Minden, amit a bélflóra egészségéről tudni kell
A bélrendszert régóta nevezik úgy, hogy a „második agy”. Az elmúlt években azonban a társadalom egésze felismerte, hogy a bélrendszer mennyire fontos az általános egészség és jóllét szempontjából. A bélrendszer 500 millió neuront tartalmaz, amelyek az idegrendszeren keresztül kapcsolódnak az agyhoz. Ha tiszteletben tartjuk ezt a létfontosságú rendszert, azzal egyensúlyba hozhatjuk a testünket (és az életünket is).
Az egészséges bélbaktériumok fontossága
A szervezetünkben található mintegy 40 trillió baktériumból a legtöbb a beleinkben él. Ezt nevezzük úgy, hogy bél „mikrobiom”. A mikrobiomban zavar keletkezik bizonyos élelmiszerek hatására, antibiotikumok szedése miatt, illetve a nem elegendő rostfogyasztás és a mozgásszegény életmód következtében.
A bél mikrobiom közvetlenül befolyásolja az emésztést, az immunrendszert, a vércukorszintet és számtalan más funkciót. Fontos tudni, hogy megfelelő táplálkozással és – szükség esetén – étrend-kiegészítőkkel, rendszeres testmozgással, valamint olyan életmóddal, amelyben minimális a stressz és a méreganyag, helyreállítható a belekben található mikrobiom egyensúlya.
Mit jelent az, hogy egészséges a mikrobiom?
Modern étrendünk nem olyan tápláló, mint amilyen régen volt. Sok a cukor, kevés a rost, a feldolgozott ételek pedig teli vannak üres kalóriákkal, viszont kevés bennük az omega-3 zsírsav. Mindezek miatt felborul az egyensúly az ételeinkben lévő esszenciális zsírsavak között, ami zavart okozhat a bél mikrobiomban is. A mikroorganizmusok trilliói főként baktériumokból állnak. E baktériumok némelyike hasznos lehet, míg mások károsak lehetnek. A szervezetnek ugyanakkor egyensúlyban kell lennie ahhoz, hogy jól működjön. Ha rendszeres a székletürítés, és nincs puffadás, gázképződés vagy kellemetlen érzetek, a bélrendszer egészséges.
A bél mikrobiom javítása és a bélbaktériumok egészségének fenntartása úgy lehetséges, ha megértjük, milyen ételeket eszünk, illetve mitől marad jó állapotban a bélrendszerünk. Ha jól működik az emésztőrendszerünk, akkor a szervezetünk nem reagál negatívan az ételekre vagy az olyan külső tényezőkre, mint a stressz. Ugyanakkor a gyomorproblémák, a fáradtság, bizonyos ételek iránti sóvárgás, illetve a testsúly ingadozása indokolhatják, hogy felfedezzünk a belek állapotának helyreállítására szolgáló módszereket.
A növényi eredetű szénhidrátok jótékonyan táplálják a belekben élő mikrobákat. Összpontosítson változatos ételek fogyasztására, beleértve a zöldségeket, a hüvelyeseket (mint pl. bab), gyümölcsöket és teljes kiőrlésű gabonaféléket. Növelje a rostok, prebiotikumok és probiotikumok, erjesztett élelmiszerek és az erőteljes antioxidáns hatású polifenolok bevitelét!
Probiotikumok és prebiotikumok a bélrendszer egészségéért
A beleknek hasznos étrend összeállításakor jó tudni, hogy mi a különbség a probiotikumok és a prebiotikumok között. A probiotikumok az élelmiszerekben vagy az étrend-kiegészítőkben található élő mikroorganizmusok, amelyek jótékony hatással vannak az emésztőrendszerre. A prebiotikumok olyan rostfélék, amelyek a beleinkben lévő baktériumok táplálékai. A probiotikumok és a prebiotikumok egyaránt jótékony hatással vannak a bélrendszerre, mert megvédenek a belekben található káros baktériumoktól és gombáktól.
Szeretné az étrendje révén javítani belei állapotát? A prebiotikumok esetében növelje a zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonafélék – banán, hagyma, fokhagyma, articsóka, erdei bogyók, hüvelyesek (bab, borsó), zab, spárga, póréhagyma, almahéj és cikóriagyökér – fogyasztását!
Növelje a probiotikumok mennyiségét fermentált élelmiszerek, például joghurt, kombucha, savanyúság, miso leves, savanyú káposzta, kimchi, tempeh és szójabab fogyasztásával! Keresse az élő baktériumkultúrát az összetevők listáján! Ilyenek például a bifidobaktériumok és a laktobacillusok.
Probiotikus élelmiszerek és fermentáció
Az erjesztett ételek azért ideálisak a bélrendszer egészsége szempontjából, mert a bennük lévő cukrokat az élesztőgombák vagy a baktériumok lebontják. Az erjesztett ételekben és italokban a mikrobák szabályozott növekedésének és az enzimek hatásának köszönhetően egyes összetevők más vegyületekké alakulnak át.
Ezek az ételek könnyebben emészthetők, jobban felszívódnak a bennük található tápanyagok, ez pedig segít helyreállítani a bélrendszer egyensúlyát.
A stratégiaszerűen megválasztott ételek a teszten alapuló, tudományosan igazolt, természetes étrend-kiegészítőkkel ötvözve visszaállítják a bélrendszer (és az Ön) jó egészségét.
Hogyan segíthet a ZinoBiotic+?
Tartsa karban bélrendszerét a ZinoBiotic+ segítségével, amely nyolcféle természetes élelmi rost testre szabott keveréke. Hatására a jó baktériumok el tudnak szaporodni. Elősegíti az egészséges bélműködést, segít csökkenteni a vércukor szintjének étkezések utáni megemelkedését, illetve fenntartani a megfelelő koleszterinszintet*.
Ez a gluténmentes, ketogén étrenddel kompatibilis, GMO-mentes és vegán élelmirost-keverék olyan természetes összetevők kombinációját biztosítja, amelyek ritkán vannak jelen a hagyományos étrendben.
Táplálja megfelelően bélflóráját, hogy kiaknázhassa a testében rejlő teljes potenciált! Teremtsen egyensúlyt a világban, de kezdje a saját testével! A ZinoBiotic+ egy olyan porkeverék, amely turmixokhoz adható, joghurt tetejére szórható, de egy pohár vízben vagy gyümölcslében elkeverve is elfogyasztható.
Nézze meg ezt az egészséges turmix receptet, amely a bélflórára is jótékony hatással van, itt!
* Ezeket az állításokat a Food and Drug Administration (az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) nem ellenőrizte. A terméknek nem célja bármely betegség diagnosztizálása, kezelése, gyógyítása vagy megelőzése.
Oszd meg ezt az oldalt
Vagy másold ki a linket!