Anna Smith
Zinzino Independent Partner
Laipni lūdzam! Es esmu Jūsu neatkarīgais konsultants. Es būšu Jūsu ceļvedis, ceļā uz labāku veselību.
Normāla cukura līmeņa uzturēšana asinīs labākai veselībai
Veselīgs cukura līmenis asinīs ir kļuvis par nozīmīgu sabiedrības veselības problēmu visā pasaulē, jo īpaši Rietumos. Mūsdienās ir strauji palielinājies cukura diabēta pacientu skaits — šī diagnoze ir noteikta vairāk nekā 6,3 % (422 miljoniem) pasaules iedzīvotāju. Kādreiz šī slimība bija reti sastopama. Pirmsindustriālajā sabiedrībā nebija grūti uzturēt normālu cukura līmeni asinīs. Galu galā cilvēka organisms attīstījās ar mērķi maksimāli izmantot dabā sastopamo pārtikas produktu enerģiju un uzturvērtību. Ironiskā kārtā postindustrializētā globālā pārtikas ekonomika ir samazinājusi pārtikas uzturvērtību, pārtika ir plašāk pieejama, kā arī piesātinātāka ar kalorijām un cukuru.
Veselīga cukura līmeņa asinīs uzturēšanas nozīme
Cukurs asinīs ir vienmēr, jo glikozes galvenais uzdevums ir piegādāt šūnām enerģiju. Par normālu cukura līmeni asinīs tiek uzskatīts tāds HbA1c līmenis, kas ir zem 5,7 % (39 mmol/mol). Pārsniedzot šo līmeni, HbA1c vērtība tiek uzskatīta par paaugstinātu, savukārt, ja šis rādītājs ir virs 6,5 % (47 mmol/mol), tiek noteikta cukura diabēta diagnoze. Šāda paaugstināta līmeņa gadījumā glikoze kļūst toksiska vairākiem orgāniem un fizioloģiskajiem procesiem. Insulīns ir hormons, kuru organisms izdala nolūkā pazemināt cukura līmeni asinīs, tādējādi uzturot glikozes līmeni veselu cilvēku organismā. Kad mūsu organisms nespēj saražot pietiekami lielu insulīna daudzumu vai mūsu šūnas kļūst rezistentas pret insulīnu, cukura līmenis asinīs palielinās un saglabājas augsts. Glikoze uzbrūk arī insulīnu ražojošajām aizkuņģa dziedzera šūnām. Laika gaitā tas kļūst par apburto loku, kas paātrina cukura diabēta attīstību. Laimīgā kārtā ir iespējams novērst šā cikla aktivizāciju, un daudziem ir cerības pat novērst prediabētu, pirms tas pārtop par īstu cukura diabētu.
Paaugstināta cukura līmeņa asinīs ietekme uz veselību
Agrīnas paaugstināta HbA1 pazīmes un simptomi ir nogurums, galvassāpes, neskaidra galva, slāpes vai nepieciešamība bieži urinēt. Augsta glikozes līmeņa galvenā ilgtermiņa ietekme uz organismu ir asinsrites sistēmas bojājumi. Šādi asinsvadu bojājumi var izraisīt nervu bojājumus, nieru mazspēju, acs tīklenes bojājumus, kas var radīt aklumu, kā arī nedzīstošas pēdu traumas, kuru rezultātā var būt jāveic amputācija. Gadu desmitiem ilgi augsts cukura līmenis asinīs ir bijis saistīts arī ar sirds slimībām, insultu un garīgo spēju pasliktināšanos. Pētījumos ir konstatēts, ka cilvēkiem ar augstu cukura līmeni asinīs ir ievērojami mazāks paredzamais dzīves ilgums1.
Kāds A1c līmenis ir uzskatāms par normālu?
Normāls cukura līmenis asinīs personām, kam nav cukura diabēta, ir HbA1c vērtība 4–5,6 % diapazonā. Katra indivīda reakcija uz glikozi ir atšķirīga atkarībā no vecuma un citiem faktoriem. Svarīgi paturēt prātā, ka HbA1c ir aprēķinātā vidējā glikozes iedarbība, nevis mērījums noteiktā laika brīdī. Atšķirībā no glikozes līmeņa asinīs kontroles un testa strēmelēm, kas mēra tiešo glikozes līmeni asinīs testa veikšanas laikā, HbA1c mērījumi neatspoguļo cukura līmeņa galējās svārstības asinīs.
Kāds ir bīstams A1c līmenis?
Pēc tam, kad pacientam noteikta cukura diabēta diagnoze, mērķis ir saglabāt līmeni zem 7 % (zem 50 mmol/mol). Pārsniedzot šo līmeni, paaugstināts HbA1c var kļūt bīstams un laika gaitā izraisīt neatgriezeniskas, dzīvību apdraudošas slimības. Ievērojami paaugstināts vidējais glikozes līmeņa asinīs rādītājs HbA1c, kas pārsniedz 9 % (75 mmol/mol), var izraisīt sirdslēkmi vai insultu, aklumu, nieru mazspēju vai amputācijas nepieciešamību. Turklāt īpaši augsta cukura līmeņa asinīs akūta ietekme, piemēram, diabētiskā ketoacidoze, ir klīniska ārkārtas situācija, kas var izraisīt komas stāvokli un nāvi.
HbA1c mērījumi
HbA1c mērījumi ir efektīvs un precīzs veids, kā laika gaitā sekot līdzi glikozes līmenim asinīs. Gan laboratorijas analīzes, gan mājās veicamie testi mēra glikohemoglobīna līmeni procentos no kopējā hemoglobīna daudzuma eritrocītos. Cukurs piesaistās hemoglobīnam, tādēļ laika gaitā tas fiksē cukura daudzumu asinīs 2–3 mēnešu laika periodā. HbA1c var mērīt laboratorijā, saņemot attiecīgās asins analīzes nosūtījumu no ārsta. Toties arvien lielāks skaits cilvēku uzņemas rūpes par savu veselību paši un pārbauda šo rādītāju mājas apstākļos, izmantojot sausā asins parauga testu. Veicot testu mājās, ikviens cilvēks var gūt priekšstatu par sava organisma darbību un iegūt rīkus, lai panāktu veselīgu cukura līmeni asinīs un veidotu veselīgāku nākotni.
Ilgtermiņa/vidējā A1c glikozes līmeņa asinīs tests
HbA1c testa priekšrocība ir tā, ka tas parāda šo funkciju laikā, mērot asinīs pieejamās glikozes izlietojumu ar hemoglobīna palīdzību. Laika ilgumu nosaka eritrocīti, kuru mūžs ir aptuveni trīs mēneši. Vidējā cukura līmeņa asinīs noteikšana ar atsevišķiem mērījumiem, kas veikti tajā pašā laika posmā, būtu dārga un nogurdinoša. Tas ir saistīts ar to, ka cukura līmenis asinīs dienas laikā ievērojami svārstās pat veselu cilvēku organismā. Neskaitāmi ķīmiskie signāli regulē glikozes līmeni ar insulīna izdalīšanu atkarībā no uzņemtajām maltītēm un dažādos diennakts laikos, reaģējot uz organisma diennakts ritmiem.2. Mērot A1c, mēs iegūstam vidējo aprēķinu — neaizstājama tā priekšrocība ir ilgtermiņa vidējā cukura līmeņa asinīs noteikšana.
Zinzino HbA1c tests
Zinzino HbA1c tests atšķiras no citiem testiem ar savu inovatīvo pieeju, kas integrē anketu par dzīvesveidu ar laboratorijas testēšanas datiem. Zinzino H1bA1c sauso asins paraugu testu apstrādes laboratoriskos pakalpojumus nodrošina uzņēmums “Vitas Analytical Services A/S”. Tas ir viens no pasaules līderiem augstas kvalitātes laboratorijas pakalpojumu jomā, kas gan ražo, gan apstrādā testus, pamatojoties uz mūsu detalizētajām specifikācijām. Pēc tam Zinzino iegūst kontekstu, laboratorijas datus apskatot kopā ar visaptverošu dzīvesveida novērtējumu. Galaprodukts ir pārskats ar individuāliem ieteikumiem par uzturu, uztura bagātinātājiem, vingrošanu un fiziskajām aktivitātēm. Mūsu holistiskā pieeja HbA1c testēšanai sniedz jums nepieciešamo informāciju savas veselības novērtēšanai un kontrolei.
1. Hyperglycemia in diabetes
“Hyperglycemia in diabetes.” Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 Accessed 31 July 2022
2. Mason IC, Qian J,
Mason IC, Qian J, Adler GK, Scheer F. 2020 Impact of circadian disruption on glucose metabolism: implications for type 2 diabetes. Diabetologia volume 63, pages 462–472 (2020) https://doi.org/10.1007/s00125-019-05059-6
Dalīties ar šo lapu
Vai nokopēt saiti