Robin Mani Kampschulte
Zinzino klient
Tere tulemast! Mul on tellitud toodetega olnud suurepäraseid kogemusi ja arvan, et need meeldivad ka teile. Andke mulle teada, mida neist arvate!
Miks hakata veganiks? Plussid ja miinused
Veganlus on viimaste aastate jooksul kõvasti populaarsust kogunud. Saadaval on rohkem lihaalternatiive kui kunagi varem ja veganitoitumine on muutumas üha lihtsamaks. Veganluse kasuks saab välja tuua mitmesuguseid argumente.
Veganit on võimatu lahterdada, sest inimesed otsustavad veganluse kasuks erinevatel põhjustel. The Vegan Society andmetel ei piirdu veganlus üksnes loomade õiguste eest seismisega, vaid on kasulik ka tervisele, keskkonnale ja toiduainete tarneahelale.
Miks veganlus?
The Vegan Society iseloomustab veganielustiili kui eluviisi, mis üritab vältida nii palju, kui see on võimalik ja teostatav, igasugust loomadele suunatud ekspluateerimist ja julmust, loomade kasutamist toiduks, riiete valmistamiseks ja ükskõik millisel muul otstarbel.
Miks hakata veganiks? Veganlus on kavatsusest ajendatud eluviis, mille põhimõtteks on „ära tee kahju“. Terviklike taimsete toitude tarbimine on veganluse keskne aspekt. Veganluse eeliste paremaks mõistmiseks võiks uurida toiduallikate ja keskkonna omavahelist suhet.
Meie keskkond ja eetika
The Vegan Society ühingu sõnul kurnavad lihatootmisega seotud nõudmised keskkonda. Nad väidavad, et taimede kasvatamine loomade toitmiseks, transpordisüsteem ja toodete kodudesse toimetamine on keskkonnale koormav. Taimsete toodete valmistamiseks vajaliku saagi kogus ja vee hulk, mida vajatakse taimede kasvatamiseks, on drastiliselt väiksemad, seega on ka mõju keskkonnale palju väiksem. Just seetõttu puudutavad veganluse teemalised arutelud ka seda mõtet, et taimse toidu söömine nõuab vähemtootlikku pinnast.
The Vegan Society märgib ära, et veganlus on üks lihtsamaid viise oma isikliku ökoloogilise jalajälje vähendamiseks.
Meie tervis
Tasakaalustatud taimetoit võib meie kehale kasulik olla. Kõige olulisem on tagada kõigi vajalike toitainete saamine. Taimsetest allikatest toitainete kättesaamiseks peame tarbima täisteratooteid, köögivilju, puuvilju, pähkleid ja seemneid, mis on kõik täis kiudaineid, olulisi vitamiine ja mineraalaineid.
Aga on tähtis teada, et kui lähete üle veganitoitumisele, on raske kõiki neid toitaineid ainult toidust kätte saada. Selleks peaksite tarbima vähemalt 4000 toitaineterikkast toidust saadavat kalorit. Rohkelt suhkrut ja küllastunud rasvhappeid sisaldav veganitoitumine võib olla sama ebatervislik, kui ükskõik milline muu toitumisviis.
Veganielustiiliga alustamist kavandades peate otsima nende toitainete alternatiivseid allikaid.
Aitame tasakaalustada veganitoitumist
Kõiki loomseid tooteid välistavaks toitumiseks tuleb olla ülihoolikas mitte ainult toidu sisalduse, vaid ka selle allikate ja testimise uurimise suhtes. Kaasaegse toidu toiteväärtus ei ole sama, mis see oli 100 aasta eest.
Arvesse tuleb võtta geneetilist muundamist, pestitsiide kasutamist ja toidu säilitamist – protsesse, mis toimuvad eesriide taga selleks, et toiduained meie taldrikutele jõuaksid. Moodne elustiil soodustab vaeguste, näiteks D-vitamiini vaeguse, teket, sest me ei lähe enam nii sageli kui varem jala tööle.
Veganielustiili kohta teavet otsides tehke kindlaks, kui palju vajate iga päev valke, oomega-3-rasvhappeid, D-vitamiini, B12-vitamiini ja kaltsiumit. Need toitained peate nüüdsest saama taimedel põhinevatest allikatest. Toidulisandid on vegani parimad sõbrad.
1. Olive oil polyphenols
Oliiviöljyn polyfenolit edistävät veren rasva-aineiden suojaamista hapettumisstressiltä. Tyydyttyneiden rasvojen korvaaminen ruokavaliossa tyydyttymättömillä rasvoilla edistää veren kolesterolitasojen pysymistä normaalina. Öljyhappo on tyydyttymätön rasva. Väite voidaan esittää vain oliiviöljystä, joka sisältää vähintään 5 mg hydroksityrosolia ja sen johdannaisia (esim. kompleksinen oleuropeiini ja tyrosoli) 20 g:aa oliiviöljyä kohti. Kuluttajalle on ilmoitettava, että edullinen vaikutus saavutetaan nauttimalla päivittäin 20 g oliiviöljyä.
2. DHA and EPA contribute to the maintenance of normal blood pressure
DHA ja EPA edistävät verenpaineen pysymistä normaalina. Väite voidaan esittää vain elintarvikkeesta, josta EPA:ta ja DHA:ta saadaan 3 g päivässä. Jotta väite voidaan esittää, kuluttajalle on ilmoitettava, että edullinen vaikutus saavutetaan nauttimalla EPA:ta ja DHA:ta 3 g päivässä. Jos väite esitetään ravintolisästä ja/tai täydennetystä elintarvikkeesta, kuluttajille on lisäksi ilmoitettava, ettei EPA:n ja DHA:n yhdistetty päivittäinen lisäsaanti saa olla enemmän kuin 5 g.
3. DHA contributes to the maintenance of normal vision
DHA edistää näön pysymistä normaalina. Väite voidaan esittää vain elintarvikkeesta, joka sisältää vähintään 40 mg DHA:ta / 100 g ja 100 kcal. Jotta väite voidaan esittää, kuluttajalle on ilmoitettava, että edullinen vaikutus saavutetaan nauttimalla päivittäin 250 mg DHA:ta. Dokosaheksaeenihapon (DHA) nauttiminen tukee alle 12 kuukauden ikäisten imeväisten näön normaalia kehitystä. Kuluttajalle on ilmoitettava, että edullinen vaikutus saavutetaan nauttimalla päivittäin 100 mg DHA:ta. Kun väitettä käytetään vieroitusvalmisteesta, elintarvikkeen sisältämien rasvahappojen kokonaismäärästä vähintään 0,3 %:n on oltava DHA:ta.
4. Vitamin D contributes to immune system
D-vitamiini edistää immuunijärjestelmän normaalia toimintaa. Väite voidaan esittää vain elintarvikkeesta, joka on D-vitamiinin lähde vähintään asetuksen (EY) N:o 1924/2006 liitteessä olevassa luettelossa mainitun väitteen [VITAMIININ NIMI] JA/TAI [KIVENNÄISAINEEN NIMI] LÄHDE mukaisesti.
Jagage seda lehte
Või kopeerige link