Cart
Shopping cart

Eva Vehviläinen

Zinzino Independent Partner

Sveiki, esu nepriklausomas konsultantas(-ė) ir ketinu jums padėti Jūsų kelionėje link geresnės sveikatos.

+358 40 591 4050
skambutis Kopijuoti
posti@evasaari.fi
Kopijuoti
Sveikata • 2023 m. lapkričio 1 d., trečiadienis • 4 min.

Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

Zinzino

2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu šioje viešosios sveikatos krizėje – diabetui diagnozuoti skirtas hemoglobino A1c arba HbA1c testas.

Koks A1c lygis praneša apie cukrinį diabetą?

A1c yra plačiai paplitęs ir tikslus jūsų kraujyje esančio cukraus kiekio matavimo būdas per 2-3 mėnesių laikotarpį. Testas paremtas raudonuosiuose kraujo kūneliuose esančiu baltymu hemoglobinu ir matuoja koks gliukozės kiekis prie jo prisijungia per tam tikrą laiką. A1c yra procentinė glikuoto hemoglobino dalis normaliame hemoglobine. A1c lygis laikomas diabetiniu, kai vertė pasiekia arba viršija 6,5 proc. (47 mmol/mol). Tokios organizacijos kaip Amerikos cukrinio diabeto asociacija nustatė, kad priešdiabetinio A1c lygmens vertės siekia 5,7 – 6,5 proc. (39 mmol/mol ir 47 mmol/mol)1. Šį diapazoną sveikatos specialistai ir pacientai naudoja kaip išankstinio perspėjimo sistemą, leidžiančią aptarti priešdiabetinės būklės ir 2 tipo cukrinio diabeto prevencijos strategijas. Daugeliui pavyko ne tik sukontroliuoti gliukozės koncentraciją savo kraujyje, bet ir pažaboti priešdiabetinę būklę, neleidžiant jai progresuoti į cukrinį diabetą. Žinodami savo A1c lygį žmonės įgyja daugiau galios ir gali prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ateityje.

Kaip išvengti cukrinio diabeto

Yra gerų žinių tiems, kieno testo rezultatai atitinka priešdiabetinį A1c lygį: ši būklė 100 proc. išgydoma. Į savo rutiną labai nesunku integruoti keletą diabeto prevencijos priemonių. Jau įrodyta, kad mitybos įgūdžių pakeitimas, maistas, fizinis aktyvumas ir sportas leidžia išvengti diabeto. 2 tipo diabetas pasireiškia jūsų kūno negebėjimu tinkamai kaupti ir naudoti energiją. Metaboliniai sutrikimai yra sudėtingi. Už diabeto slypintys biocheminiai mechanizmai dar nėra visiškai aiškūs, tačiau 2 tipo cukrinį diabetą sukeliančios priežastys yra paprastos ir gerai žinomos. Kiekvieną dieną su maistu gaunamas didelis energijos kiekis, kurios tik mažą dalį išnaudoja mūsų sėslūs kūnai bei mūsų valgomame maiste maistingų medžiagų pusiausvyros nebuvimas tapo tikra lavina, visoje šalyje sukėlusia cukrinio diabeto pandemiją. Siekiant užkirsti kelią diabetui, labai svarbu atsikratyti šių visai kultūrai būdingų rutinų, jas performuoti ir iš naujo įdiegti.

Diabeto prevencija pasitelkiant mitybą

Patikimiausi moksliniai pasiekimai atskleidė, kad yra ryšys tarp mūsų mitybos įgūdžių ir cukrinio diabeto atsiradimo. Svarbu žinoti, kokio maisto vengti sergant diabetu, bet taip pat suprasti, kad diabetas išsivysto, kai mūsų kūnas nebepajėgia panaudoti visos energijos, kurią gauname su maistu. Jau pripratome valgyti dideles moderniai paruoštas maisto porcijas ir mėgautis visada prieinamų užkandžių gausa. Mūsų maiste yra labai daug kalorijų, jis perpildytas natriu, riebalais ir ypač cukrumi, o mes vienu prisėdimu suvalgome dideles jo porcijas. Tokie įpročiai stipriai skiriasi nuo įpročių, kai maisto tekdavo ieškoti ir jis būdavo natūralus, taigi nuo tų sąlygų, kuriomis evoliucionavo žmogaus kūnas. Plataus masto žemdirbystė ir pramoninis maisto produktų perdirbimas iš mūsų valgomo maisto dažnai pašalina svarbiausias maistines medžiagas. Turint cukrinį diabetą taip pat reikėtų vengti perdirbtų angliavandenių, kuriuose yra tik nedaug arba jau išvis nelikę ląstelienos. Ląsteliena švelnina glikeminius išpuolius prieš mūsų organizmą, nes ji sulėtina cukraus įsisavinimą. Reikia vengti tokių maisto produktų kaip iš baltų miltų, iš kurių buvo pašalintos daug ląstelienos turinčios luobelės, pagaminti makaronai bei duonos gaminiai, perdirbtos sultys, kurių sudėtyje yra daug ištirpintų cukrų, bei visų savo sudėtyje aukštu fruktozės kiekiu pasižyminčiu kukurūzų sirupo turinčių produktų2. Svarbiausias elementas siekiant užkirsti kelią cukriniam diabetui mitybos pagalba yra žinios, pasiryžimas rinktis maisto piramidėje žemiau esančius produktus ir kritiškiau vertinti ingredientų sąrašą ant produkto etiketės. Viso grūdo produktų, lapinių daržovių, riebios žuvies turintis ir Viduržemio jūros dietos įkvėptas maistas yra pirmas žingsnis tinkama linkme.


girl-stretching.png

Cukrinio diabeto prevencija sportuojant

Puikus būdas išvengti priešdiabetinio lygio arba diabeto yra reguliariai pasportuoti. Ilgą laiko tarpą daug valgant ir per retai užsiimant fizine veikla atveriamos durys hiperglikemijai, jau neminint to fakto, kad tai yra pagrindiniai nutukimo atvejų augimą lemiantys veiksniai. Fizinė veikla ne tik skatina insulino gamybą, bet ir treniruoja jūsų kūną efektyviau naudoti savo energijos atsargas, ji taip pat mažina atsparumą insulinui. Ar jums kada nors teko pasijusti lyg apdujus ir tuo pat metu stebėti, kaip ant dviračio kaupiasi dulkės, arba nebepajėgti prisiminti, kada paskutinį kartą rišotės bėgimo batelių raištelius? Vienas ženklų, išduodančių, kad jau pasiektas diabetinis A1c lygis, yra vangumas. Tačiau net nereikia laukti, kol bus pasiekta diagnostinė riba, kad pajustumėte aukštos gliukozės koncentracijos kraujyje poveikį. Fizinė veikla yra labai svarbi sveikai medžiagų apykaitai ir budriam protui palaikyti. Gaunamos energijos kiekis turi atitikti išeikvojamos energijos kiekį.

Kaip išgyti, pasiekus priešdiabetinę stadiją

Priešdiabetinis lygis 100 proc. išgydomas. Sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas gali panaikinti priešdiabetinį lygį. Pirmas žingsnis šiame procese yra išsiaiškinti savo A1c lygį, sąmoningiau rinktis gyvenimo būdą ir atsparumą insulinui skatinančius įpročius bei užsibrėžti tikslą įveikti šį iššūkį. Kiekvienas iš mūsų gali nuvėlinti priešdiabetinės būklės atsiradimą, vykdyti prevenciją ar vėl visiškai pasveikti. Galima imtis tokių paprastų ir pasiteisinusių gyvensenos pokyčių kaip svorio metimas, išėjimas bent 30 minučių pasivaikščioti penkis kartus per savaitę bei daug sveikų riebalų, baltymų ir ląstelienos tačiau mažai perdirbtų cukrų ir angliavandenių turinčio maisto rinkimasis.

„Zinzino“ HbA1c testas

Vykdant cukrinio diabeto prevenciją reikia pradėti nuo žinių. „Zinzino“ HbA1c testas išsiskiria tuo, kad jį sudaro išsamus gyvensenos klausimynas ir kraujo tyrimo duomenys. Laboratoriniai duomenys vertinami atsižvelgiant į gyvenimo budą, o tai leidžia pateikti rekomendacijas mitybos, papildų, sporto ir fizinio aktyvumo klausimais. Gautas rezultatas yra nuoseklus rekomendacijų rinkinys, paremtas individualiais jūsų poreikiais. Kraujo lašelių kortelės testas veikia paprastai, jį lengva atlikti ir patogu išsiųsti paštu. Testą sukūrė ir vertina „Vitas Analytical Services A/S“, puiki laboratorinių paslaugų teikėja, besivadovaujanti „Zinzino“ specifikacijomis. Viskas viename „Zinzino“ HbA1c testas leidžia puikiai stebėti gliukozės kiekius kraujyje, o tai jums leis prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ateityje.

Jūsų papildų planas – 3 paprasti žingsniai

Sužinokite savo cukraus kiekį kraujyje, įvertinkite savo gyvenimo būdą ir pradėkite rūpintis savo ilgalaike sveikata bei gera savijauta. 

Mūsų Sveikatingumo protokolo papildai pritaikyti jums atkurs Jūsų organizmo Omega-6:3 balansą, pagerins virškinimą ir sustiprins imuninę sistemą.

1 etapas: Subalansuoti: „BalanceOil+“ palaiko normalias širdies ir smegenų funkcijas.
2 etapas: Atkurti: „ZinoBiotic+“ skatina normalią žarnyno veiklą.
3 etapas: Palaikyti: „Xtend“ suteikia energijos ir stiprina kaulus bei sąnarius.

Tai mūsų Sveikatingumo protokolas.

1. Understanding A1C:

Understanding A1C: A1C does it all.” American Diabetes Association, https://www.diabetes.org/diabetes/a1c, Accessed 1 August 2022.

2. Diabetes prevention

“Diabetes prevention: 5 tips for taking control.” Mayo Clinic, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/in-depth/diabetes-prevention/art-20047639 Accessed 1 August 2022