Co od sebe navzájem odlišuje olivové oleje?
Nezáleží na tom, jestli jste gurmán z vlastního rozhodnutí, nebo na Vás zbyla pozice kuchaře pro celou rodinu. U slova „extra panenský“ na etiketě nedostižné zelené lahve s olivovým olejem se většině z nás obvykle vybaví tři věci: Exkluzivnější kvalita pro vaření, zdravější a lépe chutnající jídlo a větší zátěž pro naši peněženku. Čím ale ve skutečnosti tento druh olivového oleje tolik vyniká? Odpověď není tak jednoznačná, jak byste mohli čekat.
Ne všechny olivové oleje se vyrábějí stejně.
Nejdříve si pojďme udělat jasno v terminologii, aby se naše putování po nádherném a matoucím světě olivových olejů neztratilo zcela v překladu. Na začátek můžeme říct, že extra panenský olivový olej je prostě další termín pro olivový olej lisovaný za studena. A tím se rázem dostáváme k podstatě věci. Nalezení nejlepšího olivového oleje není otázkou volby extra panenského za studena lisovaného oleje na dresink a standardně kvalitního běžného olivového oleje na smažení. Vše je to o výrobě. Přeměna oliv na olej je uměním, které sahá stovky let zpátky, a techniky se předávají z generace na generaci. Způsob zpracování je skutečně regionálním uměním a doba sklizně hraje zásadní roli u chuti a obsahu živin. Nějaké informace můžete získat, pokud se pokusíte dešifrovat, co říká etiketa o zemi původu nebo o tom, zda byly olivy ručně sbírány. Měli byste se však zaměřit na to, jak byl vlastně olivový olej vyroben.
Dejte si pozor na to, co znamená lisováno za studena.
Nejběžnější metoda, jak získat olej z oliv, v současnosti zahrnuje chemickou rafinaci, při které se účinně odstraní kontaminanty, sníží kyselost, zlepší vzhled a chuť – a zvýší výnos. Po rozmělnění olivových plodů se směs promíchává při zvýšené teplotě, aby se olej rychleji oddělil od vody. Místo drcení dužiny, aby se olej vymačkal, se v současnosti hmota nechává rotovat v odstředivce.
Pak je zde ta lepší možnost, vycházející ze starodávných tradičních technik, které strojově extrahují olivový olej pomocí lisování za studena. Takto vyrobíte stoprocentní, extra panenský olivový olej. Začnete rozmělněním olivových plodů na pastu pomocí mlýnského kamene, nebo jako v moderní době, kovového ozubeného rozmělňovače nebo kladivového mlýnu. Směs poté mícháte při nízkých teplotách a olej nakonec vymačkáte použitím vřetenového lisu nebo hydraulického lisu na olivy tak, že hmotu lisujete pod kulatými formami, které jsou na sobě naskládané podobně jako palačinky.
Věc, která udělá, nebo zkazí toto tekuté zlato
Udržování teploty pod 30 stupni Celsia je přirozenou součástí výrobního procesu při použití tradičních extrakčních technik, a proto mluvíme o lisování za studena. To také udržuje obsah volných mastných kyselin v oleji na nízké hodnotě. Hladina kyselosti je nesmírně důležitým parametrem při stanovení kvality olivového oleje a obsahu živin. Nemá to vůbec co dělat s chutí, což je obvyklá mylná představa. Je to výhradně míra hladiny oxidace olivového oleje a ta má prakticky vliv na datum spotřeby produktu. Čím je nižší kyselost, tím je vyšší kvalita a výživová hodnota. Aby mohlo být na etiketě v současnosti uvedeno extra panenský, musí mít olivový olej kyselost nižší nebo rovnající se 0,8 %, zatímco běžný panenský olivový olej může mít kyselost na 2 %, nebo nižší.
Je to vše o polyfenolech – přírodních mikroživinách
Kyselost se nově stala záludným faktorem při získávání oleje, protože moderní zpracování při rafinaci potravin používá teplo a odstřeďování, aby se odstranily všechny škodlivé látky, které jinak kazí vůni, chuť či vzhled produktu. Protože teplo rovněž zvyšuje obsah kyseliny v olivovém oleji, tato metoda tedy přispívá ke snížení té nejlepší věci u tohoto tekutého zlata – jeho přírodních antioxidantů, vitamínů a esenciálních živin, jakými jsou polyfenoly1. Možná jste již slyšeli o vysoce fenolickém olivovém oleji? Je to termín, který Vám sděluje, že je olej plný esenciálních polyfenolů. Tato nutraceutika se přirozeně vyskytují ve všech rostlinách a jsou plné bioaktivních antioxidantů, které naše těla zoufale potřebují. Kromě všeho dobrého, co umí, přispívají polyfenoly také ke specifické nahořklé chuti olivového oleje – a chrání olej před oxidačním poškozením, a poskytují mu tedy delší trvanlivost. Jinými slovy jsou polyfenoly skutečně to, co dělá, nebo kazí olivový olej.
Olivový olej nové generace je již zde
Pojďme si to shrnout. Nehledě na to, zda se považujete za gurmána či nikoliv, pokud připravujete salát nebo smažíte vajíčka a chcete mít co nejvíce přírodních antioxidantů, vitamínů a živin, kterými jsou olivy doslova napěchované, vždy zvolte stoprocentní, extra panenský olivový olej. Snažte se, abyste se vždy podívali i na hladinu kyselosti na jeho etiketě. V neposlední řadě však dovolte, ať je tato barva lesní zeleně i trávy, štiplavá chuť a ovocné aroma vaší nejchutnější garancí schválení.
Chcete zjistit více o nové generaci extra panenského olivového oleje, který přináší starodávné techniky lisování za studena do 21. století? R.E.V.O.O. je průlomem v oblasti zdraví a wellness, který pozvedá zdraví podporující vlastnosti olivového oleje na zcela nové úrovně. Nově uvedený produkt od skandinávské společnosti Zinzino zabývající se testy prověřenou výživou, tedy produkt R.E.V.O.O., je převratný, extra panenský olivový olej, který obsahuje 30krát vyšší množství bioaktivních antioxidantů než běžný olivový olej s hladinami kyselosti pod 0,4 %.
Přečtěte si více o R.E.V.O.O. a objednejte si láhev z limitované edice zde.
1. Olive oil polyphenols
Olive oil polyphenols contribute to the protection of blood lipids from oxidative stress. Replacing saturated fats in the diet with unsaturated fats contributes to the maintenance of normal blood cholesterol levels. Oleic acid is an unsaturated fat. The claim may be used only for olive oil which contains at least 5 mg of hydroxytyrosol and its derivatives (e.g. oleuropein complex and tyrosol) per 20 g of olive oil. In order to bear the claim, information shall be given to the consumer that the beneficial effect is obtained with a daily intake of 20 g of olive oil.
分享此页面
或复制链接