Cart
Shopping cart

Imke Skiera

Zinzino Independent Partner

Zapraszamy! Jestem Twoim niezależnym konsultantem i moim celem jest poprowadzenie Cię przez ścieżkę wiodącą do dobrego stanu zdrowia.

info@skincoaching.de
Skopiuj
Zdrowie • piątek, 31 marca 2023 • 4 minut(y)

Porady na temat dobrego samopoczucia po Świętach

autor(ka): Zinzino

Nowy rok już tu jest, Święta za nami i nadszedł czas, by nadać rokowi 2022 ton. Dla wielu z nas zdrowie i prawidłowa kondycja stanowią priorytetowe cele. Nieważne, czy wyznaczasz sobie postanowienia noworoczne – to świetny czas na chwilę refleksji i ustanowienie wizji tego, co Cię czeka. By zastanowić się, co się sprawdza, a co nie, co lubisz, a co było wyzwaniem.

W przypadku wskazówek dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia, możesz mieć wrażenie, że jest to albo zbyt skomplikowane, albo zbyt proste. Długa lista paraliżujących rzeczy do zrobienia w kwestii zdrowia, czy po prostu wskazówki dotyczące „deficytu kalorii” przy utracie wagi. Ale utrata kalorii nie gwarantuje zdrowia.

To szerokie spektrum porad w kwestii zdrowia sprawia, że trudno jest wdrożyć rzeczywiste nawyki i zwyczaje, które się utrzymają. Musisz robić to, co się sprawdza w Twoim przypadku. Dowiedz się, na co reaguje Twój organizm, nastrój się na płynące z niego sygnały, poznaj swoje mocne i słabe strony, jakie rytuały dotyczące dobrego samopoczucia są łatwe w utrzymaniu, ciesz się priorytetami. To pomoże Ci utrzymać nawyki przez cały rok.

Niech Twoim celem będzie ogólne zdrowie, a nie tylko utrata wagi. Sięgnij po konsekwencję, jak też częściowe osiąganie celów na podstawie postanowień. Niech styczeń stanie się początkiem nowego stylu życia, a nie tylko celu zgubienia wagi. Wykorzystaj zmianę roku, by przemyśleć swoje relacje z jedzeniem, ćwiczeniami, jak też poddać refleksji ogólne zdrowie fizyczne.

Czym są nawyki żywieniowe?

Zacznij od przestudiowania swoich nawyków żywieniowych. Kiedy zjadasz posiłki? Jakie produkty preferujesz? Czy masz uczulenie na jakąś żywność? Czy masz słabość do cukru? Co sprawia, że czujesz się świetnie? Które produkty sprawiają, że czujesz się zamglony? Czy jesz wolno, czy może szybko? Czy późnym wieczorem masz napady głodu? Gdzie jesz? Czy zbyt często jesz na mieście? Czy zajadasz smutki? 

Poznaj swoje nawyki żywieniowe i zachowanie w czasie posiłków w staromodny sposób, zapisując wszystko w dzienniku. Zapomnij o liczeniu kalorii i skup się na wskazaniu, kiedy masz napady głodu i dlaczego. To pomoże Ci również zauważyć produkty czy wzorce, które stoją w sprzeczności do Twojego organizmu. Przejrzyj swoje nawyki z końcem każdego tygodnia i wprowadź potrzebne zmiany.

Jak naprawić złe nawyki żywieniowe

Zmiana nawyków żywieniowych, które masz od lat, nie jest łatwa. To dlatego tak wiele osób cierpi z powodu efektu jo-jo. Zaczynasz rok z najlepszymi zamiarami, ale często Twoje cele są zbyt duże. Ustal niewielkie kroki na podstawie Twoich nawyków żywieniowych i wzorców. Nawet 1% sukcesu każdego dnia da znaczące efekty do końca roku.

Jeśli ustalisz, że problemem jest ochota na coś słodkiego, wieczorami ustal dla siebie nową granicę w postaci „owoce – 80%, słodycze – 20%” zjadanych słodkości. Nie musisz omijać ulubionej czekolady czy lodów. Myśl o granicach, nie o celach.

Przyjrzyj się każdemu ze swoich negatywnych nawyków żywieniowych i ustal granicę lub związany z nim nowy zamiar. Zbyt często jesz poza domem? Wybierz dwa posiłki na dwa wieczory w ulubionej restauracji czy na wynos. Jesz za mało warzyw? Dodaj sałatkę do przynajmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.   

Jak „jeść zdrowo”

Gdy już ustalisz nowe granice i zamiary, przychodzi czas na ich wzmocnienie i utrzymanie. Nawyki wyrabiają się stopniowo, dlatego miej wobec siebie wyrozumiałość. Pozwól sobie na elastyczność i radość. Nie istnieją sekrety zgubienia kilogramów – chodzi o to, by każdego dnia stawiać jakiś niewielki krok na swoją korzyść. Nie wpadaj w pułapkę mentalności „wszystko albo nic”. W przypadku zdrowia fizycznego, konsekwencja jest najważniejsza.

Spożywaj błonnik pokarmowy, decyduj się na owoce zamiast cukru, wybieraj zdrowe tłuszcze, gotuj częściej w domu zamiast kupować dania, dostarczaj wystarczającą ilość białka, nie pij kalorycznych napojów, nawadniaj się, pozbądź się przetworzonych węglowodanów, jedz świadomie i pamiętaj, jakiej wielkości mają być Twoje porcje.

Niech Twoim celem będą różne, pełnowartościowe i bogate w składniki odżywcze posiłki, zdrowe przekąski i, co najważniejsze, jedzenie, na które masz ochotę.

Rozwijaj zdrowe nawyki żywieniowe dobrym snem, regularnymi ćwiczeniami, suplementami i wsparciem rodziny. Zapomnij o etykiecie „dieta”. Jedz zdrowo i zachowaj równowagę w życiu. Spadek wagi i podniesiony poziom energii przyjdą z czasem. 

girl-training.png

Ćwiczenia dla równowagi

Większość zdrowszego sposobu na życie rozpoczyna się w kuchni, ale nie sposób zignorować istotę ćwiczeń – pozwoli Ci to szybciej osiągnąć cel i żyć bardziej jakościowo. Włącz ćwiczenia cardio i trening siłowy, by wpłynąć na masę mięśniową.

Poza siłownią, zajęciami tanecznymi, grupą biegaczy i wszystkimi innymi sposobami na ruch, czynności poza ćwiczeniami też mają znaczenie. Śledź przebytą liczbę kroków aplikacjami Fitbit, Apple Watch czy nawet za pomocą aplikacji iPhone’s Health. W ten sposób uchwycisz każdy rodzaj ruchu wykonany w ciągu dnia – wyprowadzanie psa, gotowanie w kuchni, sprzątanie domu, ruch w pracy itp.

Niech ćwiczenia dodadzą Ci pewności, by uniknąć kontuzji i bywać w towarzystwie. Tak jak z nawykami żywieniowymi, do ćwiczeń dostosuj tę samą strategię. Poznaj swoje zachowania, wzorce, ograniczenia i zainteresowania. Dowiedz się, co lubisz najbardziej i utwórz plan ćwiczeń na miarę swoich sił.

Wzmocnij swój organizm z Zinzino.

Asortyment naturalnych suplementów diety Zinzino wspomaga Cię w lepszym i zdrowszym życiu. LeanShake wesprze Cię w przygotowaniu odżywczych i pysznych zamienników posiłków. ZinoBiotic+ dostarcza ośmiu naturalnych rodzajów błonnika pokarmowego, by zmniejszyć skoki cukru we krwi po posiłkach i utrzymać właściwe poziomy cholesterolu.

Poprowadź swój organizm, by zapewnić sobie świetne zdrowie.