Mik azok az esszenciális zsírsavak, és miért olyan fontosak?
Az esszenciális (magyarul: nélkülözhetetlen) zsírsavakat találóan nevezik így, mivel szervezetünk nem képes természetes módon előállítani őket. Ezekhez a tápanyagokhoz kizárólag az elfogyasztott ételek révén tudunk hozzájutni. Ezért annyira fontosak számunkra az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek.
Az esszenciális zsírsavaknak két csoportja van: az omega-3 és az omega-6. Mindkettő fontos az egészséges élethez. Mindkét esszenciális zsírsav segíti a szervezet egészséges működéséhez szükséges folyamatokat. A teljes népességet tekintve aránytalanul több omega-6-ot fogyasztunk, mint omega-3-at. Emiatt felborul a szervezetünkben a rendkívül fontos omega-6:3 arány, ami azt eredményezi, hogy a legtöbb ember szervezete nincs egyensúlyban.
Az esszenciális zsírsavak funkciói többek között az alábbiak: hozzájárulnak agyunk és szívünk egészségéhez, a normál látáshoz, a vér normál trigliceridszintjének fenntartásához, miközben támogatják sejtmembránjaink alkotórészeit.
Telített és telítetlen zsírsavak
Visszatérve az omega-6:3 arányhoz: kultúránkra az a jellemző, hogy túl sok telített zsírt fogyasztunk, miközben nem fogyasztunk elegendő telítetlen zsírt. Azokat a zsírokat, amikben nincsenek kettős kötések a szorosan egymáshoz kapcsolódó zsírsavak között, telített zsíroknak nevezzük. Ide tartoznak az olyan élelmiszerek, mint a zsíros marha- és bárányhús, néhány csirkéből készült termék és a tejtermékek.
A telítetlen zsírok szerkezete ugyanakkor lazább. Ide tartoznak az egyszeresen telítetlen (olívaolaj, avokádó, dió és magvak), illetve a többszörösen telítetlen zsírok. Szervezetünk működéséhez szükség van az utóbbiakra. Ezeknek pedig két típusa van: az omega-6 és az omega-3.
A mediterrán étrendet sokan ajánlják, ha az általános jó egészségi állapot fenntartása a cél. Ez azt jelenti, hogy inkább egészséges (egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen) zsírokat ajánlott fogyasztani, pl. olívaolajat vaj helyett, alacsony zsírtartalmú joghurtot fagylalt helyett, illetve zsírdús halakat a feldolgozott húsok helyett.
Elegendő mennyiségű omega-3 bevitele: szükségesek-e a zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítők?
Miközben fontos a tengeri eredetű ételek fogyasztása hetente kétszer, hogy maximalizáljuk az omega-3 zsírsavak (EPA és DHA) előnyeit, ezáltal még nem garantálható az optimális omega-6:3 arány. Az ALA, ami a leggyakoribb omega-3, a növényi olajokban, a diófélékben és a leveles zöldségekben található meg. Bár nem nehéz megoldani a bevitelét, az ALA-t általában energiatermelésre használja a szervezet, ami miatt csak igen korlátozott mértékben alakul át EPA és DHA zsírsavakká. Ez a tény pedig arra mutat rá, hogy egyszerűen ezeknek az ételeknek a fogyasztása nem garantálja a kiegyensúlyozott omega-6:3 arányt.
A Zinzino BalanceTest a személyes omega-6:3 arányunk meghatározásának egyik legjobb módja, mivel a teszt a vérünkben található 11 zsírsavat méri. Ezeknek az adatoknak a birtokában olyan döntéseket hozhatunk, amelyekkel javíthatunk egészségi állapotunkon.
Oszd meg ezt az oldalt
Vagy másold ki a linket!