Cart
Shopping cart
Sveikata • 2023 m. balandžio 5 d., trečiadienis • 3 min.

Kaip šventiniu laikotarpiu pasisemti energijos

Zinzino

Šviesos, dekoracijos, giesmės, tačiau taip pat tamsa, šaltis ir stresas. Kalėdos daugeliui pasaulio žmonių reiškia džiaugsmą, tačiau jos ateina kartu su žiemos nuovargiu ir galybe nenuveiktų darbų. Kai reikia pasirūpinti dovanomis visiems, paruošti namus svečiams, pagaminti ypatingų patiekalų ir iškęsti virškinimo sutrikimus, išeikvojame labai daug energijos.

Ar laukiate gerų žinių? Turime šios problemos sprendimą. Jaučiame nuovargį ir energijos trūkumą dažniau, nei manome, o priežasčių tam mūsų šiuolaikinėje nuolat skubančioje ir skaitmeniniais tinklais apipintoje visuomenėje apstu, tačiau dauguma jų tiesiogiai susijusios su pasirinktu gyvenimo būdu, mityba ir įpročiais. Surinkome visą reikalingą informaciją, kad suprastumėte, kas vyksta su Jūsų kūnu ir žinotumėte, kaip per šias Kalėdas galite pasisemti energijos.

Kas sukelia nuovargį žiemą

Snieguoti peizažai žavi, tačiau žiema taip pat reiškia, kad mažiau dienų būname saulėje, todėl negauname pakankamai vitamino D, o tai gali prisidėti prie žiemos nuovargio. Organizmui pajutus šios medžiagos trūkumą, smegenys gali pradėti gaminti daugiau nei įprasta melatonino hormonų, kurie stimuliuoja miegą visais metų laikais.

Yra ir kitų veiksnių, galinčių turėti įtakos mūsų energijos lygiui, pavyzdžiui, stresas ar laikas praleistas prie ekrano, tačiau nė vienas iš jų nėra tokie svarbūs žiemos nuovargiui, kaip vitamino D trūkumas. Taigi, mūsų pirmasis patarimas: pasirūpinkite vitaminu D.

Vitamino D ir energijos koreliacija (vitaminai, padedantys gauti energijos)

Išsekusi energija arba nuovargis yra dažnas vitamino D trūkumo simptomas. Vitaminas D yra gyvybiškai svarbi maistinė medžiaga, padedanti palaikyti normalią mūsų imuninės sistemos veiklą. Jis prisideda prie svarbių organizmo funkcijų ir padeda sureguliuoti kalcio įsisavinimą. Pakankamas vitamino D kiekis mūsų organizme svarbus kaulams ir dantims augti ir vystytis.

Kaip ir saulės šviesa, tinkama mityba leidžia padidinti vitaminų kiekį organizme apie 10 %. Rinkitės kiaušinių trynius, riebią žuvį ir raudoną mėsą. Tačiau šiuolaikinėje mityboje vitamino D šaltinių gali būti nepakankamai. Reguliariai tikrinkite vitamino D lygį organizme, kad laiku sužinotumėte, ar reikia jo trūkumą kompensuoti papildais. „ZinoShine+“ yra visiškai natūralus vitamino D3 papildas veganams, pačioje bioaktyviausioje jo formoje – gautas iš laukinių kerpių ir turintis plataus spektro magnio.

Kiti būdai padidinti energijos lygį dienos metu – vartoti vitaminus C ir B (B2, B3, B5, B6, B12), kalcį ir kitas maistines medžiagas, tokias kaip skaidulos ir geležis. Skaitykite toliau ir sužinokite, kaip įtraukti juos į savo mitybą.

Energiją papildanti mityba

Tai ką valgote ir geriate svarbu ne tik šventiniu laikotarpiu. Rinkitės tokią mitybą, kuri suteiktų energijos, t.y. sveiką ir subalansuotą. Kokio tipo maistas priskiriamas energiją papildančiai mitybai?

  • Penki skirtingi švieži vaisiai ir daržovės.
  • Ankštiniai augalai, pavyzdžiui, avinžirniai ar lęšiai.
  • Baltymai, kurių gausu ankštiniuose augaluose, žuvyje ir mėsoje (geriausia baltoje ir neperdirbtoje).
  • Sveikieji riebalai – avokadai, tyras pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus („R.E.V.O.O“) ir riešutai
  • Mažiausiai 55 % angliavandenių – bulvės, ryžiai ar makaronai (geriausia pilno grūdo).
  • Venkite cukraus, transriebalų ir perdirbto maisto.

Energijos suteikiantys maisto produktai

Yra daug natūralių maisto produktų, kuriuos galite įtraukti į savo mitybos racioną, kad žiemą gautumėte papildomos energijos.

Jei kalbame apie vaisius, bananuose gausu vitaminų A, B6, C, kalio ir skaidulų, jie yra puikus energijos suteikiantis užkandis. Uogos (daug vitamino C ir mangano), avokadai (kuriuose yra folio rūgšties, magnio, kalio, vitaminų B2, B3, B5, B6) arba apelsinai (vitaminas C) taip pat yra puikūs ir natūralūs energijos šaltiniai. Daržovės, tokios kaip špinatai (vitaminas C, geležis, kalcis, magnis) ar batatai (vitaminai A, B6, C, kalis ir skaidulos) suteikia visai dienai reikalingų antioksidantų ir maistinių medžiagų.

Kiti energijos suteikiantys maisto produktai yra įvairūs riešutai ir jų produktai, tarp kurių graikiniai riešutai, migdolai ir žemės riešutų sviestas. Juose gausu baltymų, nesočiųjų riebalų, skaidulų ir mineralų, tokių kaip kalcis ar magnis. Tačiau būkite atsargūs, nes tai labai kaloringas maistas. Be to, ankštiniai augalai, tokie kaip lęšiai, avinžirniai, sojos pupelės ir kt. padeda stiprinti raumenis, nes juose yra baltymų, folatų, geležies, skaidulų ir fosforo. Galiausiai energijos suteikia ir kai kurie gyvūninės kilmės maisto produktai, kaip pavyzdžiui natūralus jogurtas, riebi žuvis ar kiaušiniai, kuriuose gausu baltymų.

Viskuo pasirūpinti gali būti nepaprasta, o per Kalėdas ypač! Pažinkite moksliniais tyrimais pagrįstus „Zinzino“ maisto papildus, tokius kaip „Xtend+“ (22 svarbiausieji vitaminai ir mineralai), „Protect+“ (vitaminai D3 ir C) ar „BalanceOil+“ (turintis Omega-3 riebiųjų rūgščių ir tyro pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus), kurie padės pasirūpinti trūkstamomis medžiagomis. 

Ryšys tarp energijos ir vandens 

Taip pat yra ryšys tarp hidratacijos ir energijos. Didžiąją dalį (60 %) organizmo sudaro vanduo, todėl kiekvieną dieną turime papildyti skysčių atsargas, kurias nuolat prarandame. Net dėl tokio paprasto dalyko, kaip pamiršto išgerti vandens, galite dehidratuoti ir jaustis pavargę. Per dieną būtinai išgerkite 1,5–2 litrus vandens, kad energijos nepritrūktų dėl dehidratacijos.

Ryšys tarp energijos ir miego

Geras miegas yra svarbiausias, kai kalbame apie energijos įkrovą. Siekite išmiegoti apie 8 valandas per naktį.

Patarime valandą ar dvi prieš miegą nusiraminti ir pasiruošti poilsiui, taip pat visuomet laikytis reguliaraus miego režimo. Mažiau laiko vakare leiskite prie ekranų, nes tai taip pat padės užmigti. Išjunkite pranešimus telefone, kad sumažintumėte mėlynosios šviesos poveikį, kuris trukdo miegoti. Taip pat, jeigu vakare žiūrite filmą, sumažinkite ekrano ryškumą.

Užsibūti Kalėdų ar Naujųjų Metų vakarą yra įprasta, tačiau bendrai, jei norite pasikrauti energijos, stenkitės laikytis nuolatinio miego režimo.

Energija ir fiziniai pratimai

Atrasti tinkamą fizinių pratimų rutiną nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti, todėl pradžiai papasakosime, kokią naudą jie teikia (kaip suprantate – didelę!). Sportavimas teikia daug naudos sveikatai. Reguliariai sportuodami jausitės aktyvūs ir energingi, be to geriau miegosite. Maža to, jausitės laimingesni, nes sportuojant jūsų organizmas gamina endorfinus. Tyrimai rodo, kad sportas ir fizinis aktyvumas lengvina nerimo ir depresijos simptomus.

Jei nežinote, nuo ko pradėti, apsilankykite sporto salėje su draugu ir mankštinkitės kartu. Išbandykite keletą variantų, nes sporto klubai savo narystėms dažnai siūlo šventines nuolaidas, kas gali jus paskatinti! Pasikalbėkite su sporto klubo treneriais ir išsiaiškinkite, kokia veikla jums tinka ir kaip dažnai turėtumėte ja užsiimti.

Nepamirškite tarp treniruočių pailsėti, kad išvengtumėte raumenų nuovargio ir traumų.

Išvada

Atminkite, priprasti prie naujos rutinos užima daug laiko, be to tai reikalauja daug kantrybės ir atkaklumo. Pradėkite nuo paprastų veiksmų, kuriuos jums čia siūlome. Jūsų organizmas ir protas jums padėkos!