Kas yra fitonutrientai ir ką jie daro?
Didžiausią dėmesį mityboje įprastai skiriame mikro ir makro medžiagoms, tačiau dažnai pamirštame taip pat labai svarbius fitonutrientus. Šie natūraliai augaluose susiformuojantys cheminiai junginiai pasižymi daugeliu sveikatai naudingų savybių ir yra vieni svarbiausių subalansuotos mitybos elementų.
Priešdėlis „fito“ kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „augalinis“. Fitonutrientai – tai iš augalų gaunami nutrientai (maistinės medžiagos). Radome daugiau nei 25 000 skirtingų šių elementų tipų, ir be abejonės, dar daug jų atrasime ateityje.
Augaluose, fitonutrientai vaidina priešakinės gynybos nuo vabzdžių, grybelių, saulės spindulių ir kitų pavojų, linijos vaidmenį. Jie taip pat įtakoja augalų skonį, kvapą ir spalvą: dėl jų pomidorai yra raudoni, o česnakai yra didžiausias bromidrofobų (asmenys, negalintys pakęsti kvapų) košmaras.
Jei atmestume botaninius niuansus, kuo fitonutrientai naudingi mūsų organizmams? Iš tiesų, labai daug kuo. Jie nėra privalomi žmogaus organizmui išgyventi, kaip šventoji makronutrientų, vitaminų ir mineralų trejybė, tačiau jie taip pat labai svarbūs mūsų sveikatai.
Kokie fitonutrientų privalumai?
Kiekvienas fitonutrientų tipas unikalus ir savotiškai naudingas, tačiau didelė jų bendros super galios dalis yra antioksidacinės ir priešuždegiminės savybės, padedančios apsaugoti ląsteles, sustiprinti imuninę sistemą ir skatina sveiką senėjimą. Fitonutrientų vartojimas gali sumažinti kelių lėtinių ligų riziką, taip pat užkirsti kelią bakterinėms ir virusinėms infekcijoms.
Vaisiai ir daržovės svarbūs mūsų sveikatai didele dalimi dėl fitonutrientų, kadangi mokslas vis dar stengiasi juos geriau suprasti, visiškas jų poveikio žmogaus organizmui mastas dar neišaiškintas.
Maisto produktai su fitonutrientais
Fitonutrientų gausu vaisiuose ir daržovėse, taip pat ir kituose augaliniuose maisto produktuose. Kadangi fitonutrientai atsakingi už (nelabai žalių) daržovių pigmentaciją, daugiau jų randama spalvinguose vaisiuose ir daržovėse. Fitonutrientų įsisavinimas priklauso ne tik nuo to, ką valgome, bet ir nuo to, kaip maistą paruošiame. Kiekvieno nutrientų tipo atveju geriausias maisto paruošimo būdas gali būti skirtingas, tačiau apskritai naudoti mažiau skysčių ir trumpiau kaitinti padeda išsaugoti fitonutrientus. Stenkitės kaitalioti ruošimo būdus, tarp ruošimo garuose, blanširavimo (apiplikinimo verdančiu vandeniu) ar greito apkepinimo nuolat maišant. Šie cheminiai junginiai skirstomi į kelias skirtingas grupes; štai keletas populiariausių:
Karotenoidai
Augalų pigmentai, dėl kurių jie įgyja ryškias spalvas. Jie randami:
- raudonuose ir (mažiau) geltonuose pomidoruose;
- apelsinuose;
- moliūguose;
- špinatuose;
- lapiniuose kopūstuose;
- jamsuose;
- morkose
Elaginė rūgštis
Geltonosiose avietėse ypač gausu elaginės rūgšties. Taip pat jos yra:
- gervuogėse;
- paprastojoje tekšėje;
- granatuose;
- braškėse;
- vynuogėse;
- graikiniuose riešutuose
- pekano riešutuose.
Gliukozinolatai
Šie junginiai, kuriuose yra sieros, randami kryžmažiedėse daržovėse ir suteikia joms stiprų aromatą bei kartumo skonį. Šie junginiai randami šiose daržovėse:
- brokoliuose
- Briuselio kopūstuose;
- žiediniai kopūstuose;
- laukiniai kopūstuose;
- kininiam bastutyje;
- garstyčiose.
Flavonoidai
Šie gėlių pigmentai, kurių yra daugiau nei 5000 skirtingų rūšių, yra viena didžiausių fitonutrientų grupių. Maisto produktai, kuriuose gausu flavonoidų:
- petražolėse;
- obuoliuose;
- kavoje.
- svogūnuose;
- žaliojoje ir juodojoje arbatoje;
- citrusiniuose vaisiuose;
- sojos pupelėse.
Resveratrolis
Randamas vynuogių odelėje ir vyne. Kai kurie teigia, kad taip vyną mėgstantys prancūzai, už savo įspūdingą sveikatą turi būti dėkingi būtent šiems fitonutrientams. Resveratrolis taip pat randamas šiuose produktuose:
- žemės riešutuose (ir riešutų svieste);
- braškėse;
- pistacijose;
- mėlynėse
- juodajame šokolade.
Fitoestrogenai
Fitoestrogenų gausu šiuose produktuose:
- sojoje;
- apelsinuose;
- brokoliuose
- pupose
- linų sėklose;
- kavoje.
Fitonutrientai maisto papilduose
Yra didelis maisto papildų su įvairiais fitonutrientais pasirinkimas – nuo kapsulių ir tablečių iki miltelių ir skysčių. Tai puikus pasirinkimas tiems, kas negali pasirūpinti tinkama mityba arba patiria įvairių negalavimų, kaip pilvo pūtimas, skausmai ar dujų kaupimąsis.
Mokslo žinios apie fitonutrientus, palyginti su kitomis maistinėmis medžiagomis, vis dar yra gana ribotos, todėl tokie papildai kol kas nėra griežtai reguliuojami ir rinkoje atsiranda erdvės negryniems bei neveiksmingiems produktams. Be to, tyrimai rodo, kad fitonutrientus mūsų organizmas įsisavina geriau, jei vartojami kartu su kitomis maistinėmis medžiagomis. Štai kodėl mes sukūrėme „Xtend+“ – veganinį ir visiškai natūralų maisto papildą su aukščiausios kokybės mikro- ir fitonutrientų mišiniu, kuris veikia sinergiškai ir teikia visų elementų naudą. „Xtend+“ ingredientai pasižymi daugeliu naudingų savybių. Jie veikia kūno ląsteles, organus ir audinius, gerina kaulų struktūrą ir sąnarių funkciją, suteikia energijos ir stiprina imuninę sistemą.
Produkte „ZinoGene+“ , kuriame taip pat gausu fitonutrientų, naudojame sudėtinę senolitinių junginių, fukoidanų (natūralūs jūros dumblių polisacharidai), polifenolių (fitonutrientai, turintys galingų antioksidacinių savybių), vitamino C ir cinko formulę, palaikančią DNR sintezę ir ląstelių dalijimosi procesus bei apsaugančią ląsteles nuo oksidacinio streso. Visa tai skatina sveiką senėjimo procesą ir imuninės sistemos veikimą. „Zinogene+“ sudėtyje yra tik aukščiausios kokybės ingredientai, užtikrinantys optimalų biologinį prieinamumą ir funkcionalumą.
Dalintis šiuo puslapiu
Arba nukopijuoti nuorodą