Minden tápanyagot be tudunk vinni az étkezéssel?
Modern táplálkozásunk már nem olyan, mint amilyen régen volt, így gyakran nem könnyű a szervezet megfelelő működéséhez szükséges rengeteg tápanyagot kizárólag az étkezéssel bevinni. Ehhez kell egy stratégia, és annak alapján kell válogatnunk, de még így sincs garancia arra, hogy a tápanyagok fel is szívódnak. Ma, amikor a világon minden élvezetes dolog gombnyomásra elérhető, az ételek értékelése inkább a kényelmi szempontok, nem pedig a minőségük alapján történik. Ahhoz, hogy manapság az ételekben lévő tápanyagok közül az összes szükségeshez hozzájussunk, tudnunk kell, melyek a fontos vitaminok és ásványi anyagok, előnyben kell részesítenünk a prémium minőségű alapanyagokból készült házi ételeket, de fel kell készülnünk arra is, hogy ezeket speciális étrend-kiegészítőkkel egészítsük ki.
Melyek a nélkülözhetetlen tápanyagok?
Kiegyensúlyozott táplálkozás = kiegyensúlyozott élet. Egészséges gyümölcsökből, zöldségekből, teljes kiőrlésű gabonafélékből és egészséges fehérjékből áll. Törekedjünk a sokszínűségre és a változatosságra, használjunk prémium olajokat, kerüljük a cukros italokat és mártásokat, önteteket. Domináljanak a zöldségek a tányérunkon! Egy jól összeállított vacsora egyszerűen állhat leveles zöldségekből olívaolajjal megspékelve és avokádóból (a tányér egyik felén), illetve lazacból rizságyon (a másik felén).
Az élelmiszerek kiválasztásakor törekedni kell arra, hogy legyen ott a három pillérnek számító tápanyag – a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok –, valamint az alábbi létfontosságú vitaminok és ásványi anyagok:
- A-, C-, D-, E- és K-vitamin
- A következő B-vitaminok: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantoténsav), B6, B7 (biotin), B12 és folát
- kalcium
- foszfor
- kálium
- magnézium
- vas
- cink
- jód
- réz
- mangán
- szelén
Miért fontosak a tápanyagok?
Az ételeinkben található tápanyagok együttesen segítenek kielégíteni szervezetünk szükségleteit. Létfontosságúak az általános egészség, az energiaszint és a regeneráció támogatásához. Számos probléma léphet fel, ha felborul szervezetünk egyensúlya, ezért az igazán jó élethez kulcsfontosságú, hogy összhangban legyünk azzal, amit a saját testünk igényel.
Az, hogy ezeknek a tápanyagoknak az elnevezésében benne van az „esszenciális” szó, azért találó, mert szervezetünk nem képes saját maga előállítani ezeket a vitaminokat és ásványi anyagokat. Ezért ezt a táplálékkal kell bevinni. Ott vannak például a zsírsavak. Ezek létfontosságú energiaforrások, illetve a sejtjeinket alkotó zsírok építőkövei is, amelyeknek köszönhetően egészségesen működik a testünk, az agyunk 1és szívünk2. A különböző típusú zsírsavak közül csak kettőt nyilvánítottak az emberi egészség szempontjából esszenciálisnak (nélkülözhetetlennek). Ezek az omega-6 és az omega-3. Ezeket a zsírsavakat nem tudjuk magunk előállítani, ezért olyan fontos részei a táplálkozásunknak.
A zsírsavak testünk üzemanyagai és építőkövei
Amikor megemésztjük az ételt, a zsírsavak felszívódnak, majd a vérbe kerülnek, illetve beépülnek a sejtmembránokba. Az omega-3 és az omega-6 több biológiai funkciót is betölt a szervezetünkben, például sejtmembránjaink ezektől lesznek átjárhatók és rugalmasak. Omega-6 főként a húsokban, a baromfiban, a tojásban és a legtöbb növényi olajban található. Az omega-3 ugyanakkor egy természetes antioxidáns is. Legkönnyebben zsíros halak, zöld színű leveles zöldségek és növényi olajok fogyasztása révén juthatunk hozzá.
Modern étrendünkben túl sok az omega-6, viszont nincs elég omega-3. Egészségünk megőrzéséhez kulcsfontosságú megtalálni annak a módját, hogy étrendünk segítségével egyensúlyba hozzuk ezt a két esszenciális zsírsavat. Ha étrendünkhöz omega étrend-kiegészítőket adunk, az segíthet abban, hogy megfelelő arány alakuljon ki ezek között az esszenciális zsírsavak között. Így elmozdulhatunk az egészségesebb és kiegyensúlyozottabb élet irányába.
A tápanyagok típusai (mikro- és makrotápanyagok)
Az alapvető üzemanyagforrások két kategória egyikébe tartoznak. Ezek a mikro- és a makrotápanyagok. A makrotápanyagok, mint már említettük, étrendünk pillérei és építőkövei. Ide soroljuk a fehérjéket, a szénhidrátokat és a zsírokat.
Ezekből a makrotápanyagokból áll a legtöbb étkezés. A mikrotápanyagok közé tartozik a fent felsorolt összes vitamin és ásványi anyag. Mindkét tápanyagcsoport fontos, ezért egyiket sem lehet elhanyagolni.
Az élelmiszerekben található alapvető tápanyagok
Ha megértjük saját, speciális étrendi szükségleteinket, az segít az ételeink kiválasztásában. Itt jön a képbe a személyre szabott táplálkozás, mivel mindenkinek más és más a teste. Végezzen el otthon egy tudományosan megalapozott, bizalmasan kiértékelt, száraz vércsepp tesztet, mint amilyen a BalanceTest, hogy megtudja, milyen állapotban van a szervezete, és milyen étrend-kiegészítőkre lehet szüksége.
A makrotápanyagok tekintetében a legjobb fehérjeforrások a húsok, a tejtermékek, a hüvelyesek, a diófélék, a tenger gyümölcsei és a tojás. A szénhidrátok közül válassza a tésztát, a rizst, a gabonaféléket, a kenyeret, a burgonyát, a tejet és a gyümölcsöket! Zsírhoz olajok, vaj, avokádó, diófélék, magvak, olajbogyó, hús és a tenger gyümölcsei fogyasztása révén juthat.
Nagyszerű vitaminforrások a gyümölcsök és a zöldségek, a gabonafélék és a belőlük készült ételek, a magas zsírtartalmú tejtermékek, a tojássárgája, a vörös húsok és a tenger gyümölcsei. Ha elvégzi a vérvizsgálatot, amiből kiderül, mely alapvető tápanyagokból mennyi van a szervezetében, az segíthet megérteni, hogy mely élelmiszerekből fogyasszon többet (vagy kevesebbet).
Mely tápanyagokból van leggyakrabban hiány?
A mai rohanó világban sokszor nem vesszük észre, ha valamelyik tápanyagból hiány alakul ki a szervezetünkben. De a testünk megsúgja, ha valami baj van. Építsen ki kapcsolatot a testével és tanuljon meg odafigyelni arra, hogy mit próbál „elmondani” Önnek! A tápanyaghiány orvosolható, különösen a mai időkben, amikor már a saját kezünkbe tudjuk venni az egészségünket. A nyugati étrend elősegíti a mikrotápanyagok hiányának kialakulását. Azok a tápanyagok, amelyek leggyakrabban hiányoznak az ételeinkből, a következők: vas, jód, D-vitamin, B12-vitamin, kalcium, A-vitamin, C-vitamin, magnézium, folsav, valamint az esszenciális zsírsavak.
Lépések a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz
Ez az a pont, ahol a tudományosan bizonyított, tesztalapú táplálkozás, illetve a személyre szabott étrend-kiegészítők olyan fontossá válnak. A tudomány és a természet szinkronicitása, amely belülről segít egyensúlyba hozni a szervezetet.
Vessen egy pillantást az olyan termékekre, mint amilyenek a Zinzino teljesen természetes, polifenolokat és omega zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítői! Ez a globális egészség és wellness márka a táplálkozás új generációjának élén jár, újradefiniálva a halolaj fogalmát extra szűz olívaolaj hozzáadásával, hogy biztosítsa az optimális felszívódást a szervezetben. Védjegyükké vált BalanceOil+ termékcsaládjuk erőteljesen antioxidáns hatású polifenolokat tartalmaz, amelyek segítenek abban, hogy az omega-3 biztonságosan beállítsa a zsírsavak egyensúlyát, megvédje a szervezetet az oxidatív stresszel szemben, illetve támogassa a szív és az agy normál működését.
Az Xtend+ a Zinzino továbbfejlesztett multi-immun étrend-kiegészítője. A benne található 22-féle vitamin, ásványi anyag és fitotápanyag (növényi eredetű antioxidáns) egyedülálló fúziója ellensúlyozza a modern étrend hiányosságait. Minden nélkülözhetetlen tápanyag egy kapszulában, ami igen hatékony és természetes módja annak, hogy szervezetünket olyan tápanyagokkal lássuk el, amelyek támogatják a testi funkciókat és hozzájárulnak a normál immunrendszerhez.3.
A jobb egészség személyes ügy. Győződjön meg róla, hogy nem találgat többé az egészséges életmóddal kapcsolatban, illetve megad mindent a testének.
* Ezeket az állításokat a Food and Drug Administration (az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) nem ellenőrizte. A terméknek nem célja bármely betegség diagnosztizálása, kezelése, gyógyítása vagy megelőzése.
1. DHA contributes to the maintenance of normal brain
1 A DHA hozzájárul a normál agyműködés fenntartásához. Ez az állítás csak olyan élelmiszertermékek esetében tüntethető fel, amelyek 100 grammonként és 100 kilokalóriánként legalább 40 mg DHA-t tartalmaznak. Ahhoz, hogy az állítást fel lehessen tüntetni, a fogyasztót tájékoztatni kell arról, hogy a kedvező hatás 250 mg DHA napi bevitelével érhető el. A dokozahexaénsav (DHA) anyai bevitele hozzájárul a magzat és a szoptatott csecsemő normál agyi fejlődéséhez. A várandós és szoptató nőket tájékoztatni kell arról, hogy a kedvező hatás 200 mg DHA napi bevitelével, illetve a felnőttek számára ajánlott omega-3 zsírsavak – azaz 250 mg DHA és EPA – napi bevitelével érhető el. Ez az állítás csak olyan élelmiszertermékek esetében tüntethető fel, amelyek legalább 200 mg DHA napi bevitelét biztosítják.
2. DHA and EPA contribute to the normal function of the heart
A DHA és az EPA hozzájárul a szív megfelelő működéséhez. Ez az állítás csak olyan élelmiszertermékek esetében tüntethető fel, amelyek legalább az 1924/2006/EK rendelet mellékletének omega-3 zsírsavakra vonatkozó része szerinti értelemben EPA- és DHA-forrásnak számítanak. Ahhoz, hogy az állítást fel lehessen tüntetni, a fogyasztót tájékoztatni kell arról, hogy a kedvező hatás 250 mg EPA és DHA napi bevitelével érhető el.
Oszd meg ezt az oldalt
Vagy másold ki a linket!