úroveň A1c?
Jakmile je diagnóza diabetu potvrzena, cílem je udržet hladinu pod 7 % (pod 50 mmol/mol). Nad těmito hodnotami se zvýšená hladina HbA1c může stát nebezpečnou a časem může vést k nevratným, život ohrožujícím nemocem. Výrazně zvýšená průměrná hladina glukózy HbA1c v krvi nad 9 % (75 mmol/mol) může vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici, slepotě, selhání ledvin a amputacím. Akutní účinky velmi vysoké hladiny cukru v krvi, jako je diabetická ketoacidóza, jsou navíc klinicky naléhavé a mohou vést ke kómatu a smrti.
Měření HbA1c
Měření HbA1c je efektivní a přesný způsob sledování glukózy v krvi v průběhu času. Jak laboratorní testy, tak domácí testy měří glykovaný hemoglobin jako procento celkového hemoglobinu v červených krvinkách. Cukr se váže na hemoglobin, takže v průběhu času zaznamenává, kolik cukru bylo přítomno v krvi po dobu 2-3 měsíců. HbA1c lze měřit v laboratoři z odebrané krve na základě žádanky od lékaře. Stále více lidí ale bere své zdraví do svých rukou a testuje se doma pomocí testu ze suché krevní skvrny. Když se testování provádí doma, umožňuje běžným lidem nahlédnout do fungování jejich těla, a poskytuje jim tak nástroje k tomu, aby obnovili zdravou hladinu cukru v krvi a získali pro sebe zdravější budoucnost.
Dlouhodobý/průměrný test hladiny glukózy A1c v krvi
Výhodou testu HbA1c je hledisko času, které měří vstřebávání dostupné glukózy v krvi hemoglobinem při jeho tvorbě. Délku času určují červené krvinky, které žijí asi 3 měsíce. Zprůměrování hladin krevního cukru z jednobodových měření provedených za stejné období by bylo nákladné a vyčerpávající. To je způsobeno tím, že hladina cukru v krvi během dne značně kolísá, a to i u zdravých lidí. Na regulaci glukózy pomocí uvolňování inzulinu po jídle a v různých časech během dne pracuje celá symfonie chemických signálů reagujících na cirkadiánní rytmy těla2. Měření A1c za nás dělá zvládne matematiku průměrů a má velkou výhodu v tom, že jde o dlouhodobý průměr hladiny cukru v krvi.
Test Zinzino HbA1c
To, čím se test Zinzino HbA1c liší od ostatních, je jeho nový přístup, který spojuje dotazník o životním stylu s údaji z laboratorního testování. Vitas Analytical Services A/S je společnost, která pro společnost Zinzino laboratorně zpracovává testy pomocí suché krevní skvrny H1bA1c. Je jedním ze světových lídrů v oblasti kvalitních laboratorních služeb a vyrábí a zpracovává testy na základě našich přesných specifikací. Zinzino poté uvádí data z laboratoře do kontextu spolu s komplexním posouzením životního stylu. Výsledným produktem je zpráva s osobními doporučeními ohledně stravy, suplementace, cvičení a fyzické aktivity. Náš holistický přístup k testování HbA1c vám poskytne informace k posouzení a převzetí kontroly nad osudem vašeho zdraví.
1. Hyperglycemia in diabetes
“Hyperglycemia in diabetes.” Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 Accessed 31 July 2022
2. Mason IC, Qian J,
Mason IC, Qian J, Adler GK, Scheer F. 2020 Impact of circadian disruption on glucose metabolism: implications for type 2 diabetes. Diabetologia volume 63, pages 462–472 (2020) https://doi.org/10.1007/s00125-019-05059-6
Sdílet tuto stránku
nebo zkopírovat odkaz