Cart
Shopping cart

Robert Groenendijk

Zinzino Independent Partner

Zapraszamy! Jestem Twoim niezależnym konsultantem i moim celem jest poprowadzenie Cię przez ścieżkę wiodącą do dobrego stanu zdrowia.

Zdrowie • czwartek, 29 lipca 2021 • 5 minut(y)

5 sposobów na stwierdzenie, czy Twój suplement omega-3 jest świeży czy nie

autor(ka): Zinzino

Czy wiesz, co odróżnia wysokiej jakości, czyste suplementy omega-3 od tradycyjnie przetwarzanych olejów rybnych? Dr Emmalee Gisslevik to specjalista Zinzino ds. rozwoju produktów i niekwestionowany ekspert z dziedziny kwasów tłuszczowych. Właściwa suplementacja żywieniowa zapewni Ci rezultaty, których szukasz. Upewnij się, że Twój wybór jest oparty na świadomych decyzjach. Postępuj zgodnie z tą podstawową listą kontrolną podczas nawigacji po morzu suplementów zawierających olej rybny.

Co tak naprawdę oznacza świeży olej rybny? Wydaje się, że to jedno pytanie nie daje spokoju osobom wkraczającym w świat suplementów omega. Sekret według naszego szwedzkiego autorytetu z dziedziny żywności i żywienia, to utlenianie i polifenole. Dwa podstawowe czynniki, które decydują o tym, czy doświadczysz prawdziwych, długoterminowych rezultatów. W pogoni za świeżością nie zapomnij też o jeszcze jednej kwestii: wartości TOTOX. Ta naukowa miara całkowitego poziomu utleniania oleju rybnego jest standardem przemysłowym, który określa świeżość i jakość oleju rybnego. Niestety, łatwo jest ją błędnie obliczyć i mylnie zinterpretować. I wreszcie, wciąż praktycznie nieznany sekretny składnik w świecie oleju rybnego i suplementów omega-3 – oliwa z oliwek. Minęło prawie dziesięć lat, odkąd firma Zinzino dokonała tego przełomowego odkrycia i dodała ten pełen przeciwutleniaczy składnik do swojej naukowo sprawdzonej formuły.

Przed przejściem do listy kontrolnej, która pomoże Ci wybrać odpowiedni suplement omega-3, poświęć minutę, aby przeczytać o omega-3 i omega-6 oraz polifenolach, naturalnie występujących w tłustych rybach. Polifenole są niezwykle silnymi mikroelementami, pełnymi przeciwutleniaczy, które zwiększają wchłanianie i trwale wiążą kwasy omega-3, działając jak ochroniarze do czasu, aż kwasy tłuszczowe bezpiecznie dotrą do błon komórkowych. Niestety, są one usuwane w procesie rafinacji mającej na celu pozbycie się z oleju rybnego niepożądanych substancji, takich jak rtęć i PCB.

ida-lecture.jpeg

Najważniejsza lista kontrolna podczas wyboru suplementów zawierających kwasy omega-3

1.) Sprawdź rodzaj i formę omega-3 w oleju

Olej rybny musi pozostać świeży i silny tak długo, jak to możliwe, aby umożliwić kwasom omega przedostanie się do komórek i rozpoczęcie wspieranie serca, mózgu i funkcji immunologicznych. Na etykiecie szukaj morskich kwasów omega-3 EPA i DHA. Tworzą się one w tkance tłustych ryb i ich przyjmowanie jest najbardziej zbliżone do faktycznego jedzenia owoców morza. Warto również sprawdzić formę cząsteczkową kwasów omega, która wpływa na sposób pracy kwasów tłuszczowych i ich wchłanianie do organizmu. Triglicerydy1 są naturalną formą, jaką przyjmują kwasy tłuszczowe w większości roślin i zwierząt. Jednak większość przetworzonych olejów rybnych oparta jest na tańszej wersji, estrach etylowych1. Ta forma oleju rybnego nie jest tak łatwo przyswajana przez organizm i jest bardziej podatna na utlenianie i jełczenie niż forma triglicerydowa.

2.) Zaufaj swoim zmysłom w poszukiwaniu oznak świeżości

Tak jak prawdziwie świeże owoce morza, świeży olej rybny nie ma rybiego smaku ani zapachu. Jeśli jest inaczej, to znaczy, że zaczął się utleniać i będzie słabszy. Tak więc, używaj swoich zmysłów, przechowuj produkt w lodówce i sprawdzaj datę ważności na opakowaniu. Jest to wskaźnik jakości, który określa jak szybko przebiega proces utleniania i podaje czas, w którym kwasy omega-3 mogą być wchłaniane przez błonę komórkową organizmu. Ponadto, pamiętaj, że żaden smak na świecie nie zdoła zamaskować smaku oleju rybnego, który jest zjełczały! Aromatyzowane suplementy omega-3 tylko sprawiają, że trawienie oleju jest przyjemniejszym doświadczeniem. Dodatek smakowy nie ma wpływu ani na wartość odżywczą, ani na proces utleniania.

3.) Sprawdź markę pod kątem świeżości

Świeżość przekłada się na moc i skuteczność, czyli realne rezultaty. Ponieważ wszystkie oleje rybne w końcu jełczeją i tracą swoją jakość, proces utleniania musi być mierzalny. Upewnij się, że wybierasz godną zaufania markę, która w przejrzysty sposób przedstawia wszystkie swoje wskaźniki jakości – od zrównoważonych metod pozyskiwania, po zanieczyszczenia środowiskowe i poziom utlenienia/jakości produktu. Ta ostatnia cecha określana jest jako tzw. wartość TOTOX. Całkowita wartość utleniania jest standardem przemysłowym, który pozwala skutecznie zmierzyć świeżość oleju. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy: Podstawowe równanie do obliczania wskaźnika TOTOX dotyczy2 wyłącznie czystych, niearomatyzowanych olejów rybnych. Wartość ta może być fałszywą obietnicą świeżości, jeśli wybrany przez Ciebie suplement omega-3 jest aromatyzowany. Aromat będzie przeszkadzał w całkowitym obliczeniu, ale nie ma wpływu na proces utleniania i dlatego nie będzie też miał wpływu na jakość produktu. Zajrzyj tutaj, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat tego, jak rozszyfrować wartość TOTOX.

4.) Dowiedz się, jakie przeciwutleniacze zostały dodane

Istnieje kilka sposobów na spowolnienie procesu utleniania w oleju rybnym, wydłużenie okresu przydatności do spożycia i poprawę jakości. Dodawanie przeciwutleniaczy jest jedną z metod. Trzymaj się z dala od marek wykorzystujących syntetyczne przeciwutleniacze, takie jak TBHQ i palmitynian askorbylu, ponieważ mogą one przeciwdziałać prozdrowotnym właściwościom kwasów omega-3. Zamiast tego wybierz suplement z naturalnie zmieszanymi tokoferolami lub witaminą E, które tylko przyniosą korzyści mieszance. Ale, ale, właśnie tu dochodzi do głosu ten tajemny składnik, o którym była mowa na początku. Istnieją bowiem jeszcze potężniejsze polifenole, które stabilizują utlenianie, optymalizują wchłanianie w organizmie i sprawiają, że kwasy omega-3 pracują w błonach komórkowych Twojego ciała. Polifenole z oliwek są najbardziej zbliżone do tych, które naturalnie występują w rybach, dlatego też nasz olej BalanceOils+ jest synergiczną mieszanką, opartą w 60% na czystym oleju rybnym z żyjących na wolności małych ryb i w 40% na oliwie z oliwek extra virgin z polifenolami z oliwek zrywanych jeszcze przed sezonem zbiorów. Nie zbliżysz się już bardziej do faktycznego jedzenia ryb. Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze wyróżnia nasze oleje BalanceOils+? Czytaj tutaj.

5.) Przyjmuj dzienną dawkę wskazaną dla Ciebie i wypróbuj produkt

Każdy jest inny i poziom absorpcji suplementów omega-3 ma mniej do czynienia ze stężeniem omega-3 w produkcie, a więcej z indywidualnymi czynnikami, takimi jak waga, kwasy żołądkowe, genotyp, a nawet niektóre alergie. Porównaj zalecane dzienne dawkowanie na opakowaniach i wybierz takie opakowanie, które zawiera tabelę wagi. Albo jeszcze lepiej: Wybierz markę, która oferuje również spersonalizowane testy krwi pokazujące Twój unikalny profil kwasów tłuszczowych, czyli dającą prawdziwy dowód na piśmie, że suplementy wykonują swoją pracę. Pamiętaj, aby wybrać test, który jest niezależnie przetwarzany i oparty na dokładnej i naukowej analizie, jak na przykład Zinzino BalanceTest. Będzie to ostateczny dowód i odpowiedź na pytanie, co to znaczy, że olej rybny jest świeży!

1. Omega-3 Supplement Guide

Omega-3 Supplement Guide: What to Buy and Why - https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-supplement-guide